24 Nisan 2024 Çarşamba

Güngör, Keleş ve Aksakal tutuklandı

İstanbul'da 27 Şubat sabaha işkence yapılarak evlerinden gözaltına alınan 15 devrimciden DEM Parti PM üyesi Sıtkı Güngör, SMF üyesi Metin Keleş ve Partizan okuru Arzu Aksakal tutuklandı.

İstanbul'da 27 Şubat günü çok sayıda ev basıldı. Ezilenlerin Sosyalist Partisi (ESP), Sosyalist Kadın Meclisleri (SKM), Sosyalist Meclisler Federasyonu (SMF), ve Partizan üyelerinin de aralarında olduğu 15 kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınan 15 kişinin Çağlayan'da bulunan İstanbul Adliyesi'ndeki savcılık ifadeleri tamamlandı.

ETHA'nın Sorumlu Yazı İşleri Müdürü ve İnsan Hakları Derneği (İHD) MYK üyesi Mehmet Acettin, ESP PM üyesi Uğur Ok, SKM MYK üyesi Ezgi Gürbüz, SKM Genel Meclis üyesi Hacer Elçin, Ceylan Yayınları İmtiyaz Sahibi Hüseyin Gültepe, DEM Parti PM üyesi Sıtkı Güngör, SMF Dönem Sözcüsü Barış Kayaoğlu ve SMF üyesi Metin Keleş, Partizan okurları İbrahim Hakkı Eren ve Arzu Aksakal, Ali Karaçay, Mesut Gerçek tutuklama talebiyle Sulh Ceza Hakimliği'ne sevk edildi.

ESP Parti Meclisi üyesi Ali Haydar Keleş ve Mert Çuhadar, Mesut Çeki ise adli kontrol kararıyla serbest bırakıldı.

Tutuklama talebiyle mahkemeye sevk edilenlerden Sıtkı Güngör, Metin Keleş ve Arzu Aksakal tutuklandı. Mehmet Acettin ev hapsi kararıyla, diğer devrimciler ise adli kontrol tedbiriyle serbest bırakıldı. Sıtkı Güngör, saray medyası tarafından günlerce hedef gösterilmiş ve hem gözaltına alınırken hem de hastane kontrolü sırasında ağır işkence görmüştü.

Devrimciler, hapishanelerde politik tutsaklara görüşçü oldukları, para yatırdıkları gerekçesiyle "örgüte finansman sağlamak" ve "örgüt üyeliği" iddiasıyla suçlanıyor.