20 Ekim 2020 Salı

Bilgen: El Kaide için siyasi çözüm Kürtler için ölüm istiyorlar

Partisinin Dersim İl kongresine katılan HDP Grup Başkanvekili Ayhan Bilgen, Erdoğan'ın Fırat'ın batı ve doğusuna ilişkin açıklamalarına tepki göstererek, "El Kaide gelince siyasi çözüm iyi bir şey, Kürtlere gelince bir tek ölüm görebiliyor" dedi.
Halkların Demokratik Partisi (HDP) Dersim İl Örgütü 3. Olağan Kongresi gerçekleştirdi. Kongreye HDP Grup Başkanvekili Ayhan Bilgen, Eş Genel Başkan Yardımcısı ve Dersim Milletvekili Alican Önlü, İstanbul Milletvekili Dilşat Canbaz Kaya ile siyasi parti ve demokratik kitle örgütlerinin temsilcilerinin yanı sıra çok sayıda partili katıldı.  
 
Saygı duruşu ve divan oluşumu ile başlayan kongrenin açılış konuşması yapan HDP Dersim İl Eşbaşkanı Songül Erden, kongre ile yeni dönemi daha güçlü karşılayacaklarını belirterek, "önümüzdeki yerel seçimlerde kayyum atama tehditlerine karşı halkımızın desteği ile 31 Mart akşamı buna güçlü bir cevap vereceğiz" diyerek tutuklu olan vekil ve belediye eşbaşkanlarını selamladı.
 
'TÜRKİYE'DE YARGILAMALAR KEYFİDİR'
 
Kongrede konuşan Grup Başkanvekili Ayhan Bilgen, papaz Andrew Craig Brunson'un tahliye edilmesini hatırlatarak, "Türkiye'de yargılama süreçlerinin tamamen politik olduğunu bir kez daha bize gösterdi. Yargılamalar tamamen keyfi ve bürokrasinin kararları altında şekillendiğine bir kez daha tanık olduk" dedi.
 
'KÜRTLER OLUNCA MEZARLIK BEKÇİSİ OLUYOR'
 
Erdoğan'ın Fırat'ın batısı ve doğusu ile ilgili yaptığı açıklamalara dikkat çeken Bilgen, "Astana'dan bu yana Suriye ve İdlib'de El Kaide kökenli grubun silah bırakması için (kendilerine göre siyasi çözüm için) neredeyse bütün devletler çok açık bir siyaset yürütüyor. Fırat'ın batısı için bunlar yapılırken, iş Fırat'ın doğusu Kürtlere gelince Cumhurbaşkanı değil sanki mezarlık bekçisi var. Yok etrafta kazılan hendekler 'mezar olacakmış.' El Kaide gelince siyasi çözüm iyi bir şey, Kürtlere gelince bir tek ölüm görebiliyor…"
 
Dünyada yaşanan sorunların bir birinden farksız olmadığını ve bunun küresel hale dönüştüğünü ifade eden Bilgen, bütün insanlık için çözüm olacak bir siyasetin yürütülmesinin zorunluluk olduğuna işaret etti.
 
İstanbul Milletvekili Dilşat Canbaz ise yaşanan siyasi operasyonlara dikkat çekerek, "Bugün ekonomik krizden kıvrandığını söylerken, siyasi operasyonlar için uçak tutulup gözaltı süreçleri için insanlar getiriliyor. Biz de şunu söylemek istiyoruz. Siyasi operasyonlardan korkmuyoruz, buradayız. Mücadele etmeye de devam edeceğiz" diye konuştu.
 
'BÜYÜK CEVAP VERECEĞİZ'
 
Dersim Milletvekili Alican Önlü ise kentteki kayyumun icraatlarına dikkat çekerek, yerel seçimlerde halkın güçlü desteği ile büyük cevap vereceklerini söyledi.
 
Konuşmaların ardından faaliyet ve mali raporlar okundu.
 
Kongrede yapılan seçimde HDP Dersim İl Eşbaşkanlığına Hıdır Çiçek ve Özlem Toprak seçildi.