8 Ağustos 2022 Pazartesi

Roboskîli ailelerden Kılıçdaroğlu'na yanıt: Failler yargılanmadan helalleşmeyeceğiz

Roboskî'ye giderek, "İktidara gelirsem bu olayı açığa çıkartacağım ve failleri yargılayacağız" diyen CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'na Roboskîli aileler yanıt verdi: "Failler yargılanmadan helalleşmeyeceğiz."

Şırnak'ın Uludere ilçesine bağlı Roboskî köyüne yönelik 28 Aralık 2011 tarihinde savaş uçaklarının bombardımanı sonucu 19'u çocuk 34 kişi katledildi. Yaşanan katliama sessiz kalınması ve ardından AKP'nin, "Ankara'nın karanlık dehlizlerinde kaybolmayacak" açıklamasına rağmen katliamın üstü kapatılmaya çalışıldı, Roboskî katliamı soruşturma dosyası yıllarca mahkemeler arasında gidip geldi. Askeri savcılık, dosya hakkında Ocak 2014'te takipsizlik kararı verirken, hukukçuların itirazı reddedildi. Anayasa Mahkemesi'ne yapılan başvuru da reddedilince aileler, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne (AİHM) başvurdu. Ancak AİHM, aileler adına başvuru yapan avukatların eksik belgeleri geç göndermelerini gerekçe göstererek başvuruyu "kabul edilemez" buldu ve başvuruyu reddetti. Avukatların daha sonraki yıllarda yeniden soruşturma açılması için yaptığı başvurulardan da bir sonuç alınamadı.

11 yıldır adalet arayışını sürdüren Roboskîli aileleri dün CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ziyaret etti. "Helalleşme Buluşması" adı altında Roboskî'ye giden Kılıçdaroğlu, Roboskîli ailelerle bir araya geldi. Ailelerin taleplerini dinleyen Kılıçdaroğlu, adalet sözü verdi. Aileler 11 yıldır köylerine gelen her yetkilinin kendilerine söz verdiğini ancak yerine getirilmediğini söyledi. Roboskîli aileler, faillerden hesap sorulmadan helalleşme olmayacağını vurguladı.

'HESAPLAŞTIKTAN SONRA HELALLEŞECEĞİZ'
Katliamda ağabeyi Vedat Encü'yü kaybeden Barış Encü, 11 yıl önce yaşanan katliamı hatırlatarak, "F16'larla tonlarca bomba yağdırdılar abim ve kuzenlerimin üstüne. 34 insan öldükten sonra buraya nice insanlar geldi. Gelen her defasında farklı sözler verdi. Avrupa'dan da insanlar geldi. Ancak şuana kadar Roboskî'ye adalet gelmiş değil ve sağlanmış değil. Buraya gelip söz verenlerin sözleri olduğu yerde kaldı. Burada bize söz verdiler ama buradan çıktıktan sonra hiçbir şey olmamış gibi hayatlarına devam ettiler. Kılıçdaroğlu'nun buraya gelmesi çok önemli ve anlamlı ancak bize icraat lazım. Sadece söz vermeyi biz kabul etmiyoruz. İlleri ki zamanda iktidara gelme durumunda Roboskî'ye adalet getirilmeden herhangi bir barışı kabul etmiyoruz" dedi.

Roboskî faillerinin mahkemede yargılandıktan sonra barış ve kardeşliği kabul edeceklerine işaret eden Encü, "Helalleşmeyi ancak bu şekilde kabul edebiliriz. Başka şekilde helalleşmeyi kabul etmemiz imkansız. Biz artık olayın neticelenmesini istiyoruz. Bugün verilen sözler diğerleri gibi havada kalmasın" diye belirtti.

'TEK KİŞİ KALSAM DA TAZMİNATI ALMAYACAĞIM'
Devleti yönetenlere seslenen Encü, şunları söyledi: "Roboskîli ailelere, 'maddi zorluk çektiririz ve bu şekilde tazminat almalarını sağlarız' gibi şeyler yapmasınlar. Biz 11 yıldır tazminatı almamışız, yüz yıl daha geçse olayın failleri yargılanmadan para almayacağız. Faillerin yargılandığını görmeden bu davadan vazgeçmeyeceğim. Bu ailelerden tek bir kişi kalsa davamızdan vazgeçemeyeceğiz. Türkiye'de adalet ve barış Roboskî'den geçer."

'KİMSEYLE HELALLEŞMEYECEĞİZ'
Katliamda oğlu Erkan Encü'yü kaybeden Felek Encü, Roboskî'ye adalet gelmeden ve çocuklarını katledenler yargılanmadan kimseyle helalleşmeyeceklerini vurguladı, "Katliamın üzerinden 11 yıl geçti. Halen 'FETÖ yaptı' diyorlar. Mademki FETÖ yapmış o zaman deyin ki; bu 34 can için bunları aldık ve yargılayacağız. Roboskîli aileler de gelip bu faillerle yüzleşsin. Belki o zaman söyleyecek bir şeyler buluruz. Ama kesinlikle Roboskî'ye adalet gelmeden helalleşmeyeceğiz. Zaten helalleşmek zor bir şeydir. Biri gelip çocuğunu öldürüyor, sonra da sen ona bir şey olmamış gibi hakkını helal edeceksin. Böyle bir şey olmaz. Bugüne kadar ne birileri tutuklandı, ne de bize adalet geldi. Biz her gün çocuklarımızın mezarına giderek özlem gideriyoruz. Kimsenin bize bunu yaşatmaya hakkı yoktu. Biz yoksulduk ve kendi halimizdeydik. Bize çok sözler verildi ama o sözler çocuklarımızın mezarları üstünde kaldı ve bizleri unuttular. Bizim artık kimseye inancımız yok. Failleri bulmadan ve yargılanmadan biz onlarla helalleşmeyeceğiz" diye konuştu.

'ADALET İSTİYORUZ'
Mehmet Ali Tosun'un annesi Fadile Tosun ise şunları söyledi: "Çocuklarımızın faillerini cezalandırmadan devlete hakkımızı helal etmeyeceğiz. 34 çocuk da günahsızdı. Kılıçdaroğlu elini vicdanına koysun; 11 yıldır biz adalet istiyoruz ama Roboskî'ye adalet gelmedi. Bunun aksine bizleri mahkemeye veriyorlar. Bize para cezası kesiyorlar. Bize, 'siz çocuklarınızın davasının peşinde koştunuz' deniliyor. Artık hiçbir anne ağlamasın. Biz faillerin yargılanmasını ve Roboskî'ye adalet gelmesini istiyoruz. Bunun dışında devletin hiçbir şeyini istemiyoruz."