7 Şubat 2023 Salı

Foxconn işçileri kölelik koşullarına karşı ayakta

Covid-19 bahane edilerek fabrikaya kapatılan, kötü muameleye maruz kalan, yiyecek dahi verilmeyen Foxconn işçileri  söz verilen ikramiyelerin de ödenmemesi üzerine eyleme geçti. Polisin saldırdığı, işkence nedeniyle yaralanan işçiler, talepleri ciddiye alınana kadar mücadeleyi sürdüreceklerini kaydetti.

Çin'in Zhengzhou kentinde bulanan dünyanın en büyük iPhone fabrikasında işçiler, kendilerine dayatılan kölelik koşullarına karşı eylemde.

Ekim ayında şehirde artan Covid-19 vakaları nedeniyle patron, tesisin dışarıyla bağlantısını kesti. İşçiler fabrikada yaşamak zorunda kaldı, tesisten çıkmaları engellendi, besin sıkıntısı yaşadı.

Bu duruma itiraz eden işçiler, söz verilen ikramiyelerin ödenmediğini kaydetti ve eyleme geçti.

Eylemlerde, polis işçilere saldırırken gördüğü işkence nedeniyle çok sayıda işçi yaralandı.

BBC Türkçe'ye konuşan bir işçi, "Söz verilen ikramiyeyi almayalım diye sözleşmemizi değiştirdiler. Bizi karantinaya aldılar ama yiyecek hiçbir şey vermediler. Eğer taleplerimizi ciddiye almazlarsa biz mücadele etmeye devam edeceğiz" diyor.

Tayvan merkezli Foxconn, Apple'ın en büyük taşeron firması. Şirketin Zhengzhou fabrikası ise dünyada en çok iPhone üreten tesis.