26 Şubat 2021 Cuma

Fikriye Özbek'in tutukluluğunun devamına karar verildi

Şiddet gördüğü kocası Hakan Özbek'i öldürdüğü gerekçesiyle tutuklanan Fikriye Özbek davasında tanıklar Fikriye Özbek'in anlatımlarını doğruladı ancak buna rağmen Özbek'in tutukluluğuna karar verildi.

Adana'da kendisine sistematik şiddet ve işkence uygulayan Hakan Özbek'in ölümünden sorumlu tutulan Fikriye Özbek'in yargılandığı davanın ikinci duruşması görüldü.

Adana 1. Ağır Ceza Mahkemesi'nde "Eşi kasten öldürmek" ididasıyla ağırlaştırılmış müebbet istemi ile açılan davada bu duruşma tanıkların beyanları ile devam etti. Adana Kadın Platformunun takip ettiği davayı Adana Barosu Kadın Hakları Komisyonu avukatları da dahil kalabalık bir avukat grubu takip etti.

TANIKLAR ŞİDDETİ ANLATTI
Duruşmada biri Fikriye Özbek'in 2'si hayatını kaybeden Hakan Özbek'in yakını 3 tanık dinlendi. 3 tanık da Fikriye'nin yıllardır ağır derecede şiddet gördüğünü anlattı. Fikriye'nin kız kardeşi, Hakan Özbek'in Fikriye'ye şiddet uygularken araya girmek istediğinde kendisini de darp ettiğini anlattı.

'SVAP RAPORU DOSYAYA GELMEDİ'
Fikriye Özbek, ifadelerinde eşinin tüfeğin ucunu kendi göğsüne dayayıp silahın ateşlenmesi için tüfeğe vurduğunu söylemişti. Svap raporunda Hasan Özbek'in her iki elinde tespit edilen atış artıkları, Fikriye'nin sadece sol avuç içi ve el üstünde belirlendi. Silahın iki el de kullanılarak atış yapılabilen bir tüfek olması nedeniyle Fikriye'nin sadece sol elinde atış izlerine rastlanması Fikriye Özbek'in ifadelerini güçlendiren bir kanıt olarak değerlendirildi. Kullanılan tüfeğin tetiğine basılmadan patlayıp patlamayacağına dair istenen bilirkişi raporu henüz gelmedi. Mahkeme duruşmayı 26 Mart 2021 tarihine erteleyerek Özbek'in tutuklululğunun devamına karar verdi.

'DELİLLER FİKRİYE'Yİ DOĞRULAMASINA RAĞMEN TAHLİYE EDİLMEDİ'
Duruşma sonrası bilgilendirme yapan Avukat Sevil Aracı, dosyada toplanan delillerin hepsinin Fikriye'nin anlattıklarını doğrulamasına rağmen bu celse de tahliye edilmediğini belirtti. Fikriye'nin yıllarca yaşadığı ağır şiddetin tanıklar tarafından da dile getirildiğini belirterek Adana Kadın Platformu ve kadın avukatlar olarak duruşmanın takipçisi olacaklarını söyledi. Önceki duruşma öncesi gelen svap raporu ile birlikte Fikriye'nin silahı kullanmış olma şüphesinden uzaklaşıldığını dile getiren Aracı, bunun kesinleşmesi için kullanılan tüfeğin tetiğine basılmadan patlayıp patlamayacağına dair raporu beklediklerini söyledi.