20 Ekim 2020 Salı

Haber-Sen: Teftiş kurulu raporlarıyla 15 PTT emekçisi ihraç edildi

Haber-Sen, "OHAL kalktı ancak teftiş kurulu raporları ile kamudan ihraçlar devam ediyor. 15 PTT emekçisi geçtiğimiz hafta ihraç edildi" açıklaması yaptı.

Basın Yayın İletişim ve Posta Emekçileri Sendikası (Haber-Sen) Genel Merkezi, kamuda yaşanılan ihraçlara ilişkin yazılı açıklama yaptı. 15 Temmuz darbe girişimi sonrası ilan edilen OHAL ile kamuda binlerce emekçinin "haksız ve hukuksuz" bir şekilde ihraç edildiği anımsatılan açıklamada, "OHAL kalktı ancak teftiş kurulu raporları ile kamudan ihraçlar devam ediyor" denildi.

Açıklamada, "İktidar uzunca bir süredir kendine muhalif olan kesimlere yönelik başlattığı cadı avına devam etmektedir. Emekçilerin, anayasal ve demokratik bir hak olan çalışma hakkını elinden alarak, açlığa ve sefalete mahkûm etmeye çalışmaktadır. AKP kamuda ihracı kendisi için silah olarak görüyor" diye belirtildi.

15 PTT EMEKÇİSİ İHRAÇ EDİLDİ
2018'de KHK ile yapılan bir değişiklikle aralarında Haber-Sen üyelerinin de bulunduğu birçok PTT emekçisinin çalışma haklarının ellerinden alındığı belirtilen açıklamada, aynı gerekçeyle Haber-Sen üye ve yöneticilerinin de aralarında bulunduğu 15 PTT emekçisinin geçtiğimiz hafta "Devletin milli güvenliğine karşı faaliyette bulunduğuna karar verilen yapı, oluşum veya gruplara üyeliği, mensubiyeti veya iltisaklı yahut bunlarla irtibatı olduğu değerlendirilen….." gerekçesiyle ihraç edildiği ifade edildi.

Uygulamanın hukuksuz olduğunun altı çizilen açıklamada, "Hükümetin bu uygulamalarının anti demokratik olduğunu bir kez daha dile getiriyoruz. Devletin ve onun yürütücüsü iktidar partisinin kendi ideolojik referansları doğrultusunda hareket etmekten vaz geçmesini, tüm yurttaşlara eşit mesafede, tarafsız ve demokratik bir siyaset izlemesinin etik gereği olduğunu hatırlatıyoruz" denildi.

'SİZ GİDECEKSİNİZ BİZ KALACAĞIZ'
İhraçların işe iade edilinceye kadar mücadeleyi sürdürecekleri vurgulanan açıklamada, şunlar kaydedildi: "Tüm bu baskılara karşın bu ülkenin onurlu ve mücadeleci kamu emekçileri olarak boyun eğmeyeceğiz. OHAL, KHK rejimi ve sonrasında teftiş kurulu raporları ile ihraç ettiğiniz arkadaşlarımızın tamamı işine geri dönecek, biz kazanacağız, emek kazanacak, demokrasi ve özgürlükler kazanacak. Tüm hukuksuzluklar son bulacak, siz gideceksiniz ve biz kalacağız. Biz kazanacağız."