1 Ekim 2020 Perşembe

AKP'ye yakın dernek: Vatandaşa keyfi gözaltı hukuka aykırıdır

Hatay Baro Başkanı Ekrem Dönmez'in zorla kimlik sorgusunun ardından gözaltına alınmasıyla ilgili AKP'ye yakınlığıyla bilinen Hukukçular Derneği açıklama yaptı. Dernek, Dönmez'e makul şüphe olmadan kimlik sorgusunun yapılmasının kanuna aykırı olduğunu belirtti.

Hukukçular Derneği Avukat Hakları Komisyonu, Hatay Baro Başkanı Ekrem Dönmez'e dayanak gösterilmeden kimlik sorulmasının ardından gözaltına alınmasıyla ilgili açıklamalarda bulundu. Açıklamada, "Polisin kimlik sorgusu yapabilmesi için her vatandaşa Polis Vazife ve Salahiyet Kanunu uyarınca makul şüphe sebebini açıkça izah etmesi gerekmekte. Makul şüphe sebebi yokken keyfi şekilde kimlik sorgusu yapılması ve bu nedenle vatandaşın durdurulması açıkça kanuna aykırıdır" ifadelerine yer verildi.

Komisyon 'makul sebebi' iki durumla açıkladı:

Kolluğun elinde o kişiyi durdurması gereken istatiki somut bir bilgi olması gerekli. Örneğin kişinin vaya aracın o gün işlenen bir suçta verilen tarif uyması.
Olağandışı bir durum olması. Elinde kanlı bir bıçak, tabanca veya çırılçıplak sokakta dolaşan bir kimse.

Bu kriterler olmadan yapılan tüm durdurmaların hukuka aykırı olduğunu belirten komisyon, açıklamasını şöyle sürdürdü: "Makul şüphe yokken keyfi şekilde yapılan her kimlik sorgusu kişi özgürlüğü ve güvenliği hakkının açık ihlalidir. Aksi durum ise kişiyi hürriyetten yoksun kılma ve görevi kötüye kullanma suçunu oluşturur."

Kamuoyunda AKP'ye yakınlıkları ile tanınan hukukçuların üyeleri arasında bulunduğu Hukukçular Derneği'nin eski başkanları arasında bugün AK Parti Grup Başkanvekili olan Denizli Milletvekili Cahit Özkan da bulunuyor.