13 Temmuz 2020 Pazartesi

Diyarbakır'da kadına yönelik şiddete karşı insan zinciri

Diyarbakır'da kadın örgütleri, kadınlara yönelik artan şiddete dikkat çekmek için insan zinciri oluşturdu.

Kadına yönelik şiddete dikkat çekmek için Yenişehir ilçesindeki Prestij Otel önünde yapmak istediği mor zincir eylemi polislerce engellendi. TJA ve SKM'nin de olduğu kadın örgütleri tarafından gerçekleştirilen eyleme HDP Diyarbakır milletvekilleri Remziye Tosun ve Dersim Dağ da katıldı.

Engelleme girişimine karşı kadınlar, "Jin jiyan azadî", "Jin jiyane, jiyanê ne kuje" sloganlarını attı. Bir süre polis ile yaşanan tartışmanın ardından kadınlar, Ofis Kavşağı'ndaki parka yürüdü. Burada insan zinciri oluşturan kadınlar, "Gülistan Doku nerede?", "Kadın katliamlarına hayır", "Jin bi hevra xurtin" yazılı dövizleri taşındı.

'İNFAZ YASASI İPTAL EDİLSİN'
Eylemde konuşan Rosa Kadın Derneği Başkanı Adalet Kaya, salgın sürecinde "salgın mı, yoksa hane içerisindeki erkek şiddeti mi daha öldürücü" kaygısı yaşandığını söyledi. Türkiye ve dünyada kadın katliamlarının arttığını, şiddetin gittikçe sistematikleştiğini dile getiren Kaya, sosyal medya ve çevrimiçi kanalar üzerinden seslerini duyurmaya çalıştıklarını ifade etti. Kadına yönelik şiddete karşı Birleşmiş Milletler'in acil stratejik önlem planları hazırlandığını söyleyen Kaya, "Türkiye'de buna dair tek bir açıklama yapılmadı. Tam tersi iktidarı temsil eden kişiler nefreti, şiddeti arttıran söylemler geliştirdiler. Bunun yanı sıra infaz yasası adıyla geçen adaletsiz bir belgenin de yasalaşmasına tanıklık ettik. Buradan infaz düzenlemesi denen hukuksuz belgenin iptalini ve yeniden düzenlenmek üzere meclise geri gönderilmesini talep ediyoruz" dedi.

MÜCADELE ETMEYE DEVAM
Çocuğa dönük istismar suçu işlemiş faillere evlilik gibi bir takım gerekçeler üreterek aflar düzenlenmeye çalışıldığını dile getiren Kaya, "Bu süreç içerisinde tüm kazanımlarımıza dönük saldırı altındayız. En başta kayyumlarla gerçekleşen durum bunu gösteriyor. Bizler bunun karşısındayız. Eşbaşkanlık başta olmak üzere tüm kazanılmış haklarımızı savunmaya devam edeceğiz. Eşitsizlikler karşısında itiraz etmekten yılmayacağız. Mücadele etmeye devam edeceğiz" şeklinde konuştu.

'GERİ ADIM ATMAYACAĞIZ'
Tarihi günlerden geçildiğini söyleyen TJA Sözcüsü Ayşe Gökkan ise kadın, çocuk ve gençlere saldırıların yoğun yaşandığını belirtti. Bunun insanlık suçu olduğunu dile getiren Gökkan, "Gülistan'ın bulunmasını, sorgulamamızı istemiyorlar. Kadına yönelik baskıyı, saldırıyı AKP, MHP hükümetinin utancı olarak görüyoruz. Kadın ve erkek eşit olmalıdır. Cezaevlerinden bütün suç çeteleri serbest bırakılırken, özgürlük ve barış isteyenler serbest bırakılmadılar. Biz kadınlar, hiçbir zaman bu faşist sisteme boyun eğmeyeceğiz. Kameralarınız, tanklarınız, toplarınız şahittir ki biz geri adım atmadık. Geri adım atmayacağız da" diye konuştu.