16 Ocak 2021 Cumartesi

AKD: Korkmuyoruz, susmuyoruz, itaat etmiyoruz

Avrupa Kadın Dayanışma, saldırılara rağmen sokakları terk etmeyeceklerini belirtti, “Korkmuyoruz, susmuyoruz, itaat etmiyoruz” dedi.

Avrupa Kadın Dayanışma, son günlerde yaşanan kadın cinayetleri ile Viyana’da gerçekleşen faşist saldırılara ilişkin yazılı açıklama yaptı.

Haziran ayında Türkiye’de 17 kadının, Avrupa’nın üç ayrı kentinde de 4 kadın ve bir çocuğun en yakınlarındaki erkek tarafından öldürüldüğünü belirtti.  “Hangi coğrafyada olursa olsun, zihniyet hep aynı. Patriarkal kapitalist sistemin erkeğe tanıdığı toplumsal ayrıcalıkları ellerinde tutan erkekler, kadınların üzerinde hakimiyet kurup, kendilerine biat etmelerini istemekteler. Biat etmeyen, çizgiyi aşan kadınların ise katli vaciptir” dedi.

Viyana’daki faşist saldırılara en güçlü yanıtın kadınlar tarafından verildiğine dikkat çeken Avrupa Kadın Dayanışması, AKP iktidarına “Bu daha başlangıç, mücadeleye devam” diye seslendi.

Kadın katliamlarının politik olduğu vurgulanırken, “Katliamları ve kadına yönelik her türden şiddeti durduruncaya, toplumsal cinsiyet eşitsizliğini yok edinceye kadar mücadelemiz devam edecek.  Korkmuyoruz, susmuyoruz, itaat etmiyoruz” denildi.