13 Ağustos 2020 Perşembe

Aydın'daki kadın yürüyüşüne polis engeli

HDP Kadın Meclisi'nin Aydın'da düzenleyeceği yürüyüşe katılmak isteyen kadınlar kent girişinde durdurulurken, HDP Aydın İl binasında çıkışları engellenen milletvekilleri oturma eylemine başladı.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Kadın Meclisi'nin "Kadın Mücadelesi Her Yerde" şiarıyla startını verdiği kampanyanın Ege bölgesindeki final yürüyüşü polisler tarafından engelleniyor. Denizli ve Antalya illerinden Aydın'da 17.30'da başlayacak olan yürüyüş için yola çıkan kadınlar kent girişinde polisler tarafından durduruldu. Polisler, yürüyüşe katılmak isteyen kadınların özel araçlarla şehre girmesini istedi. Yine, kadınların "geri dönmeseniz araçlarınızı bağlayacağız" şeklinde tehdit edildiği belirtildi. 

HDP Parti Meclis üyesi Songül Şarklı, yürüyüşe gitmek istedikleri sırada engellendiklerine dikkat çekerek, "Bizler 3'er ve 4'er kişilik gruplar halinde gitmek istedik. Önerimiz kabul edilmedi. Buradan geri dönmemiz isteniyor. Bizler kadın yürüyüşünden vazgeçmeyeceğiz" dedi.

ENGEL PROTESTO EDİLİYOR
Yürüyüş için Aydın kent merkezinde bulunan HDP Batman Milletvekili Feleknas Uca, engellemeye dair Aydın Valiliği ile görüşmek istedi. Ancak, Uca'nın görüşme talebi cevapsız bırakıldı. HDP milletvekilleri Feleknas Uca ve Serpil Kemalbay'ın da aralarında bulunduğu kadınların parti binasından çıkmalarına izin verilmiyor. İl binası etrafını demir bariyerlerle çeviren polisler, yürüyüşe izin vermeyeceklerini ifade ederken, milletvekilleri engellemeyi protesto etmek için oturma eylemi başlattı.