13 Ağustos 2020 Perşembe

Başaran: Gülistan'ın failleri, akıbetini sormamızı engelleyenlerdir

'Kadın Mücadelesi Her Yerde' kampanyası kapsamında Dersim'de Sanat Sokağı'nda yapılan eylemde konuşan HDP Kadın Meclisi Sözcüsü Ayşe Acar Başaran, "Gülistan'ın failler bugün ilde eylem yasağı koyarak 'Gülistan Doku nerede?' sesimizi engellemeye çalışanlardır" dedi.

HDP Kadın Meclisi'nin 'Kadın Mücadelesi Her Yerde' kampanyası kapsamında Dersim'de Sanat Sokağı'nda basın açıklaması yaptı.

"Jin jiyan azadî", "Kadın yaşam özgürlük" sloganlarıyla Sanat Sokağı'na gelen kadınlar, Gülistan Doku'nun akıbetini sordu.

Burada konuşan HDP Diyarbakır Milletvekili Dersim Dağ, Gülistan Doku'nun 190 gündür bulunmamasının, kaybettirilmesinin ve kadınların tacize, saldırıya uğramasının tesadüfi olmadığını belirterek, "Kadın mücadelesi her yerde, eril zihniyet yenilene kadar bu mücadele devam edecek. Genç kadınlar, özel savaş politikalarına boyun eğmeyecek, özgür yaşam için ne gerekiyorsa onu yapacak" diye konuştu.

Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Eş Genel Başkanı Saliha Aydeniz de Gülistan Doku'nun kaybettirilmesine dikkat çekerek, "Onu kaybettirenler onu bulsunlar" dedi. Aydeniz, iktidarın kadın mücadelesinden korktuğunu belirterek, "Kadınlar sizin korkulu rüyanız olmaya devam edecekler. Bütün saldırılarınıza rağmen kadınlar ayakta ve mücadele etmeye devam ediyor" diye konuştu. Aydeniz, Demokratik Yerel Yönetimler Kurulu üyesi Rojbin Çetin'e yönelik yapılan işkenceyi de hatırlatarak, "Biz Diyarbakır Cezaevi'nde işkencecilerin yüzüne tüküren Sara'nın yoldaşlarıyız, işkenceciler bunu unutmasın" dedi.

HDP Kadın Meclisi Sözcüsü Ayşe Acar Başaran ise "Gülistan Doku bu şehirde 190 gündür kayıpken bu toplanma hali yoktu. Ailesi feryat figan etti, kadınlar isyan etti 'Gülistan Doku nerede?' diye sordu. Ama arama çalışmaları başlatılmadı. Her tarafı kamera ile donatılan, savaş politikaları yürütülen Dersim'de, 190 gündür bir genç kadın kayıp. Kürdistan'da insanlar kaybolmaz. Tıpkı 90'lı yıllarda kaybolmadıkları gibi, insanlar kaybettirilir. Bu, devlet politikası olarak iktidar tarafından yürütülür. Gülistan Doku'nun kaybettirilmesi, yürütülen siyasetin sonucudur. Hala bulunamamış olması, bulunması için herhangi bir çaba gösterilmemiş olmasının sonucudur" diye konuştu.

'GÜLİSTAN'I ARAMA ÇALIŞMALARI BAŞLAMADI Kİ BİTSİN'
190 gün sonra arama çalışmaları bittiği açıklamasına tepki gösteren Başaran, "Başlamadı ki bitsin! Hiç başlamayan bir çalışma, sadece göz boyamak, kadınların tepkilerini dindirmek için güya başlatılan çalışma sona erdirilmiş. Peki Gülistan Doku'yu kaybettirme olasılığı olan kişilerden, faillerden bir tek kişi gözaltına alındı mı? Fail olabilecek kişi elini kolunu sallayarak şehri terk etti" diye kaydetti.

"Gülistan Doku'yu arama kurtarma çalışmasında ne yapıldı?" diye soran Başaran, "Hiçbir şey" dedi. Kadınların üzerinden başka bir siyaset yürütüldüğünü söyleyen Başaran, "İktidar, kadınlara 'Siyaset yaparsanız kaybetirilirsiniz' diyor. Kadınlar üzerinden biat ettirme siyaseti yürütülüyor. Kadınlara 'Sokağa çıkarsanız kaybettirilirsiniz' deniliyor. Gülistan şahsında bütün kadınların özgürlüğü elinden alınmak isteniyor. Biz özgürlüğümüzü size gasp ettirmeyiz" diye belirtti.

GÜLİSTAN'IN FAİLLERİ AKIBETİNİ SORMAMIZI ENGELLEYENLERDİR'
Başaran, "Onun için Gülistan Doku'yu sormamız birilerinin canını bu kadar acıtıyor. Onun için 'Gülistan Doku nerede?' diye sorduğumuzda hakkımızda soruşturmalar yürütülüyor. Çünkü fail bulunmaktan korkuyor. Çünkü failler bugün ilde eylem yasağı koyarak 'Gülistan Doku nerede?' sesimizi engellemeye çalışanlardır. Kendi ellerinde olmayabilir ama bunun olanaklarını yaratanlar failidir, destekleyenler de faillerdir. Türkiye'de kadına yönelik ayrımcı ve eşitsiz yaklaşımlardan, kadına yönelik şiddetten, katliamlarından bağımsız değildir" dedi.

