5 Ağustos 2021 Perşembe

Gözaltından çıkan gençler: Bu kavga bitmez

Suruç anmasında işkenceyle gözaltına alınan ve tutuklama talebiyle mahkemeye sevk edilen 12 kişi, adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı. Adliye önünde açıklama yapan gençler, 20 Temmuz'un hesabını her gün büyüyen öfkeleriyle kaydederken, hiçbir saldırının ve işkencenin kendilerini yıldıramayacağını vurguladı. Gençler, "Yarın 33'lerin düşleriyle daha büyük bir direnişi ağırlamanın müjdesi bu direniş. Suruç için adalet herkes için adalet."

Suruç katliamının 6. yılında Kadıköy'de yapılmak istenen yürüyüşe yönelik polis saldırısında işkenceyle gözaltına alınan, tutuklama talebiyle mahkemeye sevk edilen 12 kişi adli kontrol kararıyla serbest bırakıldı. 

Dün yapılan yürüyüşte  62 kişi işkenceyle gözaltına alınmış, 50 kişi ifadeleri sonrası serbest bırakılmıştı. Emniyet işlemleri tamamlanan Vedat Çınar Altan, Eren Kaya, Mısra Sapan, Volkan Atmaca, Azad Aksoy, Atakan Polat, Sedef Özer, Rıdvan Salih Gezegen, Harun Kaya, Batuhan Çotur, Hasan Doğan ve Can Papila, Kartal'da bulunan Anadolu Adliyesi'ne çıkarıldı. 

Savcılıkta ifadeleri alınan polise mukavemet ve Türk devletini aşağılamak iddiasıyla tutuklama talebine sevk edilen 12 kişi, adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı. 

"Suruç için adalet herkes için adalet", "Gözaltılar, tutuklamalar, baskılar bizi yıldıramaz" sloganlarıyla adliyeden çıkan 12 kişiyi çok sayıda kişi alkış ve sloganlarla karşıladı. 

SAPAN: HER GÜN ÖFKEMİZİ VE KAVGAMIZI BÜYÜTÜYORUZ
Anadolu Adliyesi önünde kısa bir açıklama yapıldı. Suruç şehitlerinin fotoğraflarının yer aldığı "Suruç için adalet herkes için adalet" yazılı pankartın açıldığı eylemde, söz alan Mısra Sapan, "Katilleri yargılamayanlar bizleri işkenceyle gözaltına aldı. Bu da bize gösteriyor ki katil devlettir.  6 yıl önce 20 Temmuz günü nasıl öfkeliysek, her gün bu kavgayı, öfkeyi büyütüyoruz. Bizleri tutuklamayla, gözaltılarla yıldıramayacaklar. Bu kavga bitmez" dedi. 

PAPİLA: YARIN 33'LERİN DÜŞLERİYLE DAHA BÜYÜK BİR DİRENİŞİ AĞIRLAYACAĞIZ
Düşmanın gözünde korku, direnenlerde ise 33'lerin cesareti olduğunun altını çizen Can Papile, şöyle devam etti:  "Korktukça copa, biber gazına, kalkanların ardına saklanıyorlar. Ama biz umudu büyüttükçe, cesaretle yan yana geldikçe, bir araya geldikçe bu direnişi büyüttükçe onlar bugün bulundukları zor durumdan daha kötü durumlara düşecekler. Yarın 33'lerin düşleriyle daha büyük bir direnişi ağırlamanın müjdesi bu direniş. Suruç için adalet herkes için adalet."

AKSOY: BU BASKILAR BİZİ YILDIRAMAZ
Kadıköy, Ankara ve İzmir'deki saldırının devletin, IŞİD'le nasıl bir işbirliği içinde olduğunun göstergesi olduğunu kaydeden Azad Aksoy, "Ama biz devrimci gençler, öğrenciler olarak diyoruz ki, yok öyle yağma! Katledeceksin, katlettiğine sesimizi çıkardığımız için saldıracaksın. Bu saldırılar bu baskılar bizi yıldıramaz. Bunu gerek sokakta bulunduğumuz her alanda örgütlülüğümüzle, mücadelemizle sesimizi yükselterek, 33'lerin düşlerini gerçeğe dönüştürerek ve düşmanlara korku olarak gerçekleştireceğiz" diye konuştu. 

POLAT: HER ZAMAN KARŞILARINA DİKİLECEĞİZ
Atakan Polat ise, " Hiç bir şey bizi yıldırmadı, yıldırmayacak. Her zaman karşılarına dikileceğiz" diye vurguladı. 

Eylem, "Kobanê'de düşene, dövüşene bin selam", "Unutmak yok, affetmek yok", "Suruç için adalet herkes için adalet" sloganlarıyla sona erdi.