28 Ocak 2023 Cumartesi

'Mafya düzenine karşı mücadele edeceğiz'

Meclis Genel Kurulu'nda konuşan HDP Milletvekili Çepni, Türkiye tarihinin siyasi cinayetler, faili meçhuller ve kayıplarla dolu olduğuna, devletin mafya ve çetelerle olan bağlantısına dikkat çekti. Çepni, HDP olarak bulundukları her alanda bu mafya düzenine karşı mücadele edeceklerini kaydetti.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Milletvekili Murat Çepni, Meclis Genel Kurulu'nda basın toplantısı yaptı. Çeteleşme, mafyalaşma ve bunların devletle ilişkisi, siyasi cinayetlerin araştırılmasını isteyen Çepni, Meclisin bu konuya hızla el atması gerektiğini de kaydetti.

'FAİLLER GİZLENMİŞ, SİYASETİN MERKEZİNE YÜRÜMÜŞTÜR'
Türkiye tarihinin aydınlatılmayan siyasi cinayetlerle, faili meçhul ve kayıplarla dolu olduğunu hatırlatan Çepni, "Bırakın bu cinayetlerin, bu suçların aydınlatılmasını, bırakın bunlarla ilgili sağlıklı bir kovuşturmanın yürütülmüş olmasını, tam tersine tüm bu suçlar neredeyse bir yönetme biçimi hâline gelmiştir; katiller bırakın cezalandırılmayı ödüllendirilmişlerdir. Göstermelik yargılamalarla kimi mahkeme kararları ortaya çıkmasına rağmen sonuçta gördüğümüz gerçek şu ki bütün bu katiller ve şebekeler sonuçta ödüllendirilmişlerdir. Tetiği çekenler göstermelik olarak ceza almıştır ama tetiği çektirenler, bunun arkasındaki şebekeler gizlenmiş ve bunlar doğrudan siyasetin merkezine yürümüşlerdir" dedi.

'ÇETELER KORUNUP KOLLANIYOR'
Türkiye'de çeteleşme ve uyuşturucu trafiğinin artık çok çıplak bir biçimde yaşandığını dile getiren Çepni, "Bir bakıyoruz ki en aranan çeteler Türkiye'ye yıllardır yerleşmişler ve bütün bu ticareti, bütün bu şebeke işleyişini Türkiye'den yürütür hâle gelmişlerdir. Mafya, çete, tarikat ve ticaret üçgeni; bakın, bütün bunlar bu minvalde yürümektedir. Hepsi aynı zamanda bir ticaret şirketidir, buradan elde edilen paralarla bu şebekeler yürümektedirler. Burada en belirleyici olan mesele cezasızlık meseledir; devlet, bırakın bunlarla hesaplaşmayı, bırakın bunların peşine düşmeyi, bunları cezasızlıkla ödüllendirmiş; iktidara yan bakan bir muhalif olduğunda onun peşine düşen polis, onun peşine düşen mahkemeler söz konusu çeteler olduğunda onları koruyup kollamaktadırlar" İfadelerini kullandı.

'SUÇ ŞEBEKELERİYLE FOTOĞRAF ÇEKTİREN BİR BAKAN VAR'
Çepni, şöyle devam etti: "Hem Türkiye'deki limanlarda hem de sınır ötesi limanlarda Türkiye'ye gelmek üzere yakalanan uyuşturucular ya da Türkiye limanlarında yakalanan uyuşturucular herkesin malumu fakat şu ana kadar -bir tane bile- bu uyuşturucular nereden geliyor, kime gidiyor, kim bunları teslim alacak bilinmez; bu konuda hiçbir karar henüz yoktur. Suç şebekeleriyle fotoğraf çektiren suç işleri bakanı var, bütün uyuşturucu baronlarıyla fotoğrafı var ama bu baronlar bizzat suç işleri bakanı tarafından korunup kollanmaktadır. Altı yıl önce Gülsuyu'nda uyuşturucu çetelerine karşı mücadele ederken katledilen Hasan Ferit Gedik'in katili bir başka siyasi cinayette ortaya çıkıyor ve bu katil yıllarca korunmuş, kaçmış, kaçabilmiş, başkaca saldırılar da yapabilmiştir.

'HİÇBİR SONUÇ ALINAMADI'
'Deniz Poyraz'ın katili SADAT tarafından Suriye'ye götürüldü' iddiaları var. Orada aldığı eğitimle, geldi, Deniz Poyraz yoldaşımızı katletti ve onu karşılayan polisler 'Adın ne ağabeyciğim' diye karşıladılar; bu katil tek başınaymış gibi ceza aldı ve dava kapatıldı. Hrant Dink katliamında da aynı şey yaşanmıştı, onun katili de yine Samsun Emniyetinde 'Aslanım benim' diye karşılandı. Yine, bu cinayetler de bir tek kişiye verilen cezalarla örtülmeye çalışıldı. Yine, Konya'da gerçekleşen Dedeoğulları katliamında da aynı senaryo uygulandı; katil, organize bir şekilde, bir Kürt ailesini katletti, ırkçı bir cinayet işlendi. Orada da katil tek başına sanki suçu işlemiş gibi cezalandırılarak yutturulmaya çalışılıyor. Yine, bugün, Şırnak'ta gözaltında kaybedilen Serdar Tanış ve Ebubekir Deniz'in kaybedilme yıldönümleri; burada da yine hiçbir sonuç alınabilmiş değil. Yine, bugün Uğur Mumcu'nun katledildiği gün; aynı şekilde, aynı katliam siyaseti burada da gündemde.

'BULUNDUĞUMUZ HER YERDE MAFYA DÜZENİNE KARŞI MÜCADELE EDECEĞİZ'
Türkiye devleti ya bu suçlarla beraber yaşamaya devam edecek ya da burada bir inisiyatif alınarak bu şebekelerden kurtulmanın, demokratik ve özgürlükçü bir siyasi iklimin oluşmasının önü açılacak ama bırakın AKP ve MHP döneminde bunun gerçekleşmesini, mafya babaları siyasete racon kesmeye başladı, mafya babaları siyaseti dizayn etmeye çalışıyor, mafya babaları tehditler ve şantajlarla siyaseti dizayn etmeye çalışıyor ama bununla ilgili hem burada hem de bulunduğumuz her yerde bu mafya düzenine karşı mücadele edeceğiz."