13 Ağustos 2022 Cumartesi

Cumhuriyet gazetesinde istifalar sürüyor

Cumhuriyet gazetesinde yaşanan yönetim değişikliğinin ardından, gazetenin mevcut kadrosundan bazı isimler gazete yönetiminden ayrıldıklarını duyurdular.
Cumhuriyet Vakfı'nda yeni yönetim kurulunun belirlenmesinin ardından Cumhuriyet gazetesinin mevcut kadrosunda yer alan bazı isimler, sosyal medya hesapları üzerinden yayınladıkları açıklamalarla gazeteyle yollarının ayrıldığını duyurdular.
 
Avrupa Parlamentosu (AP) Türkiye raportörü Kati Piri ise, yeni yönetimi "Baskınlar, adli kovuşturmalar, gazetecilerin tutuklanmaları/ cezaevine atılmalarının ardından, son bağımsız gazete Cumhuriyet şimdi de Cumhurbaşkanı Erdoğan ile aynı hizada olan aşırı ulusalcıların yönetimine geçti. Bu Türkiye'de basın özgürlüğünden geriye kalan son kırıntılara nihai darbe mi?" ifadeleriyle yorumladı.
 
Gazetenin yazarlarından Çiğdem Toker, 'Hoşça kalın' başlıklı yazısıyla gazeteden ayrıldığını duyurdu. Toker, istifasını "Hoşça kalın, bugünkü ve son yazı" ifadeleriyle paylaştı.
 
Aydın Engin de gazeteden ayrılışını 'Eyvah, yaşasın, ben yine gidiyorum' başlıklı yazısıyla ilan etti.
 
Gazeteyle yollarını ayıran bir diğer isim olan Mirgün Cabas ise "Severek okudum, severek yazdım, Cumhuriyet Pazar'daki son yazım, yolları açık olsun" diyerek son yazısının fotoğrafını paylaştı.
 
GÜL'ÜN İSMİ YER ALMADI
 
MİT TIR'ları davasında Can Dündar ile birlikte yargılandıktan sonra Yargıtay'dan hakkında beraat verilmesi yönünde karar çıkan Cumhuriyet Ankara Temsilcisi Erdem Gül'ün idari pozisyonu, gazetenin bugünkü taşra baskılarında künyede yer almadı.
 
Erdem Gül "Yeni yönetim 48 saattir iletişime geçmedi" dedi. Gül'ün istifa ettiği yerine savunma muhabiri Sertaç Eş'in getirildiği iddia edildi.
 
'SON YAZIM YAYIMLANDI'
 
Gazete yazarlarından Ahmet Tulgar da "Bugün Cumhuriyet Pazar'da son yazım yayımlandı. 36 hafta sürdü. Beni Cumhuriyet Pa7ar'a davet eden dostum Tayfun Atay'a ve kutlama mesajlarını eksik etmeyen yine dostum Murat Sabuncu'ya ve elbette beni hep cesaretlendiren, mutlu eden sevgili okurlarıma çok teşekkür ediyorum" diyerek gazeteye veda etti.
 
'HALİYLE BEN DE AYRILIYORUM…'
 
Gazete yazarlarından Bağış Ertem de "Haliyle ben de Cumhuriyet'ten ayrılıyorum. Mücadele ve deneyim dolu 3 yıldı. Müteşekkirim. İlk başlığım Ortaçgil'den Oyuna Devam'dı: Biz hiç kaybetmedik desem yalan…Son söz de onun: Yıkılan duvarlar gördüm/Coğrafyanın değiştiğini/Hiç kimse değiştiremedi/Güçlünün haksızlığını" ifadelerini kullandı.
 
?'BİR VEDA YAZISI YAZMAK İSTERDİM AMA OLMADI'
 
Gazeteyle yolları ayrılan bir diğer isim olan Güray Öz ise "Cumhuriyet gazetesindeki görevlerimden ayrıldım. Bir veda yazısı yazmak isterdim ama olmadı, artık okurlarımın 'Sondan Bir Önceki' başlıklı yazımı veda yazısı olarak kabul etmelerini diliyorum. Cumhuriyet'teki tüm arkadaşlarıma da hoşçakalın diyorum" diyerek veda etti.
 
NE OLMUŞTU
 
?Cumhuriyet gazetesinde Vakıf yönetim kurulu için yapılan seçimlerin mahkeme tarafından iptal edilmesinin ardından yapılan toplantıda, Cumhuriyet Vakfı Başkanvekili olan ve Aydınlık gazetesinde yazan Alev Coşkun, Cumhuriyet Vakfı Başkanlığı'na seçilmişti. Vakfın yönetim kurulu ise dün saat 14.00'te toplanarak yeni görevlendirmeleri belirledi. Buna göre, eski Cumhuriyet Vakfı Başkanvekili olan ve Aydınlık gazetesinde yazan Alev Coşkun, Cumhuriyet Vakfı Başkanlığı'na, hayatını kaybeden İlhan Selçuk ile Cüneyt Arcayürek'in yerine yapılan üye seçiminde de Doğu Perinçek'in liderliğindeki Vatan Partisi'nden İzmir 1. Bölge milletvekili adayı olan Turan Karakaş da Cumhuriyet Vakfı Yönetim Kurulu üyeliğine seçildi.
 
Yeni yönetim kurulu üyeleri arasında gazetenin eski genel yayın yönetmeni İbrahim Yıldız, TRT'nin eski genel yayın yönetmeni Tayfun Akgüner de bulunuyor.
 
Vakfın başkanvekilliğine Ali Sirmen, genel sekreterliğe Işık Kansu, saymanlık görevine de İrfan Hüseyin Yıldız getirildi.