31 Ekim 2020 Cumartesi

Berna Laçin'den dava açıklaması: Çok rahatım

Taciz ve tecavüzlerin engellenmesi için tartışılan idama ilişkin attığı tweet nedeniyle hakkında dava açılan oyuncu Berna Laçin, "Çok rahatım" dedi.
Oyuncu Berna Laçin, taciz ve tecavüz vakalarıyla ilgili idam tartışmaları sürerken "İdam çözüm olsaydı, Medine toprakları tecavüzde rekor kırmazdı! Konuşturmayın şimdi beni! Bırakın artık bilim insanları, nörologlar, psikiyatrlar, psikologlar, toplum bilimciler, hukukçular el birliği verip çare üretsin. Devlet, tribün sesleriyle toplum inşa etmez!" mesajını Twitter'dan paylaşmış ve konuyla ilgili kendi fikrini belirtmişti.
 
Bu tweet'in ardından Laçin hakkında Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı soruşturma başlatmıştı. Laçin ile ilgili soruşturma tamamlandı ve dava açıldı. Laçin'in "halkın bir kesiminin benimsediği dini değerleri alenen aşağılama" iddiasıyla 6 aydan 1 yıla kadar hapsi istendi.
 
Hakkında açılan davaya ilişkin BirGün'e konuşan Laçin, açılan davanın kendisini endişelendirmediğini "Çok rahatım. İnsanın haklı olduğunda nasıl rahat olduğunu görüyorum şu an" sözleriyle ifade etti.
 
Berna Laçin değerlendirmesini şöyle sürdürdü:
"Benim çok anlamlandırabildiğim bir şey değil. Soruşturma dahi açılmaması gereken bir konuydu bu. Hukuken de baktığınızda hiç dava açılacak bir şey yok. Hukukçu olmayan da bunu bilir zaten. Çok rahatım. İnsanın haklı olduğunda nasıl rahat olduğunu görüyorum şu an. Benim için bir anlam ifade etmiyor. Hukuku çok ıvır zıvır şeylerle oyalıyoruz. Zaten kalabalık sorunlar silsilesi var ülkenin. Artık çok belli, infial yaratan trolleri de boş çevirmeyelim gibi bir tutum halindeler herhalde. Zorlama bir hareket."
 
NE OLMUŞTU?
 
Laçin, ''İdam çözüm olsaydı Medine toprakları tecavüzde rekor kırmazdı! Konuşturmayın şimdi beni! Bırakın artık bilim insanları, nörologlar,psikiyatrlar, psikologlar,toplum bilimciler ,hukukçular el birliği verip çare üretsin. Devlet, tribün sesleriyle toplum inşaa etmez!'' şeklinde tweet atmıştı.
 
Gelen tepkiler üzerine Berna Laçin, ''İslamiyet ile ilgili tek kelime etmedim, kendi dinime niye laf edeyim!Deli miyim!
Medine'yi bir şehir olarak söyledim! İçindeki kutsalı ayrı şehirlerin bugünki toplum düzeni içinde yaşayanlar ayrı! Medine'de yaşayan Arapları kutsal saymak nasıl bir anlayış! Art niyetin de böylesi!'' şeklinde tweet atarak yanlış anlaşıldığını açıkladı.