30 Kasım 2020 Pazartesi

DİSK: Kısa çalışma ödeneği ile ilgili düzenleme yetersizdir

DİSK, kısa çalışma ödeneği ile ilgili düzenlemenin yetersiz olduğunu belirterek, bunun yeni değil yıllardır ve işverenler yararına uygulandığını söyledi. DİSK,Acil ve zorunlu mal ve hizmet üretimi dışında bütün işlerİN 15 gün durdurulmasını istedi.

DİSK Yönetim Kurulu, kısa çalışma ödeneği ile ilgili yapılan düzenlemeye ilişkin açıklama yaptı. 

Yönetim Kurulu adına açıklama yapan DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu, Meclis'te kabul edilen ve İşsizlik Sigortası Kanunu'nda değişiklik yapan düzenleme ile kısa çalışma ödeneğine ilişkin bazı değişiklikler yapıldığını hatırlattı.

Açıkalamada, "30 Haziran 2020'ye kadar geçerli olmak üzere, koronavirüs kaynaklı zorlayıcı sebep gerekçesiyle yapılan kısa çalışma başvuruları için, işçinin kısa çalışma ödeneğine hak kazanabilmesi için öngörülen hak etme koşulları, kısa çalışma başlama tarihinden önceki son 60 gün çalışanlardan son üç yıl içinde 450 gün sigortalı olarak çalışıp işsizlik sigortası primi ödenmiş olması şeklinde uygulanacak. Başvurular, başvuru tarihinden itibaren 60 gün içinde sonuçlandırılacak" denildi.

'DÜZENLEME KESİNLİKLE YETERSİZ'
Bu düzenlemenin koronavirüs nedeniyle yaşanan büyük işsizlik ve ücretsiz izin dalgasını önlemede kesinlikle yetersiz olduğunu vurgulayan DİSK, şunları belirtti: "Son üç yılda 600 gün çalışma koşulunun 450 güne indirilmesi kısa çalışma ödeneğinden yararlanmada ciddi bir genişleme yaratmayacaktır. Bu durum aynı işyerinde farklı çalışma süresine sahip olanların bir bölümünün kısa çalışma ödeneğinden yararlanmasını engelleyecektir. Son üç yılda 450 günden daha kısa çalışması olan yüzbinlerce işçi bu değişiklikten yararlanmayacaktır.

'DAHA HIZLI ÇÖZÜMLER GEREKİYOR'
"Ayrıca başvuruların 60 gün içinde sonuçlandırılacak olması ciddi bir sorundur. Bu süre oldukça uzundur. Daha hızlı çözümler gerekir. Başvuruların hızla sonuçlandırılması gerekir. Denetimler sonra yapılabilir. Gerçeğe aykırı beyanda bulunanlara ilişkin yaptırımlar artırılabilir ama sürecin bir an önce başlaması gerekir."

"KRİZİ FIRSAT BİLEREK ESNEK ÇALIŞMA BİÇİMLERİNİN ARTTIRILMASI DOĞRU DEĞİL'
İşsizlik ödeneğinden yararlanma koşullarının değiştirilmemesinin de büyük eksiklik olduğunu vurgulayan DİSK, "Krizi fırsat bilerek işçilerin haklarını yok eden telafi çalışması gibi esnek çalışma biçimlerinin artırılmasını doğru bulmuyoruz" dedi.

'BU YENİ DEĞİL, YILLARDIR İŞVERENLERE VERİLEN DESTEKTİR'
DİSK, ayrıca, asgari ücret desteği adı altında açıklanan değişikliğin yeni bir gelişme olmadığının altını çizdi ve ekledi: "Bu destek işverenlere verilen bir destektir ve yıllardır yapılmaktadır. Asıl olarak işçiyi destekleyecek önlemler gerekmektedir. Örneğin Covid-19 ile mücadele sürecinde asgari ücret üzerindeki vergiler tümüyle kaldırılmalıdır."

DİSK, koronavirüs ile mücadelede işçilerin hak kayıplarına yol açacak esnek çalışma biçimleri yerine istihdamı ve geliri koruyacak düzenlemelerin yapılması gerektiğini kaydetti. 

Virüs nedeniyle çalışma hayatına etkileri konusunda önlemlerin geciktiğine dikkat çeken DİSK, taleplerini yeniden hatırlattı:

- İşten çıkarmalar Covid-19 süresince yasaklanmalı, işten çıkarmalar ve ücretsiz izinler yerine kısa çalışma ödeneği kullanılmalıdır.

- Covid-19 süresince bütün işçiler süre koşulu aranmaksızın işsizlik ödeneği ve kısa çalışma ödeneğinden yararlanmalıdır.

- Acil ve zorunlu mal ve hizmet üretimi dışında bütün işler 15 gün süreyle durdurulmalıdır.

- Zorunlu olarak çalışanların sağlık koşullarının sağlanması bakımından Covid-19 testinin yapılması dahil tüm sağlık önlemleri artırılarak azami düzeye yükseltilmelidir."