24 Ocak 2022 Pazartesi

Şenyaşar ailesinden Başsavcı Yeniçeri'ye: Yük üzerinize kalacak

Adalet Nöbeti'nin 312. gününde Urfa Cumhuriyet Başsavcısı Yeniçeri'ye seslendi, yaşanan hukuksuzlukların bütün yükünün üzerine kalacağını vurguladı. Aileyi bugün aralarında İHD Eş Genel Başkanı Türkdoğan'ın da yer aldığı İHD heyeti ziyaret etti. Görüşmelerde, adalet mücadelesinin süreceği vuruglandı. 

Urfa'nın Suruç ilçesinde 2018 yılında AKP Milletvekili İbrahim Halil Yıldız'ın koruma ve yakınlarının saldırısında iki oğlu ve eşi katledilen, bir oğlu tutsak edilen Emine Şenyaşar ile katliamdan yaralı kurtulan Ferit Şenyaşar'ın başlattığı Adalet Nöbeti 312. gününde sürüyor. 

Şenyaşar ailesi bu sabah da "Şenyaşar ailesi adalet köşesi" olarak adlandırılan yerde nöbete başladı.

Şenyaşar ailesi, sosyal medya hesaplarında Urfa Cumhuriyet Başsavcısı Önder Yeniçeri'nin hesabını etiketleyerek "Başsavcı Önder Yeniçeri ve ekibi hukukun ilkelerini uygulamak yerine, üstünlerin talimatlarını yerine getirdiniz. 'Bütün yük sizin üzerinizde kalacak!' Bugün sizlere talimat verenler yarın 'bana mı sordunuz' diyecekler" mesajını paylaştı.

İHD'DEN ZİYARET
İnsan Hakları Derneği (İHD) Eş Genel Başkanı Öztürk Türkdoğan'ın içinde yer aldığı İHD Genel Merkez heyeti ve beraberindeki bölge temsilcileri aileyi ziyaret etti. Anne ve oğlu heyeti ellerinde "Adalet istiyoruz" yazılı dövizler ile karşıladı. 

 
Heyete, saldırının gerçekleştiği gün ve sonrasında yaşananlara dair bilgi veren Ferit Şenyaşar, adalet mücadelesinin "zulüm altında" devam ettiğini söyledi. Annesi Emine Şenyaşar hakkında, ağıtlarından yola çıkarak "hakaret" ettiği gerekçesiyle 12 soruşturma açıldığını belirten Şenyaşar, "3 tanesi davaya dönüştü. Hastane içinde insanlık suçu işleyenler ile ilgili bir gelişme henüz yok"  dedi. Katliamın gerçekleştiği Suruç Devlet Hastanesi'nde bakan, vali ve kaymakamın içinde olduğu kamu çalışanlarının da olduğunu ifade eden Şenyaşar, "Herkes hastane davası işin içine girince 'Bizim işimiz değil' diyor. Katliamı yapanlar bu cezasızlık politikasından cesaret alarak, halk üzerinden baskı uyguluyor. 'Siz bizim üzerimize gelirseniz sonunuz Şenyaşar ailesi gibi olur' diyorlar" diye konuştu.

TÜRKDOĞAN: MÜCADELENİZ KESİNLİKLE SONUÇ VERECEKTİR
Şenyaşar ailesinin maruz kaldığı hukuksuzlukları yakından takip ettiğini dile getiren İHD Eş Genel Başkanı Öztürk Türkdoğan, "Sizin adalet direnişiniz hakikaten çok önemli. Bu mücadelede şunu öğrendik; annelerin direnci çok kutsal ve üstün. Sizin bu mücadeleniz kesinlikle sonuç verecektir. Sizlerin yanındayız. Ülkede insanlar adalet için direniyor, nöbet tutuyorsa o ülke en temel değerini kaybetmiştir" diye konuştu.

'ER YA DA GEÇ ADALET YERİNİ BULACAK'
İnsanları bir arada tutan en önemli değerlerden birinin adalet olduğuna vurgu yapan Türkdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü: "Barış, eşitlik, özgürlük ve adalet olmayan bir yerde nasıl biz toplum olacağız? Bunu siyasal iktidarda olanların bin kez düşünmesi gerek. Sizin bu direnişinizi selamlıyoruz. Sağlığınıza dikkat etmeniz gerek. Adaleti göreceğimiz günlerin yakın olduğunu düşünüyorum. Bu adaletsiz ortamda hepimiz adalet arıyoruz. Bu bir hakikat mücadelesi sonuçta biz kazanacağız. İktidar herkesin gözleri önünde işlenen cinayetin faillerini yargı önüne çıkaramıyorsa bu onların ayıbı olsun. Ancak biz bunu onların ayıbına bırakmayacağız, er ya da geç adalet yerini bulacak."

ŞENYAŞAR: GÜCÜ ONURLU İNSANLARDAN ALIYORUZ
Ferit Şenyaşar, desteklerinden dolayı heyete teşekkür ederek "Biz burada 2 kişi görünsek bile gücü siz onurlu inşalardan alıyoruz. Destek ziyaretleri bizim için moral oluyor" dedi.

Ardından Emine Şenyaşar, katliam günü ve sonrasında yaşadıklarını gözyaşları içinde heyete aktardı.

Heyet bir süre aile ile birlikte Adalet Nöbeti tuttuktan sonra alandan ayrıldı.