9 Temmuz 2020 Perşembe

EMEP: Eşitsizliğe ve ırkçılığa karşı mücadele eden ABD halkının yanındayız

George Floyd'un ırkçı bir polis tarafından öldürülmesine ilişkin açıklama yapan Emek Partisi Genel Başkan Yardımcısı Şükran Doğan, "Eşitsizliğe ve ırkçılığa karşı mücadele eden ABD halkının yanındayız" dedi.

Emek Partisi Genel Başkan Yardımcısı Şükran Doğan, George Floyd'un ırkçı bir polis tarafından öldürülmesine ilişkin açıklama yaptı. Floyd'un ölürülmesinin ABD'de yaşanan ilk vaka olmadığı ifade edilen açıklamada, "'Olağan suçlu' kategorisindeki yerleri hiç değişmeyen siyahlar hem ikinci sınıf vatandaş muamelesi görmekte, en kötü işlerde çalışmakta hem de yolunda gitmeyen her şey için günah keçisi ilan edilmektedir. 19. yüzyılda yasal olarak kaldırılan ırkçılık, siyahlar ve göçmenler için hala toplumsal hayatın can acıtıcı bir parçasıdır. ABD egemen sınıfları emekçileri ırklarına, dinlerine, milletlerine göre ayırmakta, bölmekte birbirlerine düşmanlaştırarak yönetmektedir" diye belirtildi.

'Fırsatlar ülkesi' ABD'deki derin eşitsizlik Covid-19 pandemisiyle daha fazla açığa çıktığı vurgulanan açıklamada, "Sürü bağışıklığı yönteminin en acımasızca uygulandığı ve bunun sonuçlarının sağlık ve sosyal güvenlik sisteminin emekçiler aleyhine çökertilmiş olması nedeniyle çok ağır biçimde yaşandığı ülkede salgın halk için bir felaket olmuş ama aynı zamanda tepki ve öfke de patlayacak bir noktaya kadar birikmiştir" denildi.

George Floyd'un bir polis tarafından öldürülmesinin bu koşullarda gerçekleştiği kaydedilen açıklamada, 'nefes alamıyorum' diyen ABD halkının ırkçılığa, eşitsizliğe, işsizlik ve yoksulluğa karşı sokağa çıktığının altı çizildi.

2011 yılında birbiri peşi sıra gerçekleşen halk eylemlerinin ikinci dalgası 2019 yılının sonbaharında başlamış, pandemi ile birlikte geriye çekildiğini dikkat çekilen açıklamada, "ABD emekçilerinin hareketi eş zamanlı olarak başka ülkelerdeki emekçileri de etkiliyor, onlara cesaret veriyor. Dünya emekçileri susmuyor. Kapitalist sömürüye, polis baskısına, diktatörlüklere, eşitsizliğe karşı her yoldan direniyor. Dünya meydanlarını ısıtıyor, şalterleri indiriyor" diye belirtti.

"Zulme karşı ayağa kalkan halkların yanındayız" denilen açıklamada, "Bu öfke emperyalist-kapitalist sistemedir. Biz de dünyadaki emekçi kardeşlerimizle dayanışma içinde bu hareketi selamlıyoruz. Halkların kardeşliği, işçi sınıfının birlik ve mücadelesinin ırkçılık ve faşizmi yeryüzünden sileceği ve kapitalizmin alaşağı edeceğini biliyoruz. Dayanışma duygularıyla ABD halkının ırkçılığa ve eşitsizliğe karşı verdiği mücadeleyi selamlıyoruz" diye kaydedildi.