26 Haziran 2022 Pazar

"Bu ülkeye barış gelecek"

Ankara katliamı'nda yaşamını yitiren 103 barış güvercini katliamın 34. ayında anıldı. 10 Ekim-Der Eşbaşkanı İhsan Saylan, "Bu ülkeye barış gelecek, onların düşleri gerçekleşecek" dedi.
Ankara Katliamı'nda hayatını kaybedenler, katliamın 34. ayında Ankara garı önünde anıldı. 10 Ekim Barış ve Dayanışma Derneği (10 Ekim-Der) tarafından her ayın 10'unda yapılan anmaya, yaşamını yitirenlerin yakınları, yaralılar, Suruç Aileleri İnisiyatifi ve sendika üye ve yöneticileri katıldı. Anma katliamın yaşandığı saat olan 10.04'te saygı duruşu ile başladı. Saygı duruşunun ardından 10 Ekim-Der Eşbaşkanı İhsan Saylan açıklama yaptı. 
 
Saylan, geçtiğimiz hafta karara bağlanan duruşmaya karşı davanın henüz bitmediğini gerçek sorumluların yargılanana kadar adalet mücadelesini sürdüreceklerini belirtti. Saylan, "34 ay önce burada 103 barış yoldaşımızı kaybettik. 400'ün üzerinde arkadaşlarımız yaralandı. 34 ayın sonunda bu meydanda katledilenlerin davası sonuca bağlanmaya çalışıldı. Biz düş yolcularımızın düşlerinin arkasında mücadele etmeye devam edeceğiz" diye belirtti.
 
DÜŞLERİNİ GERÇEK KILACAĞIZ
 
Her ayın 10'unda katliamın yaşandığı yerde bulunmaya devam edeceklerini vurgulayan Saylan, "Bütün sorumlular yargılansın, bu meydan barış ve demokrasi meydanı olsun, sorumluluğu olan kamu çalışanlarının yargılanmasını istiyoruz. Onların söylemini hep güçlü tutacağız ve bu ülkeye barış gelecek, onların düşleri gerçekleşecek" dedi.
 
HESAP SORANA KADAR MEYDANLARDAYIZ
 
Avukat Sevinç Hocaoğulları da, davanın karara bağlanmasına rağmen katliamın hala aydınlatılmadığına dikkat çekti. Hocaoğulları, "Bizler bu katliamla hesaplaşmak için mücadele veriyoruz. Bu katliamın bütün sorumlularının yargılanması, adalet önünde hesap vermesi için de mücadele veriyoruz. Bu yargılama boyunca bizim önümüze 36 IŞİD sanığını atarak 'bu katliam aydınlatıldı, adalet sağladık' diyemezsiniz dedik. Ama onlar gerçek sorumluların yargılanmasından ısrarla imtina ettiler" diye konuştu.
 
Karara itiraz edeceklerini ifade eden Hocaoğulları, "Bu davanın bir hesaplaşma davası olduğunu, ülkenin en karanlık süreçlerinden biriyle hesaplaşma olduğunu, kan katliam ve savaş iktidarından hesap sorana kadar hem meydanlarda hem duruşma salonlarında olmaya devam edeceğiz" dedi.