28 Mayıs 2020 Perşembe

Gözaltılara tepkiler: Saldırılara karşı asla geri adım atmayacağız

Gözaltı saldırılara ilişkin açıklama yapan TJA Dönem Sözcüsü Ayşe Gökkan, "Biz bugüne kadar hiçbir baskına karşı geri adım atmadık. Asla ama asla da atmayacağız" dedi. DBP Eş Genel Başkanı Saliha Aydeniz de gözaltılara "İktidarın son çırpınışları. Bu iktidar bitmiştir, bu iktidarın meşruiyeti kalmamıştır. Demokratik siyasetten ve mücadelemizden asla vazgeçmeyeceğiz" şeklinde tepki gösterdi.

Bu sabah aralarında HDP, TJA ve Rosa Kadın Derneği, Barış Anneleri yönetici ve aktivistlerinin bulunduğu çok sayıda kişi gözaltına alındı. Saldırıya ilişkin çok sayıda açıklama yapıldı. 

UZUN SÜRE BİNADA BEKLETİLDİLER
Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Genel Merkez Danışmanlık Bürosu önünde gözlatılar protesto edildi. DBP Eş Genel Başkanları Saliha Aydeniz ve Keskin Bayındır, Ezilenlerin Sosyalist Partisi (ESP) Eş Genel Başkanı Beycan Taşkıran, SKM MYK üyesi Satiye Ok, HDP'li milletvekilleri, kayyum atanan Dersim'in Peri Belediyesi Eş Başkanı Orhan Çelebi'nin yanı sıra çok sayıda partili açıklamaya katıldı.

Açıklama yapmak için binadan çıkmak isteyen siyasetçiler, kapıda polis engeliyle karşılaştı. "Kalabalık bir şekilde" açıklamanın yapılmasına izin verilmeyeceğini belirten polisler ile HDP Antep Milletvekili Mahmut Toğrul arasında uzun bir süre tartışma yaşandı. Siyasetçiler daha sonra açıklamanın yapılacağı alana alındı. Sayı sınırlandırılması getirilen açıklamaya alınmayan diğer siyasetçiler ise, DBP Genel Merkezi binasında bekletildi.

İKTİDARIN SON ÇIRPINIŞLARI
DBP Eş Genel Başkanı Saliha Aydeniz, sabah saatlerinde yaşanan gözaltı operasyonu için "İktidarın son çırpınışları" dedi. Aydeniz, "Bu sabah başta kadın mücadelesi yürüten TJA aktivistleri, yine Rosa Kadın Derneği yöneticileri ve kurucu üyeleri DBP, HDP yöneticilerinin içinde bulunduğu 18 arkadaşımızın içinde bulunduğu gözaltı haberleri ile uyandık. Bu haberler iktidarın bitmişliğinin son görüntüsüdür. Bugün bu açıklamayı yapmamıza engel olanlar, bizi küçük bir alanda dakikalarca tutan bu zihniyet sosyal mesafeden, salgından bahsedemez. Bu bile aslında yönetemedikleri ve salgını nasıl fırsata çevirdiklerinin bir görüntüsüdür" diye konuştu.

KADINLAR HEDEF ALINDI
Yapılan siyasi operasyonların asıl hedefinde kadınların olduğunu dile getiren Aydeniz, "Bugün Türkiye'de yaratılmak istenen tekçi zihniyete karşı kadın mücadelesi ve toplumsal mücadele hedef alındı. Tam burada kadınlar olarak, asla mücadelemizden vazgeçmeyeceğimizi bir kez daha söylemek istiyorum. Bu iktidar kadınlara 'Siz asla çıkardığımız yasalara, çocuk tecavüzcülerine sesinizi çıkarmayın' diyor. Biz sonuna kadar bunlara karşı duracağız. Biz de kadınlar olarak mesajı aldık kadınlar için çocuklar için anti faşist anti demokratik yönelimlerinize karşı sessiz kalmayacağımız bir kez daha söylemek istiyoruz" dedi.

