14 Ağustos 2020 Cuma

Baro başkanları avukatları Ankara'ya çağırdı: Nöbette olacağız

Mecliste görüşülen "çoklu baro" teklifine karşı avukatları Ankara'ya çağıran baro başkanları, "Yasa teklifi Meclis'te görüşüldüğü süre boyunca nöbette olacağız" dedi.

AKP ve MHP'nin ortak hazırladığı "çoklu baro" teklifi olarak adlandırılan "Avukatlık Kanunu ve Bazı Kanunlarda Değişiklik" öngören teklifin ilk iki maddesi Meclis Genel Kurulu'nda kabul edildi. Bunun üzerine baro başkanları, yasa teklifine karşı avukatları Ankara'ya davet etti. Sosyal medya hesaplarında #SavunmaAnkaraya hashtagıyla birlikte çağrı metnini paylaşan onlarca baro başkanı, yasa teklifinin Meclis'te görüşmeleri sürdükçe Ankara'da nöbette olacaklarını belirtti. 

Baro başkanlarının yaptığı çağrıda, "Avukatlık Yasasında değişiklik öngören yasa teklifi 80 Baronun itirazına rağmen Adalet Komisyonu'nda kabul edilmiş ve TBMM Genel Kurulu'na sevk edilerek görüşülmeye başlanmıştır. Biz baro başkanları bu teklife karşı sesimizi ve itirazlarımızı dile getirmek için yasa teklifi Meclis'te görüşüldüğü süre boyunca Ankara'da nöbette olacağız. Siz meslektaşlarımızı da sesimize ses, gücümüze güç katmak üzere, bugünden itibaren görüşmeler teklife ilişkin görüşmelere sona erinceye kadar yanımızda olmaya Ankara'ya davet ediyoruz" ifadelerine yer verildi.

Aralarında Aydın Barosu Başkanı Gökhan Bozkurt, Antalya Barosu Başkanı Polat Balka, Diyarbakır Barosu Başkanı Cihan Aydın, Bursa Barosu Başkanı Gürkan Altun, Adana Barosu Başkanı Veli Küçük, Amasya Barosu Başkanı Melik Derindere, Van Barosu Başkanı Zülküf Uçar'ın da yer aldığı çok sayıda baro başkanı, sosyal medya hesaplarından yaptıkları açıklamalarda, avukatları Ankara'ya çağırdı.