1 Ekim 2020 Perşembe

Açlık grevinde olan tutuklu: Can güvenliğimiz yok

Aksaray Hapishane'nde 4 arkadaşıyla birlikte hak ihlallerine karşı açlık grevinde olan Bişar Bilen, tekli hücrelerde tutulduklarını belirterek, "Hiç bir şekilde can güvenliğimiz yoktur" dedi.

Aksaray T Tipi Kapalı Hapishane'nde tutulan Bişar Bilen, Muhammed Fatih Bingöl ve Ümit Temur'un, ayakta sayım dayatması ve hapishanendeki hak ihlallerine karşı 17 Temmuz'da başlattığı açlık grevi eylemi sürüyor. Bahattin Çelebi ve İhsan Taşdelen adlı tutukluların da 24 Temmuz'da eyleme dahil olmasıyla birlikte grevdekilerin sayısı 5'e çıktı. Bilen, bugün haftalık telefon görüşmesinde durumlarını ailesiyle paylaştı.

'TEKLİ HÜCREDEYİZ'
Tarsus Hapishane'nden Aksaray Hapishane'ne 23 Şubat'ta sürgün edildiklerini ve hapishaneye getirildikleri günden beri kötü muameleye maruz kaldıklarını belirten Bilen, hapishanede kendilerine yönelik tehdit ve şantajın devam ettiğini, açlık grevinde toplam 5 kişi olup, tekli hücrelerde tutulduklarını paylaştı. Kötü muameleye karşı Aksaray Cumhuriyet Başsavcılığı'na ve Adalet Bakanlığı'na suç duyurusunda bulunmalarına rağmen herhangi bir sonuç alamadıklarını aktaran Bilen, günde bir kez bir saat havalandırmaya çıkarıldıklarını ve kendilerine refakatçi verilmediğini anlattı. 

'TALEPLERE KULAK ASILMIYOR'
"Hiç bir şekilde can güvenliğimiz yoktur" diyen Bilen, eylemde olanların her birinde 5 kilogram kilo kaybı yaşayıp, bağışıklık sistemlerinin zayıfladığına vurgu yaptı. Koronavirüse rağmen kendi istekleri dışında Aksaray Devlet Hastanesi'ne götürülerek, kan tahlili ve EKG çekildiğini aktaran Bilen, hastane aşamasından sonra kendilerine sadece bir maske verilip, sağlık taraması yapılmadığını belirtti. Açlık grevinde olmalarına rağmen günde 3 kez hücrelerinin önüne yemek bırakıldığını, kötü muameleye dair kendilerine revir doktorunun darp raporu vermediğini anlatan Bilen,  hapishane idaresinin taleplerine kulak asmadığını ve başlarına gelebilecek durumdan hapishane idaresi ile Adalet Bakanlığı'nın sorumlu olduğunu söyledi.

Bilen son olarak tüm kamuoyuna duyarlılık çağrısında bulundu.