21 Ocak 2022 Cuma

Tıp öğrencileri: Yalnız değil örgütlüyüz

Tıp fakültesi öğrencileri Diyarbakır'da eylem yaptı, Enes Kara'nın tarikat yurdundaki baskılara dayanamayarak intihara sürüklendiğine dikkat çekti. Eylemde, bu intiharın aslında bir cinayet olduğu ve baskılara karşı mücadele etmenin önemi vurgulandı.

Diyarbakır Tabip Odası Tıp Öğrencileri Kolu, Elazığ Fırat Üniversitesi'nde okuyan ve tarikat yurdundaki baskılardan dolayı intihara sürüklenen tıp fakültesi öğrencisi Enes Kara için açıklama yaptı. Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanlığı önündeki açıklamaya, Dicle Öğrenci Dayanışması ve çok sayıda öğrenci katıldı.

NE İLK NE SON
"İntihar değil cinayet, geleceğimizi elimizden alamazsınız" pankartının açıldığı açıklama saygı duruşuyla başladı. Diyarbakır Tabip Odası Tıp Öğrencileri Kolu üyesi Esra Perçin, Kara'nın intiharının bir cinayet olduğunu belirterek, "Peki bu cinayet neden ve kimler tarafından işlendi" diye sordu. Kara'nın yaşamına son vermeden bir ay önce çektiği videoda tarikat yurdunda kalmaya zorlanmasını ve burada karşılaştığı dayatmaları hatırlatan Perçin, Enes'e yaşatılanların ilk ve son olmadığını vurguladı.

Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi 5'inci sınıf öğrencisi Serhat Şahnalı'nın da aralarında bulunduğu 76 gencin intihara sürüklendiğini kaydeden Perçin, "Yüzlerce genç dayanamayıp çözümü ülkeyi terk etmekte buldu. Barınamayanlar sokaklarda kaldılar. Amed'de kamu yurtlarının üniversiteye uzak ve pahalı cemaat yurtlarının ise üniversiteye yakın ve daha ucuz olmasının tesadüf olmadığını da biliyoruz" dedi.

Devlet yurtlarında "Manevi rehberlik" adı altında benzer baskılar yaşandığını ve bu koşullar sebebiyle barınacakları bir yer bulmakta zorlandıklarını söyleyen Perçin, nitelikli, bilimsel ve anadilde eğitim taleplerinin yok sayıldığını dile getirdi.

ÜNİVERSİTELERİ TARİKATLARA BIRAKMAYACAĞIZ
Üniversitelerin özgür ve özerk olmaktan çıkarılarak kayyumlar tarafından yönetilmesinin derinleşen sorunların en önemli nedenlerinden olduğunu belirten Perçin sözlerini şöyle tamamladı: "Bu baskılara karşı direneceğiz! Yaşadıklarımız asla kader değildir. Direnenler mutlaka kazanacaklardır. Bizler intihar etmeyeceğiz mücadele edeceğiz. İntihar asla çözüm değildir. Kaybettiğimiz arkadaşlarımızın özlemlerini gerçekleştirip anılarına sahip çıkacağız. Çağrımız tüm üniversite gençliğinedir. Çözüm yaşamdan vazgeçmekte, korkmakta, sinmekte baskılara boyun eğmekte değil, Avrupa'ya gitmekte değil. Yaşam alanlarımızı terk etmeyeceğiz, üniversiteleri tarikatlara bırakmayacağız. Yalnız ve çaresiz değil bir arada ve örgütlüyüz."

Eylem, "Kahrolsun baskılar yaşasın Enes'ler", "Yaşasın özgür özerk üniversite mücadelemiz" sloganlarıyla sona erdi.