20 Ekim 2020 Salı

Erdoğan: Doğalgaz keşfi istikbal mücadelesine moral verdi

Fatih Sondaj Gemisi'nde incelemelerde bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan, daha önce ilan edilen doğalgaz rezervine 85 milyar metreküp daha eklediklerini söyledi, "Bu keşfin en az miktarı ve değeri kadar önemli kabul ettiğim diğer bir husus da Türkiye'nin yürüttüğü tarihi istiklal ve istikbal mücadelesinde milletimize moral vermiş olmasıdır" dedi.

AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan, Zonguldak'ta Fatih Sondaj Gemisi'nde incelemelerde bulundu. Gemide açıklama yapan Erdoğan, "85 milyar metreküp daha bulundu" dedi. 

AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, yeni doğalgaz rezervlerine ilişkin Zonguldak'taki Fatih Sondaj Gemisi’nde açıklama yaptı. Erdoğan, Fatih Gemisi'nde "yerli ve milli imkanlarla" üretilen uzaktan kumandalı ileri teknoloji denizaltı robotu "Kaşif"i de inceledi.

21 Ağustos'ta ilan edilen 320 milyar metreküplük doğalgaz rezervine 85 milyar metreküp daha eklediklerini söyleyen Erdoğan, "Sakarya sahasının Tuna 1 bölgesindeki doğalgaz rezerv miktarı 405 milyar metrekübü buldu. 'Kaşif' adını verdiğimiz deniz altı robotu sayesinde yüzlerce metre derinlikte ihtiyaç duyulan elektriği ve video görüntülerini uzaktan kumanda ile elde edebileceğiz. Burada kurulacak platform ile ülkemizin tamamına ulaştırmayı hedefliyoruz. Böylece Türkiye tarihindeki en büyük hidrokarbon kaynağına ulaşmış olacaktır" dedi.

Türkiye'nin hidrokarbon kaynakları konusunda net ithalatçı bir ülke olduğunu söyleyen Erdoğan, "Karadeniz'de keşfettiğimiz rezerv ülkemizin bugüne kadar en büyük hidrokarbon kaynadığıdır. Devamının da geleceğine inandığım keşiflerle ülkemizin doğalgazda dışarıya bağlılığı azalacaktır. Bu aynı zamanda milletimize daha ucuz doğalgaz sağlayacağımızın işaretidir. En önemlisi de ucuz maliyet ve güvenle gerçekleştiriyor olmamız. Petrol ve doğal gazda dışarıya ödediğimiz rakam azaldıkça bu hizmetleri de milletimize daha iyi ve daha uygun olarak sunabileceğiz" diye konuştu. 

REZERV MORAL VERDİ
Rezervlerin bulunmasının Türkiye'nin yürüttüğü tarihi istiklal ve istikbal mücadelesinde millete moral verdiğini söyleyen Erdoğan şöyle konuştu:

"Ancak bu keşfin en az miktarı ve değeri kadar önemli kabul ettiğim diğer bir husus da Türkiye'nin yürüttüğü tarihi istiklal ve istikbal mücadelesinde milletimize moral vermiş olmasıdır. Yıllarca gıpta ile baktığımız bu zenginliğe artık ülkemizin de sahip olduğunu görmek geleceğe daha güvenle bakmamızı sağlamıştır.

Doğu Akdeniz'deki hidrokarbon kaynaklarını kullanımda Türkiye'yi dışlama mücadelesine, bu plana hiçbir oldubittiye izin vermemekte kararlı bir şekilde ilerliyoruz. Buradan tekrarlıyorum. Kimsenin hakkında, hukukunda, özellikle de toprağında gözümüz yoktur. Doğu Akdeniz'de istikrarı egemen kılmanın yolu Türkiye ve KKTC'nin haklarını teslim etmekten geçiyor. Bunun dışındaki hiçbir zorbalığa, komedi düzeyindeki oyunlara eyvallah etmeyeceğiz. AB'nin Yunanistan ve Rum kesiminin adeta esiri haline gelmiş olması en çok kendisine zarar veriyor. Savundukları değerleri hiçe sayma pahasına bunu yapması zaten azalan güvenilirliğini sonunun gelmesi olarak neticelendirecektir.

'AB BÖYLE GİDERSE AYAKTA KALAMAZ'
İslamofobi ve ırkçılık bataklığında çırpınan, İngiltere'nin ayrılması ile güç kaybeden AB böyle giderse ayakta kalamaz. Biz ilişkilerimizi sürdürmekten yanayız. Ancak burada cevap bekleyen soru AB'nin bunu isteyip istemediği. Bir yeniden yapılanma sürecinden geçilen bu kritik dönemde bunun cevabını AB'den başkası veremez."