4 Nisan 2020 Cumartesi

Bakan Çavuşoğlu: 8 Ülkeden 2 bin 721 Öğrenci Türkiye'ye getirildi

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, dün akşam itibarıyla koronavirüs salgını nedeniyle okulları ve yurtları kapanan 2 bin 721 Türkiyeli öğrencinin daha 8 ülkeden getirildiğini söyledi.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, yurtdışından getirilen Türkiye vatandaşları, alınan önlemlere ilişkin değerlendirme yaptı.

Yeni tip koronavirüs (Covid-19) nedeniyle yurtdışında 32 Türkiye vatandaşının yaşamını kaybettiğini, cenazelerin Türkiye getirilmesi için gerekli çalışmaların yapıldığını kaydetti.

8 ülkeden 2 bin 721 öğrencinin Türkiye'ye döndüklerini de aktaran Çavuşoğlu’nun açıklamasının satırbaşları şöyle: 

MÜLTECİ MESELESİ
"Yarın NATO Genel Sekreteri ile bir görüşme gerçekleştireceğiz. Sayın Cumhurbaşkanımızın Brüksel ziyaretinden sonra özellikle 18 Mart Mutabakatı ile ilgili AB ile yeni bir süreç başlattık. Teknik ekiplerimiz çalışmalarını sürdürüyor.

"Bundan sonraki süreçte göçle ilgili AB bugüne kadar tutamadığı sözlerini yerine getirecek mi, bugünün şartlarında ilave neler yapılması gerekiyor, göçmenlerin başta Suriye olmak üzere diğer ülkelere dönmeleri nasıl sağlanacak, güvenli bölgeler dahil kapsamlı bir çalışmayı yürütüyoruz.

8 ÜLKEDEN 2 BİN 721 ÖĞRENCİ GELDİ
"Dün akşam itibariyle 8 ülkeden 2 bin 721 öğrencimizi getirdik. Sudan'da da öğrencilerimiz gelmek isteyen öğrencilerimizi getirdik.

"14 günlük karantinaya alındılar. Bu bir küresel salgın yurt dışında yaşayan vatandaşlarımız da lütfen mecbur olmadıkça dışında dışarın çıkmayın. Bir ihtiyacınız olduğunda misyonlarımıza haber verin.

YUDTDIŞINDA 32 TÜRKİYE VATANDAŞI YAŞAMINI YİTİRDİ
"Yurt dışında 32 vatandaşımız Koronavirüs'ten hayatını kaybetti. Çoğunluğu Avrupa ülkelerinden. Bazı vatandaşlarımızın aileleri cenazelerin Türkiye’ye getirilmesini istedi. Biz o ailelere gereken yardımları yapıyoruz.

"Normal uçuşlar yok ama kargo uçuşları var, gerekli tedbirleri alarak vatandaşlarımızın cenazelerini ülkemize getirilmesi konusunda da gereken desteği veriyoruz.

'17 ÜLKEYE TIBBİ MALZEME GÖNDERDİK'
"Ülkelerin Dışişleri Bakanları ile bazen ticaretle ilgili, bazen vatandaşlarımızın durumu ile görüşmeler gerçekleştirdik. Birçok ülkeden tıbbi malzeme talebi geldi. Bugüne kadar 17 ülkeye tıbbı malzeme gönderdik. Bir fon oluşturması için teklif verdik. Dünyanın en zengin değil ama en cömert ülkesiyiz.

"Uluslararası toplumun her zamankinden daha fazla iş birliği içinde olması gerekiyor. Devletimiz bir karar alırken vatandaşlarımıza ceza olsun diye almıyor, amacımız vatandaşlarımızın can sağlığı.

"65 yaş üstü vatandaşlarımızın sokağa çıkmamalı, devletimiz gerekli desteği veriyor. Vatandaşlarımızın da bu konuda hassasiyeti var, yeter ki onlar çıkmasınlar. Son günlerde bunu da suistimal edenler var, video çekenler yapanlar oldu. Bu duyurudan haberi olmayan yaşlı vatandaşlarımız var.

"İşi olmayan vatandaşlarımızın da sokağa çıkmaması gerekiyor hem yurt içinde hem de yurt dışında. Her gün yeni bir açıklama yapılıyor."