Aydeniz, konuşmasının devamında şunları söyledi: "Yine bu gün bu iktidarın sıkıştığının bir görüntüsü de her fırsatta demokratik kurumlara ve Kürtlere yöneliminden görüyoruz. Bu iktidar bitmiştir, bu iktidarın meşruiyeti kalmamıştır. Son olarak demokratik siyasetten ve mücadelemizden asla vazgeçmeyeceğimizi belirtmek istiyorum. Son olarak Derhal arkadaşlarımız serbest bırakılmalı diyoruz."

Aydeniz'in konuşmasının ardından, "Jin, jiyan, azadî" ve "Korkmuyoruz, baş kaldırıyor" sloganları atıldı. Siyasetçiler, 5 dakika oturma eyleminden sonra alkışlarla basın açıklamasını sonlandırdı.

'HER DÖNEMDE İLK OLARAK KADINLAR HEDEF ALINIYOR'
Dicle Amed Kadın Platformu (DAKP) baskın yapılan Rosa Kadın Derneği önünde basın açıklaması gerçekleştirdi. Açıklamaya Halkların Demokratik Partisi (HDP) Milletvekilleri Dersim Dağ, Semra Güzel, Remziye Tosun, HDP ile Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) il ve ilçe örgütleri, HDP Genç Kadın Meclisi, Tevgera Jinên Azad (TJA) ve demokratik kitle örgütlerinden temsilciler katıldı. İlk olarak açıklama yapan DAKP üyesi Arin Zümrüt, her dönmede ve her koşulda kadınların hedef alındığına dikkat çekerek, "Siz yöneldikçe bizler daha çok güçlenip daha çok kadına ulaşacağız. Daha çok kadına destek vereceğiz ve geri adım atmayacağız" dedi. 

Güne yine korkunç bir olayla başladıklarını söyleyen Arin Zümrüt, her dönemde ilk olarak kadınların ve kadın kurumlarının hedef alındığını belirtti.

Zümrüt ayrıca bu salgın dönemde 65 yaş ve üzeri olan insanların evde olması gerektiğine dikkat çekerek, "Annelerimiz 75 yaşında olmalarına rağmen gözaltına alınıyor. Bu saldırıların en büyük nedeni de infaz yasası geçtiğinde kadınlar olarak karşı koyduk, mücadele yürüttük. Rosa Kadın Derneği'de özellikle bütün kadın kurumlarının kapatıldıktan sonra açılan bir kadın kurumudur. İl başta olmak üzere Kürdistan'daki bütün kadınlar başvuruda bulunuyor. Yönetici arkadaşlarımız bugün kadınların yanında olup mücadele verdikleri için gözaltına alındı. Bizlerde DAKP olarak mücadelemizi sekteye uğratamayacaksınız diyoruz. Siz yöneldikçe biz daha çok güçlenip daha çok kadına ulaşacağız" diyerek gözaltındakilerin derhal serbest bırakılması çağrısında bulundu.
 
'65 YAŞ ÇIKMASIN DİYENLER BUGÜN GÖZALTI YAPIYOR'
Remziye Tosun da partileri ve kurumlar üzerine siyasi soykırım operasyonu yapıldığını söyledi. İlk olarak kadınların hedef alındığına değinen Tosun, "Rosa Derneği bir buçuk yıldır faaliyet yürütüyor. Bölgedeki her kadına ulaşmaya çalıştı. Bundan dolayı derneğe yönelik operasyon yapıldı. Öte yandan 75 yaşındaki Havva ana gözaltına alındı. Her gün televizyonlarda bağırıp 65 yaş üzeri çıkmasın diyenler bugün Havva anneyi gözaltına alıyor. Ne olursa olsun mücadelemizden asla geri adım atmayacağız. Kadın mücadelesini yürütmeye devam edeceğiz" diye vurguladı.
 
