8 Aralık 2022 Perşembe

Bursa'da kadınlar Mahsa Amini için eylem yaptı

İran'da polisin katlettiği Mahsa Amini için kadınlar Bursa'da eylem yaptı. İran'da faşist molla rejiminin kadınlara yönelik saldırganlığının benzerinin Türkiye'de de yaşandığına işaret eden kadınlar, "Mahsa'nın her bir saç telini faşizmin boğazına düğüm yapacağız" dedi.

Mahsa Amini'nin İran "ahlak polisi" tarafından işkencede katledilmesini kadınlar Bursa'da protesto etti. Üç Fidan Parkında yapılan eylemde kadınlar adına Diren Altunkaya basın metnini okudu.

İran'da 1979'dan bu yana kadınların başörtüsü dayatmasıyla karşı karşıya kaldığına dikkat çeken Altunkaya, "Yıllardan beri İranlı kadınlar, başörtüsü dayatması başta olmak üzere, 'şeriat kuralları' adı altında yaşamlarına, yaşam tarzlarına müdahale eden erkek egemenliğine karşı mücadele ediyor. Zorunlu başörtüsüne karşı mücadele, kadınların bir bütün olarak erkek egemen ve kadın düşmanı rejime karşı mücadelesinin bir sembolü olmuş durumda. Mahsa'nın katili kadın düşmanlığı üreten erkek egemen sistemdir. Mahsa'nın direnişi ve mücadelesi biz kadınlar ve LGBTİ+'ların da mücadelesidir. İran'da dinci faşizme karşı mücadele eden kadınlar yalnız değildir" ifadelerini kullandı.

'İRAN'DAKİ FAŞİZM BİZE HİÇ DE YABANCI DEĞİL'
İran'daki rejimin bir başka biçiminin Türkiye'de kadınların bedenleri ve özgürlüğüne saldırdığını söyleyen Altunkaya, "Mahsa'yı katleden erkek devlet şiddeti Türkiye'de sokakta hak arayanları işkenceyle gözaltına alıyor, polis amirleri tarafından kadınlar, LGBTİ+'lar cinsel tacize uğruyor, çıplak aramalarla cinsel şiddete maruz kalıyor. Bu ülkede konserler yasaklanıyor, gazeteciler, sanatçılar tutuklanıyor. Sokak ortasında insanlar öldürülüyor. AKP iktidarının cezasızlık politikalarından cesaret bulan katiller her gün en az bir kadını katlediyor. İran'daki faşizm bize hiç de yabancı değil. Biz bu faşizmi Türkiye'de her gün artan kadın katliamından ve korunan faillerden tanıyoruz! Hala bulunamayan Gülistan Doku'dan ve kaybedilen kadınlardan tanıyoruz! Zindanda katledilen Garibe Gezer'den, failleri aklanan Şule Çet'ten tanıyoruz! İran'daki faşizm bize hiç yabancı değil. Biz bu faşizmi bugün kendi ülkemizin içinde bulunduğu hukuksuzluktan tanıyoruz. 27 yıldır devlet tarafından 'kaybedilen' çocuklarını arayan Cumartesi Anneleri'ne 700. haftada dün yapılan saldırılardan tanıyoruz. Kayıplarını arayan onlarca insana sistematik olarak saldıran bu erkek iktidardan tanıyoruz" diye konuştu.

İran'da mücadele eden Kürt kadınlarının çığlığını büyüterek katillerden hesap soracaklarını söyleyen Altunkaya, "Mahsa'nın her bir saç telini faşizmin boğazına düğüm yapacağız" dedi.