8 Aralık 2022 Perşembe

Çocukken tecavüze uğrayan genç kadın ötenazi hakkını kullandı

Hollanda'da çocukken tecavüze uğrayan 17 yaşındaki Noa Pothoven, ötanazi programına başvurarak kendi yaşamına son verdi.
Hollanda'da çocukken tecavüze uğrayan 17 yaşındaki Noa Pothoven, yaşadığı tramvaya dayanamadığını söyleyerek ötanazi programı çerçevesinde kendi yaşamına son verdi. Pothoven, ölümünden önce kararını Instagram'daki 10 binden fazla takipçisiyle paylaştı. Tecavüzün ardından geçirdiği depresyon, travma sonrası stres bozukluğu, anoreksiya gibi rahatsızlıkları atlatamadığını belirten Pothoven'ın devletin izniyle Arnhem'deki evinde yaşamına son verdiği ablası tarafından teyit edildi. 
 
Kaleme aldığı otobiyografisiyle ödül kazanan, verdiği mücadeleyle ilgili blog da yazan Pothoven'ın, uğradığı cinsel istismar ve tecavüzü yıllarca sakladığını belirtmişti. "Kazanmak ya da kaybetmek" isimli otobiyografide ilk cinsel tacize 11 yaşında maruz kaldığını, 14 yaşındayken iki erkek tarafından tecavüze uğradığını yazmıştı. Pazar günü yaşamına son verildiği açıklanan genç kadın, cumartesi günü Instagram'dan yaptığı paylaşımda en fazla 10 gün içinde öleceğini duyurmuştu.
 
"Ama zaten gerçekten hayatta olmamamın üzerinden o kadar uzun zaman geçti ki" diyen, Pothoven, "Yıllarca zorlandıktan ve mücadele ettikten sonra artık bitti" demişti.
 
Bir süredir yemeyi içmeyi bıraktığını belirtirken, takipçilerine "Pek çok görüşme, konuşma ve gözden geçirmenin ardından acılarım dayanılmaz olduğundan böylelikle kurtulacağıma karar verildi. Artık bitti" diye seslenmişti.