27 Eylül 2020 Pazar

Galata Kulesi'ndeki görüntüler bakanlığı da rahatsız etmiş!

Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Ahmet Misbah Demircan, Galata Kulesi'ndeki çalışmalarda duvarların hilti ile kırılmasının kendilerini de rahatsız ettiğini savunarak, çalışmaların durdurulduğunu söyledi.

Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Ahmet Misbah Demircan, Galata Kulesi'ndeki çalışmalarda hilti kullanılmasının kendilerini rahatsız ettiğini, çalışmanın durdurulduğunu bildirdi.

İşletmesi İBB'den alınarak Kültür ve Turizm Bakanlığı Vakıflar Genel Müdürlüğü'ne devredilen Galata Kulesi'nde temmuz ayı başında restorasyon başlatılmıştı. Sosyal medyada, duvarların hiltiyle kırıldığına ilişkin görüntüler yayıldı. Büyük tepki geldi. İBB de duruma tepki göstererek konuyu mahkemeye taşıyacağını açıklamıştı.

Twitter'dan yazılı açıklama yayınlayan Demircan, kuledeki bazı uygulamaların, bakanlığın ilgili birimlerini de rahatsız ettiğini iddia etti.

Bakan yardımcısı, kuledeki çalışmaya dair şunları söyledi: "Kulede büyük oranda bir restorasyon faaliyeti yapılmamakta, daha önce lokanta ve kafeterya olarak kullanılan bölümler ile bu kullanımların gerektirdiği ofis, mutfak gibi yapının orijinal fonksiyonu ile alakası olmayan bölümler ve zamanla izinsiz yapılan bölümler kaldırılmaktadır."

HİLTİYLE SIVALAR KAZINMIŞ
Demircan, yapının bir bölümünün seyir mekanı, bir bölümünün ise müze olarak düzenlenmesi çalışmalarının devam ettiğini belirterek sözlerini şöyle sürdürdü: "Hilti ile duvarlarda sıva sökümü yapılması tarafımızca da uygun görülmemekte olup, gereken müdahale yapılmış ve yapı müteahhitinin dikkati çekilerek gereken işlemlerin yapılmasına başlanmıştır.

"Galata Kulesi'nin kısa bir süre içinde İstanbul'un kültürel mirasını tanıtan önemli bir merkez olarak İstanbulluların ve İstanbul'u ziyaret eden misafirlerimizin sıkça ziyaret edeceği bir mekan haline dönüşmüş olacağını birlikte göreceğiz."