8 Ağustos 2022 Pazartesi

Doğa katliamına karşı isyan çağrısı

İliç'te yaşanan doğa katliamına tepkiler büyüyor. Basın açıklaması yapan Malatya Çevre Platformu, "Bu doğa talanına, doğa kırımına dur diyebilmek adına çevre mücadelesi veren bütün halkları haklı isyanımıza davet ediyoruz" denildi. 

Malatya Çevre Platformu, Merkez PTT meydanında "Fırat Suyu Kan Ağlıyor" şiarıyla basın açıklaması düzenledi. Malatya Çevre Platformu, Yeşilyurt Çevre Platformu, Pütürge Çevre Platformu, PSAKD, KESK ile HDP,ESP, Emep,sol Parti, KESK üyelerinin de katıldığı eylemin metnini Avukat Merve Turan okudu.

Turan, "Erzincan İliç Çöpler Madeni geçtiğimiz yıl proje kapasite artışı başvurusu ile 3 katı daha büyütülmek için ÇED olumlu raporu aldı. İtirazlar sonucu mahkemenin atadığı bilirkişilerin keşfi geçtiğimiz nisan ayında yapıldı. Bilirkişi raporu beklenirken, son iki ayda iki kez siyanür sızıntısı ile gündemde İliç. Sormak isteriz, bu denli büyük felaketlerden sonra mı yürütmenin durdurulmasına karar verilmesi gerekirdi? Oluşacak ekolojik yıkım, doğa tahribatı, doğal ortam ve çevrenin canlıların yok oluşundan bu işi yürütmekte olan maden şirketi, ÇED Olumlu kararı veren ilgili kurumlar, yürütmenin durdurulmasına karar vermeyen ya da bu kararı erteleyen makamlar topyekun sorumludur" dedi.

Çöpler Altın Madeni Proje Artırımını kabul etmediklerini dile getiren Turan, "Altın Madeniyle alakalı bütün faaliyetlerin durdurulmasını sonrasında maden ocağının kapatılmasının, bütün insanlık, doğal çevre ve canlılar için en zaruri ihtiyaç olduğunu düşünüyoruz. Madeni geçici süre durdurmak yetmez! Kapasite artışını iptal edin! Yukarı Fırat Havzasını yok eden madeni kapatın! Siyanür Fırat ın kaderi değildir!" dedi. Son olarak Turan, "Bu doğa talanına, doğa kırımına dur diyebilmek adına çevre mücadelesi veren bütün halkları haklı isyanımıza davet ediyoruz" ifadelerini kullandı.