26 Şubat 2021 Cuma

Ayşe Deniz Karacagil paylaşımı yapan Cengiz Çandar hakkında yakalama kararı

Gezi direnişi sırasında 'Kırmızı fularlı kız' olarak tanınan ve Rakka'da IŞİD'e karşı savaşırken ölümsüzleşen Ayşe Deniz Karacagil ile ilgili paylaşım yapan gazeteci Cengiz Çandar hakkında mahkeme yakalama kararı çıkarttı.

Gezi direnişi sırasında 'Kırmızı fularlı kız' olarak tanınan ve Rakka'da IŞİD'e karşı savaşırken ölümsüzleşen MLKP gerillası Ayşe Deniz Karacagil hakkında paylaşım yaptığı için dava açılan gazeteci Cengiz Çandar hakkında mahkeme yakalama kararı çıkarttı. 

Medya ve Hukuk Çalışmaları Derneği'nin (MLSA) aktardığına göre 30 Mayıs 2017'de Twitter'dan yaptığı paylaşımda Karacagil'in ölümüne ilişkin üzüntüsünü dile getiren Cengiz Çandar'a 'suçu ve suçluyu övmek' gerekçesiyle açılan davanın ilk duruşması İstanbul 30. Asliye Ceza Mahkemesi'nde görüldü.

Yurtdışında yaşayan Çandar duruşmaya katılamazken avukatı Erselan Aktan, Çandar'ın savunmasının istinabe yoluyla alınmasını talep etti.

Savcı, istinabe talebinin kabul edilmesini ve Çandar hakkında, Türkiye'ye geldiği takdirde ifadesinin alınması için yakalama kararı çıkarılmasını istedi, mahkeme talebi kabul etti.

Cengiz Çandar hakkında çıkartılan yakalama kararıyla ilgili yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı:

"Dava, 2017'de İŞİD ile savaşırken hayatını kaybetmiş bir genç kız için yazdığım iki cümlelik tweet ile ilgili. 30 Mayıs 2017 tarihli tweetim aynen şöyle: 'Kırmızı Fularlı Kız, Gezi'nin içimizi ısıtan en güzel gülüşlü meleği. Rakka önünde toprağa düşüp yıldızlara yükselerek içimizi yine yaktı.'

"Sanal ortamda yer alan bu iki cümle için iki yıl sonra soruşturma yürütülüyor ve 2020 yılının Temmuz ayında, 'suçu ve suçluyu övmek' iddiasıyla dava açılmasına karar verilirken, benim 'bulunamadığım için' ifadem alınamıyor, şimdi de ifademin alınabilmesi için hakkımda 'yakalama kararı' çıkartılıyor.

"Hukuki prosedürü izleyeceğim ve ifade talebi bana ulaşınca gereken açıklamayı yapacağım. Bütün bunlar ne yazık ki Türkiye'de adalet mekanizmasının içine düşürüldüğü bu hazin durumu örtmek için yeterli olmayacak."