14 Ağustos 2020 Cuma

Ayhan Bilgen'in duruşması 15 Ekim'e ertelendi

Özgür Gündem Gazetesi Yayın Danışma Kurulu üyesi olduğu için yargılanan Kars Belediyesi Eşbaşkanı Ayhan Bilgen yargılandığı davanın duruşması 15 Ekim'e erteledi.

OHAL kararnamesi ile kapatılan Özgür Gündem Gazetesi Yayın Danışma Kurulu üyesi olduğu için "Devletin birliğini ve ülke bütünlüğünü bozma", "Örgüte üye olma", "Örgüt propagandası yapma", "Suç işlemek amacıyla örgüt kurma", "Suç işlemek amacıyla kurulan örgüte üye olmak" iddialarıyla hakkında dava açılan Kars Belediyesi Eşbaşkanı Ayhan Bilgen'in duruşması görüldü.

İstanbul 24. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen duruşmaya Bilgen katılmazken avukatı Özcan Kılıç hazır bulundu. Duruşmada konuşan avukat Kılıç, bu aşamada herhangi bir diyeceklerinin olmadığını ve yazılı olarak dilekçe sunduklarını belirterek, "Aynı konumda olan diğer sanıklar beraat etmiştir. Dosyamızda da sanık hakkında beraat kararı verilmesi gerekmektedir. Sanık hakkında duruşmalardan vareste tutulmasını talep ediyoruz" dedi.

Savcı ise esas hakkındaki mütalaayı hazırlayabilmeleri için dosyanın kendilerine verilmesini talep etti.

Ardından kararını açıklayan mahkeme heyeti dosyayı savcıya tevdi ederek davanın esas hakkındaki mütaalasını sunmak için duruşma gününe kadar süre verdi. Bilgen'in duruşmaya gitme zorunluluğunu kaldıran mahkeme heyeti bir sonraki duruşmayı 15 Ekim'e erteledi.