Yapılan konuşmaların ardından kadınlar, "Jin jiyan azadi" sloganları eşliğinde açıklamayı sonlandırdı.

'ASLA GERİ ADIM ATMAYACAĞIZ'
TJA, yapılan baskınlara ve gözaltılara ilişkin Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Genel Merkez bürosunda basın toplantısı gerçekleştirdi. 

Açıklamaya Halkların Demokratik Partisi (HDP) Milletvekilleri Meral Danış Beştaş, Feleknas Uca, Semra Güzel, Ebru Günay, Remziye Tosun, Gülistan Kılıç Koçyiğit, Dersim Dağ, HDP Diyarbakır il Eşbaşkanı Hülya Alökmen, Barış Anneleri Meclisi, DBP Eş Genel Başkanı Saliha Aydeniz katıldı.

Açıklamada konuşan TJA Dönem Sözcüsü Ayşe Gökkan, yapılan baskınların ve gözaltıların hukuksuz olduğuna işaret ederek, kadın mücadelesine bir darbe olduğuna vurgu yaptı. Gökkan "Sabaha karşı yapılan operasyonla kadın arkadaşlarımız gözaltına alındı. Dernek binası basıldı ve Rosa'ya ait tüm evraklara el konuldu. Bu evraklar başvurucu kadınların evraklarıydı. Bunların dernek üyeleri dışında kimsenin görmemesi gerekirken, hukuksuzca evraklara el konuldu. Biz bugüne kadar hiçbir baskına karşı geri adım atmadık. Asla ama asla da atmayacağız" dedi.

'MÜCADELEMİZİ YÜKSELTECEĞİZ'
Gökkan, başta AKP'ye oy verenler olmak üzere herkese çağrıda bulunduğunu dile getirerek, şunları söyledi: "Bu ülkede bu rejimin artık kaldırılması gerekiyor. Bu ülkede demokrasinin zerresi kalmamıştır. Arkadaşlarımız derhal serbest bırakılmalıdır. 65 yaş üstü sokağa çıkmasın diye çağrı yapan hükümet, yine 65 yaş üstü olan Havva Kıran annemizi gözaltına alıyor. Kendiyle bu kadar çelişen bir sistem çökmeye mahkumdur. Biz hiçbir şekilde geri adım atmayacağız ve mücadelemizi sürdüreceğiz. Arkadaşlarımız derhal serbest bırakılsın. Bu siyasi soykırım operasyonunu daha önce çok kez yaşadık. Bu yöntemle mücadelemizi durduramazlar. Mücadelemizi daha yükselteceğiz."

Açıklama kadınların "Jin, jiyan, azadi" sloganları ile sona erdi.

AĞRI
HDP Ağrı İl Örgütü, parti binası önünde yaptığı açıklamayla, operasyona tepki gösterdi. Açıklamaya, HDP milletvekilleri Dilan Dirayet Taşdemir ve Abdullah Koç ile partililer katıldı. Açıklamada konuşan HDP'li vekil Abdullah Koç, koronavirüs nedeniyle insanların evlere kapandığı günlerde iktidarın siyasi soykırım operasyonları yürüttüğünü belirterek, kayyımlar ve siyasi operasyonlarına karşı sokaklarda demokratik haklarını ve iradelerini savunacaklarını vurguladı. HDP'li vekil Dilan Dirayet Taşdemir ise AKP'nin 2016 yılından itibaren Kürt siyasal hareketine, demokrasi cephesine ve kadın mücadelesi yürüten aktivistlere yönelik sistematik bir soykırım operasyonu sürdürdüğünü ifade ederek, iktidarın Türkiye' “tek adam faşizmini” kurumsallaştırmaya çalıştığını söyledi.

