3 Aralık 2023 Pazar

27 yıl boyunca ev işi yapan kadına tazminat

Arjantin'de 70 yaşındaki kadın boşandığı eşinden, evliliği boyunca ev işi yaptığı için tazminat alacak. 27 yıl boyunca mesleği yerine ev işi yapan ve çocuklarına bakan kadın, açtığı dava sonucu 157 bin Euro tazminat alacak.
Arjantin'de, 70 yaşındaki kadın, meslek sahibi olmasına rağmen ev işi yapmak zorunda bırakıldığı için boşandığı erkek hakkında şikayette bulundu. 27 yıl süren evlilik boyunca mesleği yerine ev işi yapan ve çocuklarına bakan kadın, boşandığı erkeğe karşı açtığı tazminat davasını kazandı. Kadını haklı bulan mahkeme, erkeğin 157 bin Euro tazminat ödenmesine hükmetti.
 
Yargıç Victoria Fama "kadınların ekonomik olarak kocalarına bağımlı olmasının toplumda kadının rolünün geri plana itilmesine neden olduğunu" belirterek eşler arası ekonomik durumun eşitlenebilmesi için erkeğin makul bir bedel ödemesine karar verdi.
 
Yargıç, "27 yıllık evliliğin ardından 60 yaşında ayrılan bir kadın normalde emeklilik maaşı alabilecekken bu haktan yararlanamıyor. Bu yaştan sonra istihdam edilebilmesinin zorluğunu da göz önünde bulundurmamız gerekiyor" dedi.