13 Ağustos 2020 Perşembe

Diyadin Belediyesi'ne baskın protesto edildi

HDP'li Diyadin Belediyesi Eşbaşkanı Betül Yaşar'ın gözaltına alınması ve belediye binasının ablukaya alınması protesto edildi.

HDP yönetimindeki Ağrı Diyadin Belediyesi Eşbaşkanı Betül Yaşar'ın sabah saatlerinde evine yapılan baskın sonucu gözaltına alınması ve belediyenin polisler tarafından ablukaya alınması protesto edildi.

HDP Ağrı milletvekilleri Abdullah Koç ve Dilan Dirayet Taşdemir'in de aralarında bulunduğu çok sayıda kişi, HDP İlçe binasından belediyeye kadar yürüyerek burada açıklama yapmak istedi. Polisler, 15 günlük eylem ve etkinlik yasağını gerekçe göstererek açıklamaya izin vermeyeceklerini belirtti. Karara tepki gösteren milletvekilleri, açıklamaya izin verilmemesi durumunda oturma eylemi gerçekleştireceklerini belirtti. Bunun üzerine partililerin belediye binasının bulunduğu sokakta açıklama yapmalarına izin verildi.

KOÇ: DARBE HUKUKU
HDP Ağrı Milletvekili Abdullah Koç, Belediye Eşbaşkanı Yaşar'ın gözaltına alınmasının hukuki bir yanının olmadığını belirterek, ülkede "darbe hukuku ve siyasetinin" yürütüldüğünü kaydetti. Koç, "Derhal belediye eşbaşkanımızın serbest bırakılmasını ve belediyede sürdürülen polis ablukasına son verilmesini istiyoruz. Bu halk iradesine sahip çıkmaya devam edecektir. Bu irade gaspını asla kabul etmeyeceğiz" diye tepki gösterdi.

TAŞDEMİR: ÖZGÜRLÜK ARAYIŞIMIZA KİMSE EL KOYAMAZ
HDP milletvekili Taşdemir ise her gün iktidarın "hukuksuzlukları" ile uyandıklarını dile getirdi. Kentte yaşananlarla "talan ve hırsızlığın" amaçlandığını ifade eden Taşdemir, "Biz kayyumları iyi tanırız. Gidin Diyarbakır, Mardin ve diğer belediyelere bakın. Halkın kaynaklarının nasıl yenildiğini, yandaşlarla nasıl  paylaşılıyor görün. AKP iktidarı iyi bilsin ki bu faşist politikalar önünde eğilmeyeceğiz. Bu gün belediyelerimize zorla el koyulmuş olabilirler ama irademize, mücadelemize, özgürlük arayışımıza kimse el koyamaz. AKP her dönem Kürt düşmanlığı yapmış ve Kürt düşmanlığı üzerinden politikalarını sürdürüyor. İyi bilsinler ki Kürt düşmanlığı yapanlar kaybetmiştir. AKP de kaybedecektir" diye konuştu.

Konuşmaların ardından, "Kayyum gidecek halk gelecek" ve "AKP halka hesap verecek" sloganları atıldı.