13 Ağustos 2022 Cumartesi

Kobanê davası 5 dakika sürdü

Reddi hakim taleplerinin geri çevrilmesi üzerine Ankara 23. Ağır Ceza Mahkemesi’ne yaptıkları itiraza ilişkin karar verilmeden sürdürülen Kobanê davasını duruşması 5 dakika sürdü. Duruşmaya yarına kadar ara verildi. 

IŞİD’in Kobanê’ye yönelik saldırıları karşısında gerçekleşen 6-8 Ekim 2014’teki eylemlerin gerekçe gösterilerek aralarında Halkların Demokratik Partisi (HDP) eski Eş Genel Başkanları, Merkez Yürütme Kurulu (MYK) üyelerinin de bulunduğu 21’i tutuklu 108 kişi hakkında açılan Kobanê davasının 7. duruşmasının 5. oturumu Sincan Hapishane Kampüsü’nde görüldü.

Ankara 22. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından görülen davanın duruşmasına, duruşma periyotlarının adil yargılamaya uygun şekilde yeniden düzenlenmesi yönündeki talepleri kabul edilmediği için avukatlar ve yargılanan siyasetçiler katılmadı. Avukat ve yargılanan siyasetçilerin katılmadığı salona çok sayıda polis ve jandarma yerleştirildi.

Avukatın, reddi hakim taleplerinin geri çevrilmesi üzerine Ankara 23. Ağır Ceza Mahkemesi’ne yaptıkları itiraza ilişkin karar verilmeden sürdürülen duruşma, 5 dakika sürdü.

Duruşmayı başlatan mahkeme başkanı, siyasetçiler ve avukatlarının sundukları mazeret dilekçelerini okudu. Mazeretlere dair mütalaa sunan iddia makamı, sağlık yönündeki mazeretlerin kabulüne, siyasetçi ve avukatların diğer mazeretlerinin reddine karar verilmesini talep etti.

Gelen taleplere dair ara karar oluşturan mahkeme başkanı, siyasetçilerin duruşmaya katılmama yönündeki taleplerini reddetti. Avukatların mazeret dilekçelerine dair ise mahkeme, "Mahkememizce yasal ve geçerli kabul edilmediği göz önünde bulundurularak sanıklar müdafilerinin mazeretli sayılma taleplerinin reddine, bir kısım sanıklar ve sanıklar müdafilerinin duruşma periyotlarının değiştirilmesi talebinin önceki celselerde de belirtilen nedenlerle reddi" yönünde karar vererek duruşmaya yarına kadar ara verdi.