URFA
HDP Urfa İl Örgütü, Diyarbakır merkezli yürütülen soruşturma kapsamında Kürt siyasetçiler ve TJA aktivistelerinin gözaltına alınmasına basın açıklaması ile tepki gösterdi. Suruç ilçe binası önünde yapılan açıklamaya Milletvekilleri Ayşe Sürücü ve Ömer Öcalan ile çok sayıda yurttaş katıldı. Açıklamada konuşan Sürücü, Kürt siyasetçilere yönelik gözaltların bir kez daha gündeme geldiğini belirtti. Sürücü, “Onlarca arkadaşımız hukuksuz bir şekilde gözaltına alındı. Her gün demokratik siyasete karşı gözaltılar yapıp saldırıyorlar. Ama unutulmamalıdır ki demokratik siyaseti tasfiye edemeyecekler. Kadın hareketi olarak bu baskılara karşı sonuna kadar mücadele edeceğiz. Tüm bu baskılara karşı mücadelemizi büyüterek onlara cevap vereceğiz. Daha çok bir birimize kenetlenip mücadelemizi sürdüreceğiz. Ve asla boyun eğmeyeceğiz. Yapılan göz altıları lanetliyoruz. Arkadaşlarımızı bir an önce serbest bırakın. Kaybetmeye mahkûmsunuz” dedi.  

Açıklama, alkışalar eşliğinde son buldu. 

ŞIRNAK
Şırnak'ın Cizre ve Silopi ilçelerinde gözaltılar yapılan açıklamalarla protesto edildi. Cizre'deki parti binası önünde yapılan açıklamaya çok sayıda kişi katıldı. HDP İlçe Eşbaşkanı Güler Tunç, gözaltına alınanların derhal serbest bırakılması çağrısı yaparak, "Bu hukuksuzluğa son verilmelidir. Hiçbir baskı kadın dayanışması ve mücadelesini engelleyemeyecek" dedi.

Açıklama, "Baskılar bizi yıldıramaz" sloganlarıyla son buldu.

MARDİN
Mardin'in Midyat ilçesinde de gözaltılara karşı açıklama yapıldı. HDP İlçe Örgütü binasındaki açıklamada konuşan parti yöneticilerinden Şirin Çelebi, AKP'nin siyasi soykırım operasyonlarının devamı olan gözaltıların kendilerini yıldıramayacağını vurguladı.

Kızıltepe ilçesindeki gözaltı protestosunda Mardin İl Eşbaşkanı Salih Kuday konuştu. Kuday, saldırılar karşısında geri adım atmayacaklarını vurguladı. Kuday, gözaltılarla HDP'nin kriminalize edilmek istendiğine dikkati çekerek, "Hukuksuzca gözaltına alınan arkadaşlarımız derhal serbest bırakılsın" çağrısı yaptı.

ANTEP
HDP Antep İl Örgütü, basın açıklamasıyla gözaltılara tepki gösterdi. Parti binasındaki açıklamada, “Baskılar bizi yıldıramaz” pankartı açıldı. İl Eşbaşkanı Songül Koçdağ, gözaltına alınanların serbest bırakılmasını isteyerek, "Hiçbir şey kadın mücadelesini engellemeyecekler. Rosa Kadın Derneği bölgede kadına yönelik şiddete direnen tek kadın derneğidir. Kadına yönelik şiddete karşı mücadele eden bir derneğin basılması, yöneticilerin gözaltına alınması iktidarın 'Ben kadına şiddet uygulamaya, kadınları korumaya devam edeceğim' demektir” diye konuştu.  

Açıklama, alkışlar eşliğinde son buldu.

ADANA 
HDP Adana İl Örgütü, Kürt siyasetçilerine dönük gözaltı operasyonlarına tepki gösterdi. Açıklama nedeniyle polis bina çevresini ve girişini çevik polisleri ile araçlarla kapattı. Polis, koronavirüs (Kovid-19) tedbirlerini gerekçe göstererek, partililerin açıklamasını engellenmek istendi. Partililer polis ablukasına rağmen açıklama yaptı.

