30 Ekim 2020 Cuma

Alevilerin Meclis önündeki eylemine polis engeli

İstanbul Sarıyer'de bulunan PSAKD Armutlu Cemevi'ne yapılan polis baskını ve Cemevi Başkanı Zeynep Yıldırım'ın tutuklanmasını Ankara'da Meclis önünde protesto etmek isteyen PSAKD yöneticileri ve milletvekilleri polis izin vermedi.
Pir Sultan Abdal Kültür Derneği (PSAKD) Sarıyer Şubesi'ne bağlı Armutlu Cemevi'ne polisin baskın düzenlemesi ve Şube Başkanı Zeynep Yıldırım'ın tutuklanmasına tepki gösteren Aleviler, milletvekillerinin desteği ile meclis önünde yapılmak istenen basın açıklamasına polis saldırdı.
 
Basın açıklamasına PSAKD Genel Başkanı Gani Kaplan, GYK üyesi Özgür Kaplan, derneğin şube başkanları, HDP Milletvekilleri Ali Kenanoğlu, Kemal Bülbül, Zeynel Özen, Erkan Baş ve CHP'li Milletvekilleri Veli Ağbaba, Sezgin Tanrıkulu, Murat Emir, Ali Öztunç ile Kani Beko katıldı.
 
Polis basın açıklamasına izin vermedi. Polisin saldırısına Aleviler, "Alevilik haktır Aleviler vardır", "Cemevleri Alevilerin ibadet merkezidir", "Meryem Yıldırım serbest bırakılsın", "Baskılar bizi yıldıramaz" şeklinde slogan attılar.
 
'CEMEVLERİNE SAHİP ÇIKACAĞIZ'
 
Daha sonra CHP Milletvekili Veli Ağbaba, polisin engellemesi altında yaptığı konuşmada, "Sarıyer Armutlu Cemevi'ne saldırıyı kınıyoruz. Cumhurbaşkanının seçimler öncesi verdiği vaadlerin ne kadar boş olduğunu görüyoruz. Bu hükümet anlayışı her zaman cemevlerini yok sayıyor. 24 Haziran'da vermiş olduğu sözleri unutan cumhurbaşkanının nefret sözleri nedeniyle cemevleri saldırılarla karşı karşıyadır. Buradaki milletvekilleri olarak bu saldırıyı kınadığımızı belirtiyoruz. Başta Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Genel Başkanı Gani Kaplan ve milletvekilleri olarak cemevlerine sahip çıkacağımızı, saldırıların karşısında duracağımızı, Türkiye'deki bu kutuplaşmaya izin vermeyeceğimizi belirtiyoruz" dedi.
 
'CEMEVİNE İDRARINI YAPAN POLİS BULUNMALI'
 
Ardından konuşan HDP Milletvekili Ali Kenanoğlu da "Cemevine yapılan sadece saldırıdan ibaret değildir. Aynı zamanda oraya giren bir polis memuru idrarını bırakmak üzere cemevini pisletmiştir, kirletmiştir. Öncelikle bunun hesabının sorulması gerekiyor. O polis memuru bulunmalı, ihraç edilmeli ve cezalandırılması gerekiyor. Hukuki olarak ne yapılması gerekiyorsa yapılmalıdır. Bizim milletvekili olarak talebimiz budur" diye belirtti.