AKP ilk günden beri kadına yönelik ayrımcı bir siyaset yürüttüdüğüne dikkat çeken Başaran, "Bu siyasetini, son 5 yılda savaşı derinleştirerek üst perdeye taşımış durumda. Çünkü bunu engelleyecek güç kadınlardır. Bunu bildikleri için kadınlara bir taraftan kendisi saldırıyor, bir taraftan da örgütledikleri erkekler eliyle kadınlara saldırtıyorlar. Bunun için 8 Haziran'da, 'Kadın Mücadelesi Her Yerde' kampanyası başlattık. Kayyum siyasetine karşı 'Eşbaşkanlık mor çizgimizdir' diyerek alanlarda, meydanlarda, Meclis'te, sokakta; yani yaşamın her yerinde 'Kadın Mücadelesi Her Yerde' dedik" diye konuştu.

KADINLAR VAR OLDUĞU MÜDDETÇE İSTİSMARI MEŞRULAŞTIRAMAYACAKSINIZ
Meclis'e getirilmek istenen cinsel istismar yasasına da değinen Başaran, "Biz kadınlar olarak bütün süre boyunca yine yaşamın her alanında, tecavüzleri korumanıza izin vermeyeceğiz. Küçük çocukları istismar edenleri cezaevinden salmanıza izin vermeyeceğiz. Kadınları, çocukları tecavüz ile aile içine sıkıştırmanıza izin vermeyeceğiz. Kadınlar var olduğu müddetçe istismarı meşrulaştıramayacaksınız" diye belirtti.

İnfaz yasasıyla bir taraftan kadına ve çocuğa karşı suç işleyen çeteler, mafyalar sokağa salındığını ifade eden Başaran, "İşte o sokağa saldığınız kadına ve çocuğa karşı suç işleyen çeteler, mafyalar aldıkları güçle, onlara verdiğiniz cesaret sonucu çıkıp kadınları çocukları katletmeye devam ettiler. Sadece onlar değil. Bu cezasızlık politikasından güç alan erkekler, çocukları katletti, kadınları sığınma evlerinden çıkarıp katletti" diye kaydetti.

Başaran, "Bu erkekler ve suçlular salınırken kadın mücadelesi yürütenler gözaltına alındı, tutuklandı. Kadın mücadelesi yürüten kadın arkadaşlarımız, hasta politik tutsaklar içinde ölüme terk edildi. Bugün tüm bunlar yokmuş gibi, kadına yönelik şiddet vakaları azalmış, eşitlik varmış gibi iktidar; İstanbul Sözleşmesi'ni tartışmaya açıyor. İktidar, İstanbul Sözleşmesinden neden rahatsız oluyor? Hatta bütün kadınlara çağrıda bulunmak istiyoruz. Bütün kadınlar iktidara sorsun, politik görüşleri ne olursa olsun hangi iş kolunda çalışıyor olursa olsun, herkes iktidara sorsun" diye belirtti.

'İSTANBUL SÖZLEŞMESİNİN GASP EDİLMESİNE İZİN VERMEYECEĞİZ'
Başaran konuşmasını şöyle sürdürdü:
"Sizin İstanbul Sözleşmesi'yle derdiniz ne? Kadın erkek eşitliğini kurumsallaştırmasını söylediği için mi rahatsız oluyorsunuz? Erkekleri korumamanız gerektiğini söylediği için rahatsız oluyorsunuz? İktidarın, rahatsızlığını açıkça ifade etmesi gerekiyor. Manipülasyonlarla İstanbul Sözleşmesi içindeki bazı düzenlemeleri çarpıtarak, İstanbul Sözleşmesi'ni hedefe koymasına izin vermeyeceğiz. İstanbul Sözleşmesi, iktidarın kadınlara lütfu değildir. Kadınlar, büyük mücadelelerle Türkiye'de imzalanmasını sağladılar. Bunu gasp etmenize izin vermeyeceğiz. 

"Kadın kazanımları, özgürlük çabası çok büyük bir saldırı altında. Topyekun saldırı ile karşı karşıyayız. Buna karşı biz kadınlar da, kadın örgütlülüğümüzü geliştirerek bir araya gelelim. Gelin kadın kimliği ile ortaklaşalım. Bir araya gelip tekçiliği örgütlemek, kadınları aile içine sıkıştırmak, kölelik içine sıkıştırmak isteyenlere karşı mücadele edelim. 

"Gelin tarihsel kazanımlarımıza hep beraber sahip çıkalım, gelin kaybettirilen Gülistan Doku nerede diye hep beraber soralım. Gelin; çocukların hayatlarının karartılmasına ve bu normalmiş gibi propaganda edilmesine karşı gelelim. Gelin; her yerde baskıya, şiddete maruz kalan kadınların sesi olalım. Gelin; kadınlar hep beraber özgürleşelim. Gelin; önce biz özgürleştirelim kendimizi, dayanışarak kadın kimliği ile sonra da faşizmi yıkmak için harekete geçelim. Kadın gücünün nelere kadir olduğunu biliyoruz bunu deneyimledik. Biz kadınlar güçlüyüz. Ne gözaltı ne tutuklama ne katliamlar ne şu barikatlar bize geri adım attırmadı attıramayacak da. Biz, kadın özgürlük çizgisini hakim kılana kadar kadın mücadelesine her yerde devam edeceğiz ve en nihayetinde hep beraber özgürleşeceğiz."