23 Şubat 2024 Cuma

Polisin 'ölüsünü teslim ederiz' dediği Toğcu'dan 29 yıldır haber alınamıyor

1994 yılında gözaltında kaybedilen Ender Toğcu'nun akıbetinin sorulduğu Diyarbakır'daki kayıp eyleminde, polisin baba Toğcu'ya "Oğlun elimizde üç gün sonra ölüsünü sana teslim ederiz" dediği aktarıldı. Öte yandan abi Ali Toğcu, gözaltında olduğu sürece Ender Toğcu'nun çığlıklarını duyduğu belirtilen eylemde, Toğcu'nun akıbeti için ailenin çaldığı tüm kapıların suratına kapatıldığı söylendi.

İnsan Hakları Derneği (İHD) Amed Şubesi ve kayıp yakınları, "Kayıplar bulunsun failler yargılansın" şiarıyla her hafta düzenledikleri eylemlerini 773.'sünü gerçekleştirdi. Bağlar ilçesindeki Koşuyolu Parkı Yaşam Hakkı Anıtı önünde bir araya gelen aileler ve İHD'liler, kayıpların fotoğraflarını taşıdı. Eyleme Mezopotamya Yakınlarını Kaybeden Ailelerle Yardımlaşma Dayanışma ve Kültür Derneği (MEBYA-DER), Demokratik Bölgeler Partisi (DBP), Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (HEDEP), Med Tutuklu ve Hükümlü Aileleri Hukuki ve Dayanışma Dernekleri Federasyonu (Med TUHAD-FED) ve kimi demokratik kitle örgütü temsilcileri de destek verdi.

1994 yılında Diyarbakır merkezde gözaltına alındıktan sonra bir daha kendisinden haber alınamayan Ender Toğcu'nun akıbeti soruldu. Toğcu'nun hikâyesini İHD Kayıp Komisyonu Üyesi Fırat Akdeniz paylaştı.

POLİS: OĞLUN ELİMİZDE ÜÇ GÜN İÇİNDE ÖLÜSÜNÜ TESLİM EDERİZ
Toğcu'nun hikâyesi şöyle: "Evli ve tek çocuk babası olan Ender Toğcu, 29 Kasım 1994 tarihinde saat 15,00 civarında ağabeyi olan Ali Toğcu'ya, hastaneye yatırılan eşinin yanına gideceğini belirtir ve onun yanından ayrılır. Hastanede o gün refakatçi olarak bulunmakta olan Ender Toğcu'nun annesinin beyanına göre, oğlu o gün hastaneye hiç uğramaz. Aynı gün gece saat 22.30 civarında Ender'in babasının ikamet ettiği eve 7-8 kişilik sivil polisler tarafından baskın düzenlenir. O esnada polisler evde bulunan baba Hüseyin Toğcu ve küçük oğlunu dövmeye başlar. Polisler, baba Hüseyin Toğcu'yu sürekli olarak oğlunun nerede olduğunu sorarak, dövmeye devam eder. Baba Hüseyin Toğcu, korktuğundan dolayı sivil polislere oğlu Ender Toğcu'nun üç gün önce Kayseri'ye dayısının yanına gittiğini söyler. Bunun üzerine polisler babaya 'Oğlun bizim elimizde, üç gün içinde sana ölüsünü teslim ederiz' diye tehdit ederek, evden ayrılırlar. Evden ayrılan sivil polisler daha sonrasında Ender'in ağabeyi olan Ali Toğcu'nun evine giderler. Ali'ye de aynı şekilde Ender Toğcu'nun nerede olduğunu sorarlar. Ali Toğcu, sivil polislere Ender'in saat 15.00 civarında yanından ayrıldığını ve kendisini bir daha görmediğini ifade eder. Bunun üzerine polisler, Ali Toğcu'yu da yanına alarak babasının evine tekrar gelirler ve babaya 'Evinizde silah var, o silahı bize teslim edeceksiniz' deyip odunluğa girerek, silahı çıkarırlar. Polisler babasına silahın yerini Ender Toğcu'nun söylediğini belirtip, oradan ayrılırlar.

'AĞABEYİ ENDER'İN ÇIĞLIKLARINI DUYDU'
"Aynı gece saat 24.00 sıralarında oradan ayrılan polisler bir süre sonra tekrar eve geri gelip baba Hüseyin Toğcu'ya tutanak imzalatırlar. Polisler oradan ayrılmadan önce karşı komşuya da Ender'in nerede olduğunu sorarlar. Komşuları ise Ender'i tanımadığını ve nerede olduğunu bilmediğini belirtince polisler askerliğini daha önce yapmış olan Ender hakkında 'Ender asker kaçağı ve onu arıyoruz' deyip oradan ayrılırlar. Olayın ertesi günü Ender'in ağabeyi Ali, kahvehanede oturduğu sırada Çarşı Karakolu polisleri tarafından kahvehaneden alınıp, üç gün boyunca gözaltında sorguya çekilir. Ağabeyine de Ender'in nerede olduğu sorulur, ağabeyi nerede olduğunu bilmediğini söyleyince polisler, 'Yalan söyleme, biz onu yakaladık, üzerinde bir liste de çıktı. O listede telsiz ve pil gibi eşyaların fiyatı da yazıyordu' derler. Ender Toğcu'nun babası Hüseyin Toğcu'nun beyanına göre, Ender'in ağabeyi gözaltında kaldığı sürede Ender'in çığlıklarını ve sesini duyar. Ağabeyi olan Ali Toğcu, üçüncü gün Ergani yolu üzerinde serbest bırakılır.

'29 YILA RAĞMEN TOĞCU'NUN AKIBETİ İLE HERHANGİ BİR BİLGİ ALINAMAZ'
"Baba Hüseyin Toğcu, oğlunun kaybedilmesinden sonra her ay Devlet Güvenlik Mahkemesi (DGM) Cumhuriyet Başsavcılığına başvuruda bulunur. Fakat kendisine oğlunun gözaltına alınmadığına ve gözaltı kaydının bulunmadığına ilişkin cevaplar verilir. Ancak yapılan tüm girişimlere ve aradan geçen 29 yıla rağmen Ender Toğcu'nun akıbeti ile alakalı herhangi bir haber alınamaz."

Açıklama yapılan oturma eylemi ardından sona erdi.