4 Haziran 2020 Perşembe

Adana'da bir kadın sığınmaevi kapatıldı 

HDP'li kadın vekiller Adana'da bir sığınmaevinin kapatılmasını, Diyarbakır'da ise sığınmaevlerine başvuru alınmamasını Meclis gündemine taşıdı.

HDP Adana Milletvekili Tulay Hatımoğulları Adana'da bulunan 3 sığınaktan birinin kapatılmasını Meclis gündemine taşıdı. HDP Diyarbakır Milletvekili Remziye Tosun da, kayyumla gasp edilen Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi ve ilçe belediyelerine bağlı kadın sığınaklarının, koronavirüs pandemisi tedbileri gerekçe gösterilerek başvuru almamasının gerekçesini sordu.

ÜÇ SIĞINAKTAN BİRİ KAPATILDI
Kadına yönelik erkek şiddetinin arttığı salgın koşullarında Türkiye'de 11 Mart-31 Mart günlerinde 18'i kendi evinde olmak üzere 21 kadının katledildiğini hatırlatan Hatımoğulları, "Koronavirüs salgını ile baş etmeye çalışıldığı, kadınların evlerinde kalmak zorunda olduğu bu süreçte erkek şiddeti ile etkin mücadele yolları bulunmalıdır" dedi. 

Adana'da üç sığınağın toplam hizmet verme kapasitesinin 70 kadınla sınırlı olduğunu kaydeden Hatımoğulları, "Yerelden aldığımız bilgiye göre; Kovid-19 salgın süreci ile Adana Merkez'de bulunan sığınaklardan birisi kapatılmıştır. Şu anda barınma talebiyle gelen ve 6284 Sayılı Kanuna göre tedbiri bulunmayanlar kabul edilmemekte, kabulü sağlananlar ise sadece şiddete maruz kalması nedeniyle tedbir kararı bulunanlar" dedi.

Hatımoğulları, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk'un yanıtlaması için şu soruları yöneltti:

Adana'daki toplam kapasitesi halihazırda oldukça sınırlı olan sığınaklardan biri, erkek şidddetinin tırmandığı böylesi bir süreçte neden kapatılmıştır?
Adana'da şu anda sığınaklarda kaç kadın kalabilmektedir? Kapasite doluluk oranı nedir?
Adana'da ve tüm Türkiye'de sığınak ve acil barınma ihtiyaçları için kapasite artırılması sağlanacak mıdır? Sığınaklara kabul koşullarını kolaylaştırmak için ve kadınların korunmasız olduğu hissini ortadan kaldıracak adımlar atılacak mıdır?
Adana'da aradığımızda bilgi almakta zorlandığımız ŞÖNİM'in çalışma koşulları nedir? ŞÖNİM'in 7/24 telefonla ve online olarak sosyal, psikolojik ve hukuki destek vermesi için adım atılacak mıdır? Bunun için ek istihdam yaratılarak vardiyalar halinde çalışılması sağlanacak mıdır?
Sığınaklara gelen kadınlara kovid-19 testi yapılmakta mıdır ve 14 gün karantina uygulanmakta mıdır? Sığınakta çalışanların düzenli kontrolü yapılmakta mıdır?
Alo 183 Acil Yardım Hattının sadece kadına yönelik şiddet konusunda kadın uzmanlar tarafından destek vermesi ve kapasitesinin artırılması için Bakanlığınızca çalışmalar başlatılmış mıdır?
Barınma talebinde bulunan kadınların kalmaları için sağlıklı koşulların sağlandığı alanlar sağlanacak mıdır? Bu konuda hangi çalışmalar yapılmaktadır? 6284 Sayılı Kanuna göre tedbiri bulunmayan ancak şiddet yaşayan kadınların can güvenliğini sağlamak üzere harekete geçilecek midir?

KADIN SIĞINMA EVLERİNİN BAŞVURU ALMAYIŞI MECLİS'E TAŞINDI
HDP Diyarbakır Milletvekili Remziye Tosun, Diyarbakır'da belediyelere bağlı kadın sığınma evlerinin başvuru almayı durdurmasına ilişkin Meclis'e soru önergesi verdi. Kadına yönelik şiddetin arttığı günlerde Diyarbakır'da belediyelere bağlı kadın sığınma evlerinin başvurularını durdurduğunun belirtildiği önergede, Bağlar Belediyesi'ne bağlı Kardelen Kadın Evi ile Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi'ne bağlı Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Kadın Sorunlarını Araştırma ve Uygulama Merkezi'nin (DİKASUM), kapasite yetersizliğinden gelen başvuruları reddettiği vurgulandı.

Tosun, bu bağlamda İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nun yanıtlaması talebiyle şu soruları yöneltti:

Şiddete uğrayan kadınların Kadın Sığınma Evleri'ne yapmış oldukları başvurularının reddedildiğinden Bakanlık olarak haberdar mısınız?
Söz konusu başvuruları reddederek kadınların yaşamlarını riske atan belediyeler buna ilişkin emir ve talimatı nereden almıştır?
Kadın Sığınma Evlerine yapılan başvuruların reddedilmesinin gerekçesi nedir?
Şiddete uğradıkları için Kadın Sığınma Evleri'ne başvuran kadınların yaşamlarına ilişkin  herhangi bir tedbir alınacak mıdır?
Söz konusu başvuruları reddeden belediye yönetimleri hakkında herhangi bir soruşturma açılacak mıdır?”