16 Ocak 2021 Cumartesi

Ankara'da kadınlar İstanbul Sözleşmesi'ni konuştu

İstanbul Sözleşmesi'nin hedef alınmasına karşı Ankara'da bir araya gelen kadınlar, örgütlü mücadelenin önemine vurgu yaparak, "Sözleşme tam olarak uygulanana kadar, adliyelerde, sokaklarda her yerde mücadele etmeye devam edeceğiz" dedi.

Ankara Kadın Platformu'nun çağrısıyla kadınlar, İstanbul Sözleşmesi'nin hedef alınmasına karşı "Nasıl mücadele yürütülmeli" üzerine Kurtuluş Parkı'nda buluştu. Halkların Demokratik Partisi (HDP) İstanbul Milletvekili Züleyha Gülüm ile çok sayıda kadının katıldığı buluşmanın yapıldığı alan, mor kuşak ile çembere alınarak polislerin girmesi engellendi.

Kadınlar, "Kadın cinayetleri politiktir", "Haklarımız, hayatlarımız için isyandayız" yazılı dövizler taşıdı. Yapılan konuşmalar işitme engelliler için işaret dili ile aktarıldı. Buluşmada ESP Eş Genel Başkanı Özlem Gümüştaş, SKM Sözcüsü Deniz Aktaş ile SKM MYK üyelerinin gözaltına alınması kınandı.

Buluşmada konuşan avukat Betül Çelik, İstanbul Sözleşmesi'nin içeriği, kapsamı hakkında bilgilendirme bulundu. Çelik, sözleşmenin kadına yönelik şiddet, aile içi şiddetin önlenmesi ve buna karşı mücadeleyi kapsadığını ifade etti. Çelik, sözleşmenin imzalanmasından önce kadınların güçlü bir mücadelesinin olduğuna değinerek, "Sözleşmenin imzalanmasına kadar sokaklarda, eylemlerde, her yerde kadınların büyük bir mücadelesi oldu. İstanbul Sözleşmesi, bizim hayatlarımızın, kadın olarak yaşamamızın ve özgürlüğümüzün garantisi. Hem İstanbul Sözleşmesi hem 6284 sayılı koruma kanunu eşit olarak yaşamamız için çok önemli. Eğer sözleşme tam olarak uygulanırsa, hiçbirimiz yara almayacağız. İstanbul Sözleşmesi tam olarak uygulanana kadar, adliyelerde, sokaklarda her yerde mücadele etmeye devam edeceğiz" dedi.

ÖRGÜTLÜ MÜCADELE VURGUSU
Forum şeklinde devam eden buluşmada, kadınlar kürsüye çıkarak başta İstanbul Sözleşmesi olmak üzere kadın kazanımlarını korumak adına nasıl mücadele yapılması gerektiğine dair önerilerde bulundu. Kadınların önerilerinde örgütlü mücadelenin gerekliliği vurgusu ön plana çıkarken, bundan sonra hayata geçirilmek üzere buluşmalar, söyleşiler, bildiri dağıtımı ve miting gibi eylemselliklerin yapılması önerileri yapıldı.