4 Ağustos 2020 Salı

‘Cezaevinde kalamayacak mahpusların acil olarak tahliyeleri sağlanmalı'

Hasta Mahpuslara Özgürlük İnisiyatifi, eylemlerinin 308 haftasında İHD Ankara Şubesinde açıklama yaptı. Açıklamada, "Cezaevlerinde yaşanan hak ihlallerinin yanı sıra en birincil hak olan yaşam hakkının korunması noktasında ne yazık ki gerekenler yapılmamakta ve hapishanede ölümler meydana gelmektedir" denildi.

Hasta Mahpuslara Özgürlük İnisiyatifi, bu hafta da yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgını nedeniyle İnsan Hakları Derneği (İHD) Ankara Şube binasında basın toplantısı düzenledi. İHD Genel Merkez MYK Üyesi Nuray Çevirmen tarafından yapılan açıklamada eylemin 308. Bu hafta Bolu F Tipi Kapalı Hapishanesinde kalan hasta tutsakların durumuna dikkat çekildi.

Hapishanedeki yaşanan hak ihlallerinin yanı sıra en birincil hak olan yaşam hakkının korunması noktasında ne yazık ki gerekenler yapılmamakta ve hapishanede ölümlerin meydana geldiğine dikkat çekilen açıklamada, hasta tutsakların sorununun derinleşerek devam ettiği vurgulandı.

Açıklamada, "Binlerce mahpus adeta yavaşlatılmış ölüm karşısında çaresiz kalmakta, yapılan başvurular yetersiz kalmakta ve karşılık bulmamaktadır. Yeni İnfaz yasasında TMK kapsamında tutulan mahpuslar ayrımcılığa uğratılmışlardır. Yasalar insanları yaşatmaya dönük olmalıdır. Toplumun vicdanını rahatsız eden bu ayrımcı uygulamalara son verilmeli ve hasta mahpuslar derhal serbest bırakılmalıdır" denildi.

'HASTALIKLARI ÖMÜR BOYU SÜRECEK HASTALIKLAR'
Bolu F Tipi Kapalı Hapishanesinde kalan hasta tutsaklardan 17'si ağır olmak üzere 81 hasta mahpus bulunduğunu kaydeden Çevirmen, bu hastalardan durumu en kritik olanları şöyle sıraladı:

Hasan Alkış: Hastalıkları ömür boyu sürecek hastalıklardır. Açık kalp ameliyatı olmuş ancak kalp yetmezliği sorunu devam etmektedir. Hipertansiyon hastasıdır ve bunun için günlük ilaçlar kullanıyor. Zaman zaman kullandığı ilaca rağmen tansiyonu anormal derecede yükseliyor ve bu durumlarda kullandığı ilacın dozajı arttırılıyor. Behçet hastasıdır; eklemlerine, sol gözüne ve damarlarına atıp tahribat yaratmıştır. İki ayrı zamanda felç geçirmiştir. Mevcut hastalıklarından dolayı 30.06.2015 tarihinde Ankara Numune hastanesi tarafından kendisine %43 engelli raporu verilmiştir. Kalp yetmezliği, yüksek tansiyon ve Behçet hastalığı devam etmekte, her biri için de günlük ilaç kullanmaktadır. Düzenli ilaç kullanmasına rağmen tansiyon ve Behçet hastalıklarının atak yapmasının önüne geçilememekte ve durumu ağırlaşmaktadır.

Hayati Kaytan: Beynindeki tümör nedeniyle ameliyat olmuş ve sağ el sakattır. Sol omuzda kurşun yarasından kaynaklı sıkıntıları var. Kar yanığından sol-sağ ayak parmakları kesiktir. Bel ve boyunda fıtık, midede sindirim zayıflığı mevcuttur. %60 engelli raporu var. 2009 yılında Ankara'da beyin tümörü ameliyatı geçirmiş, ameliyat sonrası kalan tümör artığı 28 seans ile kurutulmuş, 2009'dan bu yana hastalığı ile ilgili kontrol ve tıbbi takip, engeller ve sıkıntılarına rağmen sürmeye devam ediyor. Epileptik nöbetler geçiriyor.

Medeni Tarlan: Yaklaşık 28 yıldır hapishanededir. 4 yıldır Guatr tedavisi görüyor. Varis, romatizma, mide ve migren hastasıdır. 2019 yılı sonlarında kolon kanseri teşhisi konuldu. Tedavi için Ankara Sincan 2 Nolu cezaevine getirilmiştir. Bacağındaki damar tıkanıklığı nedeniyle bir süre ameliyat edilemedi. Ancak daha sonra doktorların onayıyla ameliyat oldu, kemoretapi ve ışın tedavisi görmektedir. Bacağındaki damar tıkanıklığı sorunu devam etmektedir.

Bahattin Salhan: 1997 yılında beyin travması nedeniyle ameliyat edilmiş ve yaşamı boyunca devam edecek şekilde ilaç kullanmak zorunadır. Beynin sağ tarafında oluşan ödem nedeniyle vücudunun sol tarafında uyuşmalar yaşamaktadır. Ameliyat olması istenirse, edileceği belirtilip %95 riskli olduğu da söylenerek onayı kendisine bırakılmıştır. Başındaki sorunun büyük olması, günde 6000 mg kadar ilaç kullanması, başının sağ lobundan parça alınmış, sağ tarafta yara yerinden kemik alınıp öyle bırakıldığı için yaşamı tehlike altındadır. Sık sık epileptik nöbetler geçirmektedir. Ülser- mide-bağırsak hastalıkları, iltihaplanmalar ve hemoroid, bel ve boyun bölgesinde fıtık var.

Refik Sünkür: Sol kol dirseğinde yaralanmaya bağlı olarak 15 santimetrelik bir kemik kaybı var, tedavisi yapılmamış, kolunu pek kullanamıyor, parmakları kısmen çalışıyor. Kalbindeki ritim bozukluğundan dolayı anjiyo yapılmış kalbine pil takılmıştır. Kalbinde triküspit yetmezliği var. Kalp pili taşıyor olmasından dolayı 6 ayda bir düzenli olarak kontrole götürülmesi gerekiyor. Bel ve boyun fıtığı hastalıkları var ve Troid hastasıdır. Mide ülseri, reflü rahatsızlığı mevcut ve mide alt kapakçığı işlevini yitirmiş.

Sinan Türkmen: Hepatit B taşıyıcısıdır. Yaklaşık 20 yıldır Behçet hastasıdır. Behçet hastalığının her iki gözüne etkisi nedeniyle tedavi görmüştür, buna rağmen her iki gözünde de kalıcı hasarlar (görmede azalma, leke, sinirlerde zayıflık, sürekli olarak ödem) oluşmuştur. Behçet hastalığına bağlı olarak dizleri, el ve ayak bileklerinde, eklemlerinde kırıklık, şişkinlik, ödem oluşuyor. Her iki hastalığın tedavileri zaten yapılamıyor.

'HASTA MAPUSLARIN TEDAVİLERİ AKSATILMADAN YAPILMALI'
Bolu F Tipinde kalan hasta mahpusların tetkik ve tedavilerinin zamanında ve aksatılmadan yapılması çağrısı yapan Çevirmen, "Kelepçeli muayene ve tekli ring araçlarından kaynaklanan sağlık hakkı ihlallerine son verilmeli, cezaevinde kalamayacak mahpusların acil olarak tahliyeleri sağlanmalıdır" dedi.