HDP Adana Milletvekili Tülay Hatimoğulları, AKP'nin, Türkiye halklarına ve Kürt halkına; gözaltı, baskı ve işkenceyi bayram hediyesi olarak gördüğünü söyledi. AKP'nin kendi anlayışının içinde boğulacağını söyleyen Hatimoğulları, "Biliniz ki, kayyım da atansa, gözaltılar da gerçekleşse, cezaevleri siyasi tutsaklarla dolup taşsa da bu ülkede birçok darbe dönemini atlattığı gibi bu dönemi de el birliğiyle atlatacaktır" dedi.

HATAY
HDP Hatay İl Örgütü, binalarında yaptıkları basın açıklamasıyla Kürt siyasetçilerine dönük gözaltı operasyonlarına tepki gösterdi. "Halkın iradesi teslim alınamaz" pankartının açıldığı açıklamada konuşan HDP Hatay İl Eşbaşkanı Kerem Nalbant, operasyonlara rağmen mücadelelerinden vazgeçmeyeceklerini söyledi. Nalbant, "Hatay'dan bir kez daha uyarıyoruz. O kirli çıkarlarınız için ellerinizi HDP üzerinden çekin. HDP bu toprakların kadim geçmişidir, hafızası ve her mevsim solmayan çiçeği ve zengindir" dedi. HDP İskenderun İlçe Örgütü de, binalarında yaptıkları basın açıklamasıyla Kürt siyasetçilerine dönük gözaltı operasyonlarına tepki gösterdi. HDP İskenderun İlçe Eşbaşkanı Hülya Ateş, gözaltı operasyonlarının kendilerini mücadelelerinden alıkoyamayacağını belirterek, gözaltına alınanların serbest bırakılmasını istedi.

MERSİN
HDP Mersin İl Örgütü ve TJA, siyasi operasyona tepki göstermek için il binaları önünde yapmak istedi. Polisin engellemesini alkışlarla protesto eden partililer adına açıklama yapan HDP Mersin İl Eşbaşkanı Mehmet Alış, AKP ve MHP iktidarının saldırılarına karşı asla teslim olmayacaklarını ifade etti.

KARS
HDP Kars İl Örgütü'nde yapılan açıklamada konuşan İl Eşbaşkanı Cengiz Anli, operasyonlara rağmen demokratik siyasetten vazgeçmeyeceklerini belirterek, operasyonların halkların bir arada yaşamasına engel olduğunu ifade etti.

HAKKARİ
Hakkari'de HDP il binasında yapılan açıklamada konuşan Merkez İlçe Eşbaşkanı Sinem Seven, "Kadına dönük saldırıların yanı sıra yine partimize ve partimizin kadın politikalarına bir saldırıdır. Bizim bir kadın partisi olma yolundaki siyasetimizden bu denli korkuyorlar. Kürt halkına ve Kürt siyasetine düşmanlık örgütleyerek, ömür uzatmaya çalışan faşist iktidarın zulmü Kenan Evreni geçti. Ama şunu iyi bilin, Kürtler size asla boyun eğmeyecek. Sizin zulmünüz sürdükçe bizim direnişimiz güçlenerek devam edecektir" diye konuştu.

Yüksekova ilçesinde de HDP binasında milletvekili ve partililerin katılımıyla açıklama yapıldı. HDP'li vekil Sait Dede, siyasetçilere yönelik operasyonlara, "Darbe diyerek, aslında kendi yaptığı darbeleri görmeyen bir iktidarla karşı karşıyayız. Bunlardan daha önceki iktidarlarında sonuç almadığını gördük. Bundan sonuç alamayacaksınız” diyerek tepkisini dile getirdi.

MUŞ
Muş'ta HDP binasında yapılan açıklamada konuşan partinin Milletvekili Mensur Işık, AKP'nin salgın döneminde belediyelere kayyım atandığını ve siyasi operasyonlarla süreci götürmeye çalıştığını söyledi. Baskılara karşı örgütlenerek mücadele edeceklerini kaydeden Işık, baskıyla sonuç alınamayacağının altını çizdi.

VAN
Van'da, HDP İpekyolu ilçe örgütünde yapılan açıklamada, Milletvekili Muazzez Orhan konuştu. İktidarın, demokratik mücadele edenlere karşı baskı politikalarını devreye koyduğunu belirten Orhan, "AKP, MHP ile birlikte faşizan politikalarına devam etmektedir. Partimize ve kadınlara dönük tüm saldırlar devam ediliyor. Tüm bu baskı politikalarına karşı susmadık ve susmayacağız. Baskılara karşı her yerde mücadelemizi büyüteceğiz" dedi.

İZMİR
HDP İzmir İl Örgütü, Kürt siyasetçilere yönelik gözaltı operasyonunu protesto etti. HDP İl binası önünde gerçekleştirilen açıklamaya HDP İzmir Milletvekili Murat Çepni, Parti Meclis Üyesi Berna Çelik, Merkez Yürütme Kurulu Üyesi Emin Orhan, Yeşiller Sol Parti İzmir İl Eşsözcüsü Atilla Kılıç, Ezilenlerin Sosyalist Partisi (ESP) PM Üyesi Gülcan Taşkıran ve İlçe örgütleri katıldı. Eylemde yapılan açıklamalarda AKP-MHP eliyle yürütülen siyasi soykırım operasyonlarına karşı birlikte mücadele edilmesi gerekliliği vurgulandı. 

MANİSA
HDP Manisa İl Örgütü, gözaltı operasyonları ve kayyım atamalarını protesto etti. Açıklamayı HDP Manisa İl Eşbaşkanı Ali Aslan okudu. Aslan, “Bu rejim, başta Kürt halkı olmak üzere Türkiye halklarının seçme ve seçilme iradesine saldırmaya devam etmektedir. Hükümetin Kürt halkının iradesini kırmayı hedefliyor. İktidarın kayyım rejimini kalıcı hale getirmek istiyor. Zerre boyun eğmeden, geri adım atmadan bu kirli ve kara zihniyetle mücadele etmeye devam edeceğiz” dedi.

MUĞLA
HDP Manisa İl Örgütü, parti binasında yaptığı toplantıyla gözaltıları protesto etti. HDP Muğla İl Eşbaşkanı Fulya Erdoğan, kadın dernek ve örgütlerine yapılan haksız hukuksuz uygulamalardan vazgeçilmesini istedi.

BATMAN
HDP Batman Kadın Meclisi, ev baskınları ve gözaltıları protesto etmek amacıyla parti binası önünde bir araya geldi. Parti binasını ablukaya alan polisler, valilik kararını gerekçe göstererek açıklamaya izin verilmeyeceğini belirtti. HDP milletvekilleri Ayşe Acar Başaran, Feleknas Uca ve Nejdet İpekyüz'ün polisle yürüttüğü tartışmalar sonucu 3 milletvekili ve 5 kadın meclisi üyesinin katılacağı açıklamaya izin verildi.

HDP Kadın Meclisi Sözcüsü Başaran, her iktidarın ilk olarak kadınları hedef aldığını belirterek, "Her gelen iktidar ilk önce kadınlara saldırdı. İlk önce kadınların örgütlülüğünü dağıtmaya çalıştılar. Ama kadınlar alanlardan yerel yönetime kadar mücadelesini sürdürdü. Kadınlar yek ses gözlatına alınan kadınların yanındır. Ne etrafımızı saran polisler ne de iktidar bizi engellemeyecek. Kadınlar dikatöryal iktidar rağmen kazanacak" diye konuştu.

Başaran'ın konuşmasının ardından gözaltılar alkışlarla protesto edildi.

SİİRT
HDP Siirt İl Örgütü binasında yapılan açıklamaya da partililer ve HDP Milletvekili Sıddık Taş katıldı. HDP'li Taş, iktidarın yaptığı operasyonları "siyasi soykırım" olarak değerlendirerek, "AKP Kürt düşmanlığı yapıyor dediğimiz zaman bazılarının zoruna gidiyor. Kayyımlardan gözaltılara kadar herşey bunun kanıtıdır. Ama siz ne yaparsanız yapın Kürt halkına yaptığınız bu faşizan saldırılara karşı mücadele edeceğiz. Kürt halkına düşmanlığı yapanlar anayasa ile alakaları yoktur. Kürtlerin mezarlarına dahi saldırıyorlar. Bunlar Kürt düşmanlığı değil de nedir? Bedeli ne olursa olsun mezarlarımızın da irademizin de yanında olacağız. AKP bunu iyi bilsin" diye konuştu.

EMEP: KADINLARIN EŞİTLİK MÜCADELESİ ENGELLENEMEZ
Emek Genel Başkanı Selma Gürkan da yaptığı yazılı açıklamada gözaltı saldırısına tepki gösterdi. Gürkan, "Demokratik talepleri sokakta dile getirmenin önüne geçmek için Ankara'nın göbeğinde HDP'li siyasetçileri yerlerde sürükleyerek gözaltına alan, iki gün önce Diyarbakır'da 'Çocuk istismarını aklatmayacağız, çocuk istismarını affetmeyi planlayan yasayı aklınızdan bile geçirmeyin, meclise getirmeyin' diyen kadın örgütlerinin temsilcilerini ev baskınlarıyla gözaltına alan iktidar, tek adam yönetiminin önüne çıkan tüm engelleri zorla, baskıyla yok etmeye çalışıyor" dedi.

İktidarın 'yeni normal'inin daha büyük bir baskı ortamı yaratmak olduğunu söyleyen Gürkan, "Ölüm listeleri, kadınları 'ganimetleştirme' söylemleriyle paralı trolleri, nefret söylemleri ve ayrımcılıkla Diyanet İşleri aparatı, çocukları erken yaşta evlendirmeyi 'mağduriyet giderme' olarak açıklayan milletvekilleri, basının üzerinde sallanan bir kılıça dönüşen RTÜK ve Basın İlan Kurumu, sokak ortasında insanları öldüren kolluk güçleri, iktidar kararlarını uygulayan yargı düzeniyle seferberlik ilan etmiş durumda. Tehditler, nefret söylemleri, korkutmalar, hak gaspları, yeni yasal düzenleme hazırlıkları, gözaltı ve ev baskınlarıyla toplumsal hareketliliği bastırma çabası, tek adam yönetiminin temel karakteristiğini de ortaya seriyor" diye belirtti.

"Haklarımız ve hayatlarımız için mücadele etmekten vazgeçmeyeceğiz" diyen Gürkan, gözaltına alınan ve tehdit edilen tüm kadınların yanında olduklarını kaydetti. 

SALDIRI HALEP'TE DE PROTESTO EDİLDİ
Gözaltılara bir tepki Kuzey ve Doğu Suriye'den geldi. Genç Kadın Hareketi ve Kongreya Star Türk devletinin HDP'li belediyelere ve kadın merkezlerine dönük baskılarını yaptıkları açıklama ile kınadı. Açıklama Şêxmeqsûd mahallesinin batısında bulunan Suriye Devrimci Gençlik Hareketi Merkezi önünde yapıldı. Saldırının amacının özgür kadının sesinin susturulması olduğu belirtilen açıklamada, "HDP'li 5 belediyenin gasp edilmesi Türk devletinin özgür kadın iradesinden korktuğunu gösteriyor. Türk devletinin saldırılarının amacı özgür kadının sesini susturmak ve iradesini kırmaktır. Genç Kadın Hareketi olarak Türk devletinin Kuzey Kürdistan'da Kürt halkına ve özellikle kadınlara dönük uygulamalarını kınıyoruz. Tüm dünya kadınlarını Türk devletinin kirli uygulamalarını teşhir etmeye çağırıyoruz" denildi.

Açıklama, "Bijî berxwedana jinên azad" sloganları eşliğinde sona erdi.