26 Şubat 2021 Cuma

Brüksel'de ırkçılık ve polis şiddetine karşı eylem düzenlendi

Belçika'nın başkenti Brüksel'de ırkçılık ve polis şiddeti protesto edildi. Eyleme saldıran polis çok sayıda kişiyi gözaltına aldı.

Brüksel merkez tren istasyonu yakınındaki Mont des Arts Meydanı'nda toplanan yüzlerce kişi, "Sınıf adaletini durdurun, ırkçı adaleti durdurun" temalı gösteride ırkçılık karşıtı dövizler taşıdı.

Eylemde "Adalet yoksa barış yok", "Polis şiddetine son", "Irkçı polise son", "Adalet istiyoruz" sloganları atıldı.

Protestocular, Brüksel'de gözaltında ölen 23 yaşında Afrikalı genç İbrahima Barrie'yi anmak için saygı duruşunda bulundu.

Polis, eylemin izinsiz olduğu gerekçesiyle eylemcilere saldırarak gözaltına aldı. Brüksel polisi, daha önce yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgınından dolayı gösteride en fazla 100 kişiye izin verilebileceğini duyurmuştu.

Afrikalı Barrie'nin salgın tedbirlerine uymadığı gerekçesiyle gözaltına alınmasından bir saat sonra hayatını kaybetmesi üzerine Brüksel'de 13 Ocak'ta eylemler düzenlenmişti. Eylemlerde bir polis karakolu ile bazı araçlar ateşe verilmiş, otobüs durakları ve bankalara ait para çekme makineleri tahrip edilmişti. Barrie'nin ölümü hakkında savcılık soruşturma başlatmıştı.