30 Ekim 2020 Cuma

Ekmek zammına tepki gösteren TükoDer: Halkın ekmeği ile oynamayın

İstanbul'da ekmeye yapılan zamma ilişkin açıklama yapan TükoDer, "Halkın ekmeği ile oynamayın" dedi.
Tüketiciyi Koruma Derneği (TükoDer) Genel Sekreteri Av. Onur Cingil, İstanbul'da ekmeğe yapılan 25 kuruş zamma ilişkin açıklama yaptı.
 
"Halkın ekmeği ile oynamayın" denilen açıklamada, "Türkiye yakın zamana kadar dünyada kendi kendine yetebilen 7 ülkeden birisiydi. Tüketim maddeleri başta olmak üzere her türlü ihtiyacını üreterek 'karşılayabilecek olan' ülkemizde bugün antep fıstığı, kayısı, fındık, üzüm ve narenciye gibi dünyada en çok bizde yetişebilen gıda ürünleri dışında buğdaydan fasulyeye, baklagillerden pamuğa, cevize hatta samana kadar aklınıza gelebilecek her şey ithal edilmektedir" diye belirtildi.
 
Türkiye'nin artık üretmeyen, tükettiği her şeyi ithal eden bir ülke olduğuna dikkat çekilen açıklamada, "halkımız tarafından en çok tüketilen gıda ürünlerinden olan ekmeğin yapıldığı tarım ürünü buğday başta olmak üzere üretiminde kullanılan her şey ithal edilmekte, ekmekteki pahalılık sebebiyle halkımız artık ekmek dahi yiyemez bir halde" diye kaydetti.
 
Bir zamanlar fakirliği anlatmak için dile getirilen ekmek ve kuru soğan ikilisinden ekmeğin yine zamlandığını, kuru soğanın fiyatının ise 7 TL'yi bulduğu ifade edilen açıklamada, "Böyle bir ortamda, İstanbul Ticaret Odası'na bağlı fırıncılar İstanbul'da ekmeğe yüzde 20 zamla 25 kuruş arttırarak bir ekmeğin fiyatını 1,50 TL olarak belirledi. Fırıncılar Odası bu zammın akabinde odalarına kayıtlı fırıncıların da zam yapacağını duyurdu. 8 ay önce ekmeğin gramajının düşürülmesi ile yapılan gizli zammı da dikkate alırsak ekmeğe 8 aylık dönemde toplamda yüzde 40'a varan zam yapılmış oldu" diye belirtti.
 
Üretimi reddeden liberal politikaların uygulanması sonucu 2005 yılından bu yana 32 milyon dönüm tarım arazisi yani Belçika kadar bir alan ve son bir yılda ise Zonguldak'ın yüzölçümü kadar bir alanın ekilmesinden vazgeçilmesi nedeniyle bir un çuvalı 70 TL'den 90 TL'ye çıktığına dikkat çekilen açıklamada, "İşte böyle bir ortamda ekmeğe diğer tüm tüketim mallarına olduğu gibi sürekli olarak fahiş zamlar gelmekte, ayrıca mevcut durumda da ekmeğin bölge bölge gram ve kalitesinin değişmesi sonucunu da doğurmaktadır" denildi.
 
Dünyanın hiçbir yerinde "halk tipi ekmek"le fiyat, gramaj ve kalite olarak bu kadar oynanmadığı ifade edilen açıklamada, "Nüfusun yüzde 20'sinden fazlasının açlık sınırının altında, yüzde 60'nın ise yoksulluk sınırının altında olduğu bu ülkede fakir fukaranın elinde bir tek ekmeği kalmışken, bırakın da onu rahatça evine götürebilsin!" diye vurgulandı.
 
Yetkililere çağrı yapar TükoDer, "Halkın ekmeği ile artık oynamayın! Ekmek zammından vazgeçin!" dedi.