4 Temmuz 2020 Cumartesi

Başkale'de depremde yaşamını yitirenler son yolculuğuna uğurlandı

Başkale'nin 3 mahallesinde yıkıma neden olan depremde yaşamını yitiren 9 kişiden 8'i son yolculuğuna uğurlandı. Depremde 4 çocuğunu ve eşini kaybeden Nebahat Furat'ın ağıdı, herkesi gözyaşlarına boğdu.

İran'ın Khoy kenti merkezli dün yaşanan 5.9 şiddetindeki depremde en büyük yıkımın yaşandığı yer Van'ın Başkale ilçesinin Özpınar (Elbis) Mahallesi oldu. Mahallede ev ve ahırların büyük bir bölümü yıkılırken, enkaz altında kalan 9 kişi yaşamını yitirdi. Yaşanan depremde hayatını kaybeden Aydın Tosun, Hüseyin Tosun, Ekrem Tosuntürk, Reis Furat ile çocukları Fatma, Muhammed, Hasret, Hicret (6 aylık) cenazeleri Başkale Devlet Hastanesi'nden alınarak mahalleye getirildi. Uzun bir konvoyla mahalleye getirilen cenazeler gözyaşları arasında mezarlığa taşındı. Kadınların ağıtları arasında, dört çocuğunu ve eşini kaybeden Nebahat Furat'ın açılan mezarlara girmeye çalışması alanda bulunanları gözyaşlarına boğdu. Cenaze boyunca feryatların kesilmediği törende birçok kadın baygınlık geçirdi.

HAYVANLAR GECE BOYUNCA DIŞARIDAYDI
120 hanenin olduğu ve adeta enkaza dönen Özpınar Mahallesi'nde yol kenarları ve ahırlar havyan cenazeleri dolu. Kerpiç ve briketten yapılan evlerin neredeyse tamamının yıkıldığı mahallede, birçok ev ve ahırın enkazı ise halen yerli yerinde duruyor. Birçok ailenin ilçe merkezi ve yakın mahallelerde misafir edildiği mahallede, hayvanların tamamı da gece boyunca dışarıda kaldı. Yaşanan yıkımda binden fazla küçükbaş havyanın öldüğü tahmin ediliyor.

'ELEKTRİKLERİ OLMAYAN ÇADIRLARDA KALDIK'
Hasar tespit çalışmalarının devam ettiği mahallede, mahallenin bir bölümüne AFAD tarafından çadır kuruldu. Depremzedeler, kurulan çadırların yeterli olmadığını, gece boyunca elektrikleri olmayan çadırlarda kaldıklarını belirterek, acilen hem insanlar hem de hayvanları için yeterli çadır kurulmasını istedi. Çadırlara gün içerisinde elektrik verileceği belirtilirken, havyanlar için de çadırlar kurulmaya başlandı.