28 Kasım 2020 Cumartesi

Aydeniz: DTK Türkiye'nin demokratikleşmesi için bir şanstır

Diyarbakır'da avukat, siyasetçi ve sendikacıların alınması birçok kentte protesto edildi. Diyarbakır eylemde konuşan DBP Eş Genel Başkanı Saliha Aydeniz, "DTK Türkiye'nin demokratikleşmesi için bir şanstır" dedi.

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığınca DTK soruşturması kapsamında dün gerçekleştirilen operasyon sonucu aralarında avukat, siyasetçi ve sentikacıların bulunduğu çok sayıda kişinin gözaltına alınması birçok kentte protesto edildi.

DİYARBAKIR
DTK, DBP ve HDP, TJA, gözaltılara ilişkin Bağlar ilçesi Koşuyolu Parkı'ndaki İnsan Hakları Anıtı önünde açıklama yaptı. Açıklamaya, DTK Eşbaşkanı Berdan Öztürk, DBP Eş Genel Başkanı Saliha Aydeniz, TJA Sözcüsü Ayşe Gökkan ve HDP milletvekillerinin yanı sıra çok sayıda kişi katıldı.

Eylemde açıklamayı okuyan HDP Diyarbakır İl Eşbaşkanvekili İrfan Söner, AKP iktidarının kendisine muhalif gördüğü herkese gözaltı ve tutuklamalarla saldırılar gerçekleştirdiğini ve bu saldırılarla kendi iktidarını ayakta tutmaya çalıştığını belirterek, bu tür saldırıların AKP'nin çöküşünü hızlandıracağını belirtti.
 
Ardından konuşan DBP Eş Genel Başkanı Saliha Aydeniz ise AKP iktidarının siyasi operasyonlar adı altında kendisine her dönem kılıf aradığını belirterek, bu dönemin kılıfı olarak DTK'nin hedef alındığını kaydetti. Aydeniz, AKP'nin her dönem iktidarını sağlamlaştırmak için Kürtlere saldırdığını ve bu şekilde ayakta durduğunu vurgulayarak, operasyonların iktidarın çöküşünü hızlandıracağını söyledi. Aydeniz, konuşmasına şöyle devam etti: "Dün nasıl ki KCK operasyonlarıyla çöküşlerinin önüne geçmeye çalıştılarsa son dönemlerde de DTK'yi kendisine siyasi malzeme yaparak çöküşünün önüne geçemeye çalışıyorlar. AKP'nin reformu her zaman Kürtlere ve kadınlara soykırım olarak yansıdı. Bu operasyonlar çöktürme planının bir devamı olduğunu çok iyi biliyoruz. Bu operasyonlar Kürtleri ve kadınları bitirmediğini, aslında AKP'yi bitirdiğini çok iyi biliyoruz. Şunu bir kez daha söylüyoruz bizler asla vazgeçmeyeceğiz demokrasiden ve özgürlükten. DTK Türkiye'nin demokratikleşmesi için bir şanstır."

DTK'nin yıllarca kamuoyunun önünde kongreler ve çalıştaylar yaptığını hatırlatan Aydeniz, "Dün meşru olan bugün nasıl oluyor da kriminalize ediliyor. Asıl çökmekte olan, meşruluğunu kaybetmekte olan ve asıl kriminaize olan bu erk iktidardır. DTK nasıl ki dün bütün STÖ'ler ve Kürt partileriyle çalışmalarını yürüttüyse bugün de aynı şekilde yürütmeye devam edecektir. Bu iktidar Türkiye'nin demokratikleşmesini istemiyor, çünkü, iktidar karanlıktan, savaştan besleniyor. Bu tür operasyonlardan vazgeçin" diye konuştu.

VAN
Tutuklu ve Hükümlü Ailelerle Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği (TUHAYDER) Van Şubesi, DTK soruşturması kapsamında yaşanan gözaltıları protesto etti. HDP Van İl binasında yapılan açıklamaya, DBP, TJA üyeleri de katıldı.

Eylemde konuşan TUHAYDER yöneticilerinden Kenan Kara, Adalet Bakanı Abdulhamit Gül'ün "yargı reformu" açıklamasına işaret ederek, reformdan hak, hukuk ve adaletin çıkmadığını kaydetti. AKP'nin kural tanımadan, yargı yoluyla siyasi rakiplerini tasfiye etmeye çalıştığını dile getiren Kara, "AKP yargı reformu diyerek sadece halkı kandırıyor ve oyalıyor. AKP, Kürtlere ve muhaliflere saldırarak ülkeyi çöküşe götürmektedir. Bu siyasi soykırım, gözaltı ve tutuklamalarla hiçbir yere gidilemeyeceğini, bununla ülkenin daha fazla karanlığa sürükleneceğini defalarca kez dile getirdik. Kürt halkının gözaltı ve tutuklamalarla boyun eğmeyeceğini defalarca söyledik" diye konuştu.

Gözaltı ve tutuklamaların hukuki açıdan bir izahının olmadığına dikkati çeken Kara, şöyle devam etti: "Yaşanan gözaltılar, AKP-MHP iktidarının faşizan yöntemlerle HDP'ye, demokratik siyasetin temsilcisi olan kurum ve kişilere yönelik uyguladığı sindirme politikasının bir ürünüdür. İnsan hakları, adalet, özgürlük ve demokrasi savunucuları olarak mücadelemizden bir an olsun geri adım atmayacağımızı belirtiyoruz. Hukuksuzca gözaltına alınan arkadaşlarımızın derhal serbest bırakılmasını talep ediyoruz."

İSTANBUL
Marmara Tutuklu ve Hükümlü Aileleriyle Dayanışma ve Yardımlaşma Derneği (MATUHAY-DER) de gözaltıları protesto etti. Derneğin Aksaray'da bulunan binasında basın toplantısı düzenledi.

Dernek yöneticisi Fatma Akaltun, operasyonun amacının toplum hizmetlerinde önemli rol alan hukukçuları, sağlık çalışanlarını ve sivil tolum temsilcilerinin kamuoyu nezdinde itibarsızlaştırmak olduğunu söyledi. Operasyon ile vicdani ve insani toplumsal adalet duygusunun bir kez daha zedelendiğini vurgulayan Akaltun, "Adalet Bakanı, yargı reformu adı altında yaptığı açıklamaların akabinde gözaltı ve tutuklamaların yoğun bir şekilde sürdürülmesi esasta amacını ortaya koymuştur. Farklı bir deyişle takiyeciliği esasın önüne koyma durumudur" diye konuştu.

Gözaltına alınan kişilerin derhal serbest bırakılması gerektiği çağrısında bulunan Akaltun, "Antidemokratik olan bu gözaltılarla toplum ve temsilcisi olan sivil toplum kuruluşların gözdağı verilmek isteniyor. Bizler kurum olarak, sivil toplum örgütlerine ve demokratik kitle örgütlerine yönelik yapılan bu operasyonlardan derhal vazgeçilmesi ve hukuksuz bir şekilde gözaltına alınanların derhal serbest bırakılması çağrısında bulunuyor ve bu hasmane tutumun kimseye fayda vermeyeceğini, aksine bu durumun kaotik bir sürece zemin sunacağınız belirtmek istiyoruz" ifadelerini kullandı.