31 Ekim 2020 Cumartesi

Dicle nehri ranta açılmak isteniyor

DSİ'nin Dicle Nehri yatağında "Islah Projesi" adı altında tahribat çalışmaları başlattığını açıklayan Ekoloji Derneği ve TMMOB Diyarbakır İKK,amacın nehir yatağını temzilemek değil rant olduğunu belirterek buna izin vermeyeceklerini ifade etti.
Ekoloji Derneği ve TMMOB Diyarbakır İl Koordinasyon Kurulu (İKK), Dicle Nehri'ndeki tahribatlara ilişkin Silvan Köprüsü üzerinde basın açıklaması yaptı. Çevre aktivistleri ve TMMOB İKK bileşeni odaların temsilcileri ve üyelerinin katıldığı eylemde, "Doğamıza kentimize sahip çıkalım" pankartı açıldı. 
 
Açıklamayı yapan Maden Mühendisleri Odası Diyarbakır Şube Eşbaşkanı Doğan Hatun, yetkili kurumların yanlış politikaları nedeniyle Dicle Nehri'nin doğal yapısının bozularak suyun debisinin düştüğünü ve nehir etrafındaki floranın kaybolduğunu belirterek, Devlet Su İşleri (DSİ) tarafından nehir yatağında "Dicle Nehri Islah Projesi" adı altında tahribat çalışmalarına başlandığını söyledi. 
 
DSİ tarafından Silvan Köprüsü'nden Üniversite Köprüsü'ne doğru bir çalışma başlatıldığını ifade eden Hatun, "Çalışma başlatılan alan, bin bir emek sonucu UNESCO tarafından Dünya miras listesine dahil edilen kültürel peyzaj alanı olan Hevsel Bahçeleri'ni de kapsamaktadır. Bu tür alanlarda rastgele çalışma yapılamayacağı, bilimsel çalışmalar sonucunda hazırlanacak Kültürel Miras Etki Değerlendirme (KMED) Raporuna göre, çalışma yapılması gerekmesine rağmen, son dönemlerde alışkanlık haline gelen uygulama, 'yap-sonra kılıfına uydur' yönteminin tekrar devreye girdiğini görmekteyiz" diye konuştu.
 
AMAÇ NEHİR YATAĞININ TEMİZLENMESİ DEĞİL RANT
 
Yapılan çalışmalarda Silvan Köprüsü'nden Dicle Barajı'na doğru toplamda 31 kilometrelik nehir boyunca 1600 hektarlık alanın tahrip edildiğinin altını çizen Hatun, "Dicle Nehri Islah Projesi'ne göre kum ocaklarının bulunduğu 26 kilometre uzunluğundaki nehir bölgesine dokunulmayacağı, nehir üzerinde inşa edilen kaçak işletmelere dokunulmayacağı ve tahribata devam niteliğinde değerlendirildiği görülmektedir. Kum ocakları ile tahrip olan alanın yüzde 82'si projeye dahil edilmemiştir. Yani sadece yüzde 18'lik tahrip alanı 'ıslah' projesine eklenmiştir. Bu değerlendirmelerden anlaşılacağı üzere aslında asıl amacın Dicle Nehir yatağının temizlenmesi olmadığı, Dicle'nin tarihi değerini açığa çıkarmaya dair bir kaygı taşınmadığı, yine her zamanki gibi rant öncelikli bir proje olduğu görülmektedir" diye belirtti.
 
RANTA İZİN VERMEYECEĞİZ
 
Nehrin Dicle barajından Bismil girişine kadar olan bölümün nehir statüsünden çıkarıldığını hatırlatan Hatun, "Yapılaşmaya müsait, rant alanı olarak değerlendirilebilecek bölüm olan Dicle Barajı ile Bismil arasındaki bölümü neden nehir statüsünde değil ve neden ısrarla bu statü verilmiyor?" diye sordu.
 
"Nehir alanlarında nehre en yakın 50 metrelik alan olan kıyı koruma bandı içerisine yasal olarak herhangi bir yapılaşma veya çalışma yapılmayacağı da bilinmelidir. Bu durum bu tür tahribat çalışmalarına engel olduğu için yetkili kurumlar tarafından nehir statüsünün kazanılmasına dair her hangi bir çaba gösterilmemektedir" diyen Hatun, tahribat ve doğa suçuna karşı hukuki süreç başlattıklarını belirterek, Dicle Nehri'ne nehir statüsünün kazandırılması için mücadele edeceklerini ve rant alanlarının oluşturulmasının karşısında olacaklarını söyledi.