23 Şubat 2024 Cuma

DİSK'li kadınlar: Özgürlüğümüzden ve haklarımızdan vazgeçmiyoruz

İzmirli DİSK'li kadınlar Amînî için açıklama yaptı, kadınları ötekileştiren ve baskılayan sisteme kafa tutmaktan, hayatlarından, özgürlüklerinden ve haklarından vazgeçmeyeceklerini kaydetti. 

Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu'na (DİSK) bağlı Genel İş Sendikası Kadın Komisyonu öncülüğünde İzmir Büyükşehir Belediyesi çalışanları Kültürpark 1 Nolu Hol'ün önünde bir araya gelerek Jîna Mahsa Amînî'nin katledilmesini ve molla rejimini protesto etti. "İnsanları zorla kendi cennetinize götüremezsiniz" yazılı pankartın taşındığı alanda kadınlar, "Yasta değil isyandayız", "Jin jiyan azadî" ve "Sessiz kalma, suça ortak olma" sloganlarını attı. Açıklamayı, Komisyon adına Aslıhan Yılmaz okudu.

Jîna'nın kendisine dayatılan sınırları reddettiği için katledildiğini dile getiren Yılmaz, ardından başlayan eylemlerin büyüyerek devam ettiğini söyledi. Yılmaz, "Mahsa'nın ve öncesinde birçok kadının katledilmesi İran'da uzun yıllardır süren dinci, gerici ve kadın düşmanı politikaların sonucudur. 1979 yılından beri İran'da kadınlara başörtüsü dayatılıyor, ahlak polisleri 'cadı avına' çıkıyor, kadınlar tutuklanıyor, polis şiddetine maruz bırakılıyor ve katlediliyorlar. Bu dayatmalara karşı yıllardır mücadele eden İranlı kadınların sokaklarından yükselen 'Jin jiyan azadî' sesleri tüm dünyada yankı buluyor" dedi.

İranlı kadınların direnişi ve mücadelesini sahiplendiklerini vurgulayan Yılmaz, "Bu baskı ve zulme karşı öfkemizi ve isyanımızı büyütmeye devam edecek, mücadele eden kız kardeşlerimizin yanında olacağız. Ayrıca ülkemizde de uygulanmaya çalışılan baskı ve zulme, kadın düşmanı politikalara karşı özgürlüğümüzü savunmaya devam edecek, kadınları ötekileştiren ve baskılayan sisteme kafa tutmaktan, hayatımızdan, özgürlüğümüzden ve haklarımızdan vazgeçmiyoruz" ifadelerini kullandı.

Açıklama, sloganlarla sona erdi.