17 Haziran 2024 Pazartesi

Muğla'daki RES projesi nedeniyle binlerce ağaç kesilecek

Muğla'nın Bodrum ve Milas ilçelerinde rüzgar enerji santrali yapmak için izin alamayan Özgül Holding gözünü Kavaklıdere, Menteşe ve Yatağan sınırlarındaki ormanlık alana dikti. Planlanan 10 türbin için binlerce ağaç kesilecek.

Muğla'da yapılmak istenen rüzgar enerji santrali binlerce ağacın kesilmesine neden olacak.

Özgül Holding bünyesindeki Lodos Yenilenebilir Enerji ve Elektrik Üretim Şirketi, önce Muğla'nın Bodrum ve Milas ilçelerinde RES kurmak istedi. Ancak proje onaylanmadı. Bodrum için yapılan başvuruya Muğla Büyükşehir Belediyesi'nin İlke Kararı'nda belirlenen RES yapılabilir alan sınırları içinde olmaması ve bazı direklerin turizm bölgesinde kalmasından dolayı ret yanıtı verildi. Milas için yapılan başvuru ise proje direklerinin Milas Küçüksungurtepe PSR sistem performansını olumsuz yönde etkileyerek hava seyrüsefer emniyeti için gerekli performans kriterlerini ihlal edeceği için geri çevrildi.

Rüzgar enerji santrali projesinden vazgeçmeyen şirket son olarak Kavaklıdere, Menteşe ve Yatağan sınırlarında kalan bölge için Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı'na başvuruda bulundu. Projeyi inceleyen bakanlık ise çevresel etki değerlendirme süreci başlattı.

10 TÜRBİN İÇİN MİLYARLIK BÜTÇE
10 türbin dikmeyi planlayan şirket yılda 173 milyon kWh elektrik üretmeyi planlıyor. Şirketin ekonomik işletme ömrü 49 yıl RES projesi için de 965 milyon TL bütçe ayırması dikkat çekti.

KIZILÇAM AĞAÇLARI KATLEDİLECEK
ÇED sahası ise 1/100.000 Ölçekli Çevre Düzeni Planı ormanlık arazide kalıyor. Türbinlerin dikilmek istendiği noktalar kızılçam ağaçları ile kaplı. Açılacak yollar da dikkate alındığında binlerce çam ağacı kesilme tehlikesi ile karşı karşıya. Santrallerin en yakın konuta olan uzaklığı ise bin 800 metre olacak.

ENDEMİK TÜRLER MEVCUT
ÇED sahası, habitat özelliği nedeniyle Astragalus condensatus (Mart geveni), Silene delicatula (Alacanakıl) isimli endemik bitki türüne ev sahipliği yapmasının yanı sıra Türkiye'nin de taraf olduğu Bern Sözleşmesi'ne göre koruma altında olan çok sayıda canlının yaşam alanı.

BİR GÜNDE ALTI PROJEYE ONAY
Muğla'da sadece 13-16 Mayıs tarihleri arasında altı proje için Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) süreci başlatılırken, 13 Mayıs'ta altı proje "ÇED gerekli değildir" kararı verilerek onaylandı.