31 Ekim 2020 Cumartesi

Cinsel saldırı sonucu gebeliğin sonlandırılması talebinin reddi hak ihlali sayıldı

Anayasa Mahkemesi, cinsel saldırı sonucu hamile kalan kadının gebeliğin sonlandırılması talebinin reddedilmesi ve sürüncemede bırakılmasını hak ihlali saydı. Açtığı dava sonuçlana kadar doğum yapan kadına 100 bin TL tazminat ödenmesi kararlaştırıldı. Bu rakam AYM’nin bugüne kadar verdiği en yüksek tazminat miktarı olarak kayıtlara geçti.

AYM, cinsel saldırı sonucu hamile kalan kadının gebeliğinin sonlandırılması talebinin kabul edilmemesi hak ihlali olarak değerlendirdi. 

Habertürk'ten Fevzi Çakır'ın haberine göre Yüksek Mahkemenin kararına konu olay 2017’de Mersin’de yaşandı. O tarihte 17 yaşında olan genç kadının Mut Devlet Hastanesi’nde yapılan muayenesinde 10 hafta üç günlük hamile olduğu tespit edildi. Yaşının küçük olması ve farklı kişilerle birlikte olduğunu beyan etmesi üzerine durum polise bildirildi. Mut Cumhuriyet Başsavcılığı soruşturma başlattı.

Soruşturma kapsamında ifadesi alınan genç kız kadın hamile kaldığını bilmediğini, ilk birlikteliğinin 2016 yılında zorla gerçekleştirildiğini, daha sonra şantaj yapılarak ilişkiye zorlandığını söyledi. Birlikte olduğu isimleri verdi.

SORUŞTURMA BAŞLATILDI
Bu gelişme savcılık ikisi 18 yaşından küçük 5 şüpheli hakkında "cinsel istismar" suçundan soruşturma başlattı. Aile de şüphelilerden şikayetçi oldu ve gebeliğin sonlandırılmasını talep etti.

GEBELİĞİN SONLANDIRILMASI TALEBİ REDDEDİLDİ
Sulh Ceza Hakimliği gebeliğin sonlandırılması talebini önce usulden reddetti. Gerekçede, başsavcılığın talepte bulunması gerektiği belirtildi. Aile savcılıktan talepte bulunmasını istedi. Savcılık hakimlikten gebeliğin sonlandırılmasına karar verilmesini istedi. Ancak savcılığın talebi de hakimlik tarafından reddedildi. Hakimlik, bu kez de cenin yaşam hakkına vurgu yaptı, annenin sağlık durumu olumsuz etkileyen bir durum olduğuna dair dosyada rapora yer verilmediği ifade edildi.

ÜÇÜNCÜ KEZ RET KARARI
Bu karar sonrası genç kadın psikolojisinin bozuk olduğunu, doğum yapmak istemediğini, bir an önce kürtaj olmak istediğini belirten bir yazıyı savcılığa gönderdi. Başsavcılık bu talep üzerine yeniden karar verilmesini istedi. Ancak, hakimlik üçüncü kez talebi reddetti.

RAPOR ALINDI
Bu gelişme üzerine savcılık, Mersin Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden rapor aldı. Bu sırada hamilelik 12,5 haftalık oldu. Raporda; anne yaşının küçük olması ve annenin ruhsal açıdan travmatik süreç yaşamasından dolayı gebeliğin sonlandırılmasının hem anne hem de cenin yararına olacağı belirtildi.

ANAYASA MAHKEMESİ’NE BAŞVURDU
Başsavcılık bu rapor üzerine bir kez daha gebeliğin sonlandırılması için hakimlikten talepte bulundu. Hakimlik talebi dördüncü kez reddetti. Gerekçe olarak da bu kez raporun yeterince ayrıntılı olmadığını öne sürdü.

Yargı süreci devam ederken doğum gerçekleşti. Çocuk devlet korumasına alındı.

Genç kadın, gebeliğinin sonlandırılması talebinin sürüncemede bırakılması nedeniyle maddi ve manevi varlığın korunması ve geliştirilmesi hakkı ile özel hayata saygı hakkının ihlal edildiğini belirterek, Anayasa Mahkemesi’ne başvurdu.

AYM 'İHLAL VAR' DEDİ
Yüksek Mahkeme, kadının maddi ve manevi varlığın korunması ve geliştirilmesi hakkının ihlal edildiğine hükmetti ve 100 bin TL tazminat ödenmesini kararlaştırdı. Bu rakam AYM’nin bugüne kadar verdiği en yüksek tazminat miktarı olarak kayıtlara geçti.