8 Ağustos 2022 Pazartesi

Gençlerden tutsakların ölümüne dikkat çekmek için tabutlu eylem

Hapishanelerin tutsaklar için ölüm evine dönüştüğüne dikkat çeken İzmir Özgür Öğrenci İnisiyatifi, tabutlu eylem yaptı. Gençler, katliamcı bir zihniyetle tutsakları işkenceyle katledenlerin kimler olduğunu bildiklerini dile getirdi ve mücadeleye devam edeceklerini kaydetti. 

İzmir Özgür Öğrenci İnisiyatifi, hasta tutukluların durumuna dikkat çekmek amacıyla İzmir Adliyesi önünde açıklama yaptı. Hasta tutsakların hapishanelerde ölmesine örnek olarak tabutla adliye önüne gelen gençler, "Bıbın denge zindanan. Zindanlara ses ol" pankartının açıldığı eylemde sık sık "Siyasi tutsaklar onurumuzdur", "İçeride dışarıda zindanları parçala" ve "Hasta mahpuslara özgürlük" sloganları atıldı.

İnisiyatif üyesi Murat Boztaş, hapishanelerde süren hak ihlalleri, baskı, tehdit, işkence ve ölümlerin 12 Eylül dönemini aratmadığını söyledi. Tutsaklara bu uygulamalar dayatılırken onların sesi olmak isteyenlerin de engellendiğini aktaran Boztaş, "Adalet Nöbeti'ndeki annelerimiz bir muhatap bulamıyor. Artık susmak gibi bir şansımız yok. Göz göre göre ölüme itilen hatta katliamcı bir zihniyetle tutsakları işkenceyle katledenlerin kimler olduğunu çok iyi biliyoruz" dedi.

Geçen hafta annesini kaybeden tutuklu Abdülkadir Aksu'ya da değinen Boztaş, "Annesinin ölmeden önceki son isteği oğlunu görebilmekti. Sonuç olarak son isteği yerine getirilmeden öldü. Bu zulüm elbette son bulacak, işte o zaman hesabını vereceksiniz. İşte tüm hukuksuzluğun, adaletsizliğin, işkencenin ve katliamın sorumlusu olan adliyenin önündeyiz. Buraya kanlı tabutla geldik. Buraya katledilen, ölüme terk edilen tutsak yoldaşlarımızın hesabını sormaya geldik. Adli Tıp Kurumu'nun zulmü her gün devam ediyor, zindanda kalamayacak tutuklular için 'kalabilir' raporu veriliyor. Bu apaçık bu zulme ortak olmaktır. Göz göre göre öldürmektir. Birçok tutuklunun tabutları cezaevlerinden çıktı. PKK Lideri Abdullah Öcalan üzerindeki tecrit bütün zindanlara yayılmıştır ve bu yapılan işkence, taciz, baskı ve ölümler bu tecridin sonucudur. Tecrit kırılmadıkça sorunların devam edeceği açıktır. Yok etme üzerine kurdukları bu sistemi reddediyoruz" dedi.

Bu politikalara karşı mücadele edeceklerini vurgulayan Boztaş, haksızlığa ve hukuksuzluğa teslim olmayacaklarını tecridi kıracaklarını belirtti.