25 Eylül 2020 Cuma

AKP'nin 'TAMAM' korkusu büyüyor: BTK'dan tehdit

BTK Başkanı Ömer Fatih Sayan, "TAMAM" tweetlerini kastederek, "Dezenformasyon konusunda şimdilik sadece uyarı yapıyoruz. Seçim süreçlerinin işletilmesinden YSK sorumlu. Bize görev düşerse, manipülasyon ön plana çıkarsa, sonuna kadar yapmamız gerekeni yapabilecek durumdayız" diyerek tehdit etti.
Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) Başkanı Ömer Fatih Sayan, "TAMAM" tweetlerini kastederek, tehditte bulundu. "Dezenformasyon konusunda şimdilik sadece uyarı yapıyoruz. Manipülasyon ön plana çıkarsa, sonuna kadar yapmamız gerekeni yapabilecek durumdayız" diyen Sayan, 24 Haziran'da yapılacak baskın seçim için teyakkuz halinde olduklarını söyledi. 
 
Sayan, "Facebook atması gereken adımları attı, Twitter'a göre daha masum. Temsilcileriyle irtibat halindeyiz, yasalarımıza uyum sağlamaya çalışıyorlar. Twitter bilinçli şekilde kaçıyor. Bot (sanal) hesaplarla yönlendirmeye izin veriyor" dedi.
 
"TAMAM" tweetlerinin manipülasyon olduğunu iddia eden Sayan, "Engelleme teknik olarak yapabileceğimiz bir şey ama biz bununla ön planda olmak istemiyoruz. Bizden böyle bir reaksiyon almak için yapıyorlar, 'Engelleriz' lafını duymak istiyorlar. Dezenformasyon konusunda şimdilik sadece uyarı yapıyoruz. Seçim süreçlerinin işletilmesinden YSK sorumlu. YSK buna karar verirse biz de teknik olarak uygularız. Bize görev düşerse, manipülasyon ön plana çıkarsa, sonuna kadar yapmamız gerekeni yapabilecek durumdayız" diye konuştu.
 
Seçim gecesi tedbirlerleri iki katına çıkaracaklarını söyleyen Sayan, "Bu doğrultuda GSM operatörlerine de talimat verdik. GSM operatörleri de normal dönemin en az iki katı önlem alacak" diye belirtti.