25 Kasım 2020 Çarşamba

Direnişteki Systemair HSK işçileri: Ücretsiz izin dayatmasına geçit vermeyeceğiz

İşten atılan Systemair HSK işçileriyle dayanışma amacıyla şirketin Şişli'de bulunan genel müdürlük binası önünde yapılan eylemde konuşan Birleşik Metal-İş Genel Başkanı Serdaroğlu, "Önümüzdeki Salı günü DİSK olarak binlerce işçi ile Dilovası'nda fabrikanın önünde olacağız" dedi.

DİSK'e bağlı Birleşik Metal-İş Sendikası, işten atılan Systemair HSK işçileriyle dayanışmak amacıyla şirketin Şişli'de bulunan genel müdürlüğü önünde eylem yaptı.

"Sendikalaşmaya karşı ücretsiz izin dayatmasına geçit vermeyeceğiz" pankartının açıldığı eylemde "HSK'ya sendika girecek başka yolu yok", "Sendika hakkımız engellenemez" ve "İşçiler açken patronlara huzur yok" sloganları atıldı. Eylemede Dev Yapı-İş Genel Başkanı Özgür Karabulut, Nakliyat-İş Genel Başkanı Ali Rıza Küçükosmanoğlu, Enerji-Sen üyeleri ve çok sayıda işçi katıldı.

Eylemde konuşan Birleşik Metal-İş Sendikası Genel Başkanı Adnan Serdaroğlu, birilerinin yasalarla oynadığını, yasaları yürütmekle yükümlü olanların ise yasalarla oynayanlara destek olduğunu söyledi. Şirketin devlet tarafından hazırlanan absürt yasaları uygulamaya çalıştığını ifade eden Serdaroğlu, "Fabrika dağ başında diye bu hukuksuzluğu göz ardı etmiş olabilirsiniz. Fakat burası İstanbul'un göbeği ve bu hukuksuzluğa karşı neler yapabileceğimizi size göstereceğiz" dedi.

HSK PATRONU İŞÇİLERİ AÇLIKLA TEHDİT EDİYOR
HSK patronunun işçileri sendikadan istifa etmeye zorladığını ve ailelerine giderek açlıkla tehdit ettiğine dikkat çeken Serdaroğlu, 2 işçinin de fabrika önünde bekleyen işçilere el salladığı için tazminatsız olarak işten çıkarıldığını belirtti. Serdaroğlu, "İsveç'teki fabrikada hem beyaz yakalıların hem mavi yakalıların sendikası var. Sen burada mavi yakalı sendika üyelerini işten atıyor, beyaz yaralılara da baskı yapıyorsun. Dün üstün hizmet plaketi verdiğin işçileri bugün işten çıkarıyorsunuz. Bu sizin hanenize yazılıyor. İsveç'te ki sendikalar bu hukuksuzluğa karşı işlem başlattı. İsveç'te yapamadığınız yasadışı uygulamaları burada yapamazsınız. Türkiye sizin istediğiniz gibi at oynatacağımız bir yer değil. Bu ülkede DİSK, Birleşik Metal-İş var" diye konuştu.

'İŞÇİLERİN HAKLARINI SÖKE SÖKE ALACAĞIZ'
Şirket yetkililerinin basına ve işçilere yalan söylediğini kaydeden Serdaroğlu, sendikanın elinde Çalışma Bakanlığı tarafından verilen yetki belgesinin olduğunu kaydetti. Serdaroğlu sözlerini şöyle sürdürdü: "Sizler bilmiyorsanız avukatlarınızdan öğrenin o belge bizim fabrikada çoğunlukta olduğumuzu gösteren belgedir. O belge ile birlikte biz toplu sözleşmeye oturup yıllardır yok pahasına çalıştırdığınız işçilerin haklarını sizden söke söke alacağız. Biz hem iç yasalara hem de uluslararası yasalara dayanarak işçilerin örgütlenmesini gerçekleştirdik. Gelin fabrikada referandum yapalım. Eğer işçiler sendikaya evet değmezlerse biz çekip gideceğiz. Gelin bu özgürlüğü işçiler tanıyalım."

EYLEMLER DEVAM EDECEK
Hem patrona hem de hükümete karşı mücadele ettiklerinin altını çizen Serdaroğlu, "Önümüzdeki Salı günü DİSK olarak binlerce işçi ile Dilovası'nda fabrikanın önünde olacağız. Daha sonraki süreçte de patron geri adım atana kadar mücadeleye devam edeceğiz. Çünkü burada biz haklıyız. Bu zorbalığa göz yummayacağız. Bu mücadele işçilerin başarısı ile sona erecek